If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

GTA 5 je v České republice s 20 tisíci kusy rozebrané

Největší start konzolové hry všech dob.

Vlastní zpráva - Grand Theft Auto 5 trhá rekordy nejen ve světě, ale i u nás. Znovu to dokazuje výjimečnost hry v otevřeném světě, ve která navíc Rockstar nabídl spoustu odvážných inovací a i na poměry této série nebývalý rozsah. Za to sklidila pochvalné ódy jindy kritických redaktorů (viz podcast-speciál), čímž se liší od obdobných každoročních výsledků Call of Duty, u nějž nikdy nepanuje konsenzus.

Podle neoficiálních informací se v České republice za první dva dny prodalo koncovým zákazníkům kolem 20 tisíc kusů GTA 5, v čemž jsou samozřejmě započítány i předobjednávky.

Eurogameru to dnes řekl Martin Schovanec z obchodu Xzone, jehož podíl na startu činil 20 procent. Cenega zatím přesné údaje nezveřejnila a neučiní tak ani později. Soudě dle obrovského zájmu hráčů to není konečné číslo, odhaduje se totiž, že před Vánocemi by mohlo stoupnout zhruba na dvojnásobek.

"Jedná se o největší prodejní start konzolového titulu v ČR, jaký kdy Xzone pamatuje. Když nebudeme počítat PC platformu, která stále u velkých multiplatformních hitů dělá minimálně 50% prodejů, tak GTA 5 násobně překonalo i prodeje velmi úspěšných konzolových verzí, jako Battlefield 3, Assassins Creed 3, The Last of Us a dalších," uvedl k tomu Schovanec.

Ve většině domácích obchodů, včetně Xzone, je již úvodní várka hry skoro vyprodaná, zejména žádanější PS3 verze GTA 5. Čeká se proto na další závoz, který by do ČR měl dorazit tento víkend, tudíž hra by opět měla být skladem začátkem příštího týdne, ale i tak se očekává omezený počet kusů. "Kdo s nákupem ještě váhá, doporučujeme udělat včas rezervaci/objednávku, aby se na něj v druhé vlně dostalo," uzavřel manažer obchodu.

Enormní zájem Čechů o GTA 5 kopíruje choutky hráčů např. ve Velké Británii, kde za jediný den zařídilo vyšší tržby než všechny ostatní krabicové hry dohromady za minulé dva měsíce. I šlo o dvakrát větší premiéru než u The Last of Us, BioShock Infinite a Tomb Raider dohromady, které dosud byly letošními nejúspěšnějšími hrami, zjistilo MCV. Vše se pak zřetelně odráží i na čtenosti souvisejících článků ve všech médiích dosahující na hodnoty desítek tisíc.

Český Eurogamer přinesl k GTA 5 bezprecedentní pokrytí, když vedle liveblogu hned v pondělí odpoledne publikoval souběžně s první recenzí hned i druhou stranu mince po dohrání od dalších redaktorů či fotoseriál. V úterý na to navázaly speciál o herním světě, 20 minut komentovaných videodojmů, srovnání grafiky a včera třeba recenze vedlejších aktivit. Ani konec týdne masivní pokrytí události číslo jedna nepoleví, plánuje se například druhá část podcastu, tématický článek o nedostatcích nebo hloubkový technický rozbor.

Comments