If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Je mašinka Piston tím Steamboxem od Valve?

Co taková malá krabička do dlaně asi umí?

Aktualizace - Podle Douga Lombardiho z Valve je včera odhalená mašinka Piston, slíbená na 2. čtvrtletí 2013, pouze jedním z prototypů hardwaru pro Steambox - na veletrhu CES teprve budou jednat s ostatními výrobci a toto "low-costové, ale vysocevýkonné zařízení do obýváku" hodlají oznámit řádově až za pár měsíců.

Původní zpráva - Na veletrhu elektroniky CES v Las Vegas se výrobce počítačů Xi3 vytasil s malinkým zařízením s kódovým označením Piston, která by dost dobře mohla být tím Steamboxem od Valve, o němž se dlouho spekuluje. Krabička uchopitelná do dlaně jednou rukou totiž podporuje Steam a jeho Big Picture režim na televizích. To znamená že si ji připojíte k TV a k internetu, stáhnete si podporované PC hry ze Steamu a hrajete na ovladači rozvaleni v pohodlí sedačky.

Fotka zařízení od Polygonu.

Zvláštní jsou na tom dvě věci. Jednak že Valve to zatím nijak oficiálně nekomentovali, ačkoli byli označeni za investora tohoto projektu. A také že společnost XI3 odmítá prozradit, jaký přesně procesor nebo, jaký grafický čip a co dalšího se skrývá uvnitř. Uvedla pouze, že Piston časem bude možné upgradovat jejími speciálními součástkami ve třech oblastech (procesor/paměť, jiný displej, konektivita).

Pro představu, vizuálně podobný stávající počítač X7a má přijít na trh již v únoru, podporovat Windows 8 (to od SteamBoxu určitě nečekáme), Linux a Unix, a stát 1100 dolarů, přičemž dle prohlášení výrobce má být cena i konfigurace Pistonu podobná. Zmíněný příbuzný počítač X7a je složen z čtyřjádrového 64bitového procesoru na 3,2GHz, integrované grafické karty, 4GB DDR3 RAM, 64GB-1TB SSD disku, čtyř USB portů, ethernetového portu atd.

"Piston umožní uživatelům naplno zužitkovat jejich velké HD televize pro úžasné zážitky s počítačovými hrami. Produkt jim zpřístupní tisíce her prostřednictvím integrovaného systému, který překonává možnosti herních konzolí a zároveň se vejde do ruky," prohlásil šéf firmy Xi3 Jason A. Sullivan, čímž podpořil teze, že jde právě o Steambox.

Naposledy se Valve o Steamboxu vyjádřili v prosinci s tím, že ho bude vyrábět více různých firem s rozličnými specifikacemi. Odhaduje se, že ho oficiálně ohlásí později tento týden.

Tagged With

Comments