If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Čtyřmilionové GTA 5 PC s Fallout 4 ovládli celoroční žebříček Steamu

Valve pro sebe utržili miliardu dolarů.

Sergey Galenkin si nedá pokoj. Z jeho analytického nástroje SteamSpy vytáhl další hodnotné údaje, které jsou pořád jen odhadem založeným na počtu uživatelů té které hry, ale poměrně zasvěceným.

Za celý rok 2015 dominuje žebříčku na Steamu PC verze Grand Theft Auto 5 (Alza.cz), a to jak v počtu kusů (téměř 4 miliony, a to do toho nejsou započítány jiné verze prodané přes Social Club Rockstaru, krabicovky atd., čili počet kusů bude ve finále ještě mnohem vyšší), tak ve výdělečnosti (tržby 181 milionů dolarů).

Fallout 4 (Alza.cz) je druhý a následují ho Metal Gear Solid 5 se Zaklínačem 3, což je mimořádně zajímavé v tom, že se to víceméně shoduje s výsledky anket o nejlepší hry roku podle kritiků. V minulosti tomu tak rozhodně nebývalo, nejvíce výdělečné hry typu Call of Duty či filmové tituly u recenzentů obvykle ostrouhaly, zde je patrné, že uživatelé Steamu mají přehled a vědí, co je kvalitní a co ne.

Ačkoli SteamSpy sbírá data až od dubna, nebylo složité dopočítat, že za loňský rok se na Steamu mohlo prodat přes 300 milionů kusů digitálních PC her. Průměrná cena kvůli slevám (průměrně 30 %) a indie hrám činila jen 9 dolarů.

Valve za celý 2015 od zákazníků utržili neuvěřitelné 3 miliardy dolarů. Jelikož je veřejným tajemstvím, že jejich marže dělá zhruba 30 %, vychází z toho, že jejich podíl mohl být kolem jedné miliardy dolarů. Není to zisk, s provozem a správou Steamu mají nepochybně obrovské náklady, ale i tak je to moc pěkné číslíčko a Gabe Newell se stal ještě mnohem bohatším.

Největší tržby zaznamenal Steam v prosinci, asi kvůli Vánocům a slevám. Chcete-li vědět žebříčky dle jednotlivých měsíců a další statistiky, zamiřte sem.

Témata v tomto článku

Sledujte témata a dáme vám vědět, až k nim publikujeme něco nového.  Manage your notification settings .

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments