If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Hacker konzole PS3 odmítá žalobu

Jak to vidí Sony a co na to právníci?

Nejnovějším miláčkem amerických médií se stal George Hotz přezdívaný Geohot, z loňska známý jako autor hacku pro iPhone a čerstvě také člověk, který prolomil ochranu konzole PlayStation 3. Sony ho čerstvě zažalovala za porušení zásadního Digital Millenium Copyright Actu (DMCA) a chce u soudu prosadit tezi, že Hotz je přímo zodpovědný za umožnění pirátství na PS3.

Sám hacker se k žalobě vyjádřil v rozhovoru se serverem G4TV. Nařčení samozřejmě odmítá. "Myslím, že se tu naznačuje mnohem víc, než jsem udělal." Že Hotz nemá strach dokazuje i fakt, že z jeho webových stránek Geohot.com si stále můžete stáhnout program Jailbreak pro PS3, který lidem umožňuje vyvíjet si své vlastní programy a nahrávat je na upravenou konzoli. Právě o odstranění této aplikace Sony usiluje.

"Můj program Jailbreak nefunguje stejným způsobem, jakým se dřív pirátily konzole. Snažil jsem se opravdu jen o to, aby si lidé mohli rozjet své vlastní programy, nechtěl jsem přitom bojovat za něco, s čím nesouhlasím, jako je třeba pirátství," říká Hotz. Proč ho tedy Sony žaluje? "Protože jsou z toho zoufalí!"

Jak to vidí právníci

Eurogamer včera získal stanoviska několika právníků, podle kterých byla žaloba nevyhutelná a Hotz s ní musel počítat. "Jakmile se to lidé dozvěděli, bylo jen otázkou času, než to Sony s odvoláním na DMCA napadne," myslí si třeba herní právník Jas Purewal. "Jsem zvědav, jak chce Hotz tuhle žalobu ustát a vyhnout se právě spojitosti s DMCA."

Alex Chapman z právnické firmy Sheridans Solicitors má za to, že situace se může vyvinout všelijak a z dosavadních výroků obou stran nelze předem tipovat jasného vítěze. Chapman zmínil možnost, že by se obě strany pokusily dohodnout co nejrychleji a mimosoudně. I kdyby prý Sony uspěla s argumentem, že dostupnost programu na internetu ji způsobuje nenahraditelné škody, nemusí prý uspět s celou žalobou jako takovou.

A kdyby momentálně asi nejslavnější hacker světa Hotz náhodou vyhrál, ví už, co bude dělat dál?

"Kdy že vychází PSP2? Ne, dělám si legraci!"

Témata v tomto článku

Sledujte témata a dáme vám vědět, až k nim publikujeme něco nového.  Manage your notification settings.

About the Author

Levis

Contributor

Comments