If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Světový kolaps PS3 - ApokalyPS3

Přestupný den roku shodil konzoli.

Majitele konzole Playstation 3 včera čekalo nemilé překvapení. Pokud si v pondělí 1. března 2010 ráno chtěli zahrát některou oblíbenou hru, s velkou pravděpodobností je čekalo uvítání chybovou hláškou "An error has occurred. You have been signed out of PlayStation Network (8001050F)". Tato chyba v současnosti postihla obrovskou část hráčů a ti zapálenější nedočkavě čekají na vysvětlení a řešení. Pojďme si tedy shrnout situaci a známé informace:

Jak se chyba projevuje?

Po spuštění konzole se resetují hodiny na 1. ledna 2000. To by nebyl velký problém, pokud by nešlo jen o začátek potíží. Zároveň se nepřipojíte na PSN. V případě, že zkusíte spustit některou hru podporující trofeje, můžete o ně přijít. Zejména ty nejčerstvější. Část uživatelů již hlásí, že ztratili některou ze svých platinových trofejí. Z některých her stažených z PSN se staly demoverze, a to i v případě že daná hra zkušební verzi vůbec podporuje. A hlavně nelze spustit, nebo déle hrát většinu plných her. Zejména těch, které zahrnují trofeje. Například nejaktuálnější žhavou novinku Heavy Rain si neužijete. Starší tituly bez trofejí většinou frčí bez problémů.

Kdo je postiženým?

Chyba postihla většinu uživatelů starších FAT verzí. Jak prodávaných, tak debugovacích kusů. V současnosti je zcela jisté, že majitelé nových SLIM konzolí se nemají čeho obávat a mohou hrát, jako by se nic nestalo. Z FAT kousků nejsou postiženy jen některé. Hráči vysledovali, že chyba se týká revizí CECHK a starších. Revize CECHL (120/250 GB modely a některé 80GB kousky) naopak fungují. Kód revize můžete najít na konci sériového čísla zezadu konzole.

Konkrétní rozpis jednotlivých revizí:

Konzole mající problémy: CECHA01, CECHC04, CECHE01, CECHG01, CECHG04, CECHH01, CECHK01, CECHK04

Konzole bez potíží: CECHL01, CECHL04, CECHP01

Jedná se ovšem o neoficiální informaci, takže život své PS3 na ni vsázejte na vlastní nebezpečí.

Co dělat a nedělat?

Pokud nevlastníte SLIM PS3, tak oficiální doporučení radí vůbec ji nezapínat a počkat až s čím Sony přijde. Pokud jste ji od půlnoci 1.3.2010 nezapnuli, tak to pro jistotu vůbec nezkoušejte. Pokud už jste se chyby dočkali, je lépe nedráždit systém bosou nohou a neriskovat, že přijdete o více trofejí. Určitě ovšem sledujte novinky na internetu a pomalu si pro jistotu připravte USB flashky. Vzhledem k tomu, že problém zabraňuje konzoli připojení k PSN, případný update bude s největší pravděpodobností nutno provést z externího média. Zatím se nelze spoléhat, že konzoli pustíte, provedete automatický update a budete mít vyhráno.

I když je chyba způsobena vnitřním kalendářem, který nepřekousl přeskočení přestupného dne, manuální přenastavení data a hodin zpět nepomáhá. Stejně tak nemá cenu experimentovat s odpojováním PS3 od internetu. I když se problém často prezentuje jako PSN závada, nemožnost online připojení je pouze důsledkem. Ne příčinou. A úplným odříznutím od PSN se ostatních obtíží stejně nezbavíte. Na internetu se objevují amatérské návody a rady, že po dočasném odstranění CMOS baterie ze základní desky se v konzoli resetuje vše do původního stavu a problém zmizí. Ale tento zákrok nedoporučujeme už jen kvůli záruce. Raději se držte oficiálních rad a chvíli si dejte herní celibát.

Jak to vypadá s opravou?

Tady bohužel nic stoprocentního známo nebylo. Podle včerejších večerních oficiálních prohlášení Sony detekovalo příčinu a horlivě pracuje na odstranění. Vše by mělo opět fungovat během úterý 2. března. Zatím se neví, zda je problém ve firmware, který překvapivě na novějším HW funguje bez chyb. Či hardwarová chyba ve starších architekturách PS3, která se projevila až nyní? Zda takovou chybu půjde snadno spolehlivě odstranit softwarovou cestou? A jak se po nápravě zachovají smazané trofeje a savy s poškozeným datem uložení? Tady se zatím můžeme pouze modlit.

Nezbývá, než zaměstnancům Sony popřát příjemnou noční směnu a placené přesčasy. A hráčům pevné nervy při odolávání pokušení spustit konzoli a podívat se, zda je i ta jejich poškozená. Doufejme, že problém půjde opravdu vyřešit pouhým updatem a že po něm nezůstanou následky.

Problém se sám vyřešil (aktualizace článku 2.3.2010)

Dnes ráno již můžeme přinést lepší zprávy. Problém byl vyřešen. Naštěstí se nepotvrdila většina katastrofických předpovědí a scénářů. Celá chyba se při přechodu na další den opravila sama. Takže lze PS3 opět používat bez nutnosti updatu nebo jiných akcí. S velkou pravděpodobností se dočkáte posunutého systémového data o jeden den, což není problém opravit. A uživatelé, kteří hlásí ztracené trofeje, zatím potvrdili, že stačí afektovanou hru opět spustit a trofeje naskočí zpátky.

I když je problém prozatím vyřešen, nezbývá než doufat, že Sony najde pravou příčinu a odstraní ji. Neradi bychom se stejné šlamastyky dočkali během některého budoucího 1. března.

Tagged With

Comments