If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Kolik by stálo postavit PC stejně výkonné jako Xbox One X?

Experiment o výhodnosti.

Analytici mu nevěří kvůli příliš vysoké ceně (Alza.cz), jiní spílají na nedostatek podzimních exkluzivit, které by ho naplno využily a byly podstatně lepší či hezčí než na původním modelu.

Ale už jste si někdy jen tak na zkoušku zkusili sestavit herní počítač s obdobnou konfigurací jako Xbox One X? Pak byste si nejspíš názor poupravili a byli vlastně Microsoftu vděční, že vám nabízí svůj hardware tak levně.

Tenhle experiment spáchali kolegové z GamingBolt a vyšlo jim, že by obdobně silné PC při dnešních cenách dokázali dát dohromady za 625 amerických dolarů (13750 Kč). Tedy o čtvrtinu dráž, než kolik bude konzole v listopadu v USA bez daně stát (499 dolarů, u nás bohužel více, 13490 Kč), a to v tom ani nebyl započítán nezbytný operační systém.

Jako základní desku použili MSI B350M Gaming Pro za 70 dolarů. Procesor Ryzen 3 1200 je vyšel na 110 dolarů. Nejdražší položkou byla logicky grafická karta RX 570 4GB, která z rozpočtu ukousla 250 dolarů.

Něco samozřejmě stála i paměť (HyperX Fury 2×4 GB DDR4 za 76 dolarů), zapomínat se nesmí na harddisk (Western Digital Blue 1 TB 7200 RPM za 49 dolarů), potřeba byl i zdroj (Seasonic S12II 520W za 45 dolarů) a vše se muselo také do něčeho dát (bedna DIYPC Solo-T1R za 25 dolarů).

Pochopitelně, po určitém čase půjdou ceny těchto PC komponent dolu, takže cenová výhodnost Xbox One X se bude postupně snižovat. Proto nebude od věci podniknout totožný test za půl roku, až konzole dorazí na trh. Všichni vývojáři navíc budou používat shodnou konfiguraci X1X pro optimalizace her, tudíž tam nehrozí nějaké zásadní technické potíže jako u PC, které si sestavíte doma na koleně.

"Ano, PC s podobnými parametry je sice lepší v tom, že je do budoucna snáze upgradovatelné. Ale v tuhle chvíli představuje nejnovější konzole od Microsoftu skvělou investici," zakončil úvahy GamingBolt.

Comments