If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Jaká je budoucnost PSP?

Trnem v oku je pro Sony Apple.

Sony se tentokrát prostřednictvím šéfa prodejů a PR bosse otevřela a mluvila kupodivu docela upřímně. Na E3 sice bude primárním fokusem pro Sony Move, ale PSP nezůstane pozadu a je také prioritou. Sony totiž otevřeně přiznává, že se jejich handheldu mimo Japonsko příliš nedaří.

Podle šéfa prodejů je celý trh s handheldy na rozcestí. Na jedné straně prý vidíme, že uživatelé jsou ochotni platit velké částky za hardware, ale už se jim příliš nechce platit za software. Někdy dokonce nechtějí za software platit vůbec. To je podle Howsena obrovská změna v chování zákazníků.

„Samozřejmě, že tu vždycky bude prostor pro prémiové, plnohodnotné produkty, ale balanc mezi tímto a menším obsahem se velmi rychle mění. Ze začátku to bylo jistě poháněno pirátstvím, nyní ale také novými obchodními modely, které do tohoto segmentu trhu rychle vtrhly a daří se jim.“

I když pánové ze Sony nejmenují konkrétně, trnem v oku je jim dozajista Apple a jejich AppStore. Tam se prodává především to, co stojí pod dva dolary. Málokdo se tam odváží prodávat hru za deset dolarů – existuje totiž příliš mnoho dostatečně kvalitních kopií, které stojí jeden až dva dolary. Ceny tam jsou tedy poptávkou tlačeny na minimum – uživatelé profitují, vývojáři si stěžují. A stěžuje si i Sony, která se s pravděpodobně připravovaným PSP 2 bude muset tomuto modelu přizpůsobit.

„Abychom mohli překopat celý model PSP, budeme muset na handheldy začít nahlížet zcela jinak – tak, jak na ně nyní nahlížejí zákazníci.“ Dodává Howsen. Poté pokračuje: „Snažíme se zákazníky znovu zapojit do užívání PSP, ale je to pro nás výzva – je to výzva pro celý trh handheldů.“

Apple, ač to původně nezamýšlel, udělal na trhu handheldů s iPhonem velký vítr. Nejen handheldy, ale hardware obecně, se nyní stává méně důležitým – ustupuje službám. Na těch v dnešní době záleží pomalu víc, než na stroji samotném. PSP 2 tak může být hardwarově sebelepší, ale pokud nebude mít vlastní obdobu AppStore, v západních zemích bude mít pravděpodobně stále problém.

Tagged With

Comments