If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Kolik použitelného místa máte na Xbox Series X a jak rychle se spouští hry?

Poznatky z praxe.

Vybrané zahraniční magazíny už dostaly od Microsoftu plně funkční Xbox Series X, díky čemuž jsme se dozvěděli celou řadu zajímavých poznatků.

Například že uživatel má k dispozici přesně 802 GB volného místa pro instalace her apod. To je kapacita, která mu zbude po instalaci operačního systému a všech souvisejících souborů z oficiálně proklamovaného 1 TB SSD. Děje se tak prý díky architektuře Velocity.

V případě, že sáhnete po rozšiřujícím SSD od Seagate za těch 220 dolarů, budete na něm mít využitelných přesně 920 GB.

Dále byl CNETem přesně změřen čas, za nějž se načtou některé populární hry, a jak značný pokrok to je oproti předešlé generaci konzole od Microsoftu. Posuďte sami:

Red Dead Redemption 2 se na Xbox Series X načte za 38 vteřin, kdežto na Xbox One X to trvalo 2 minuty a 8 vteřin. U Control to je pouhých 10 vteřin, kdežto na předešlé konzoli 58 vteřin.

Velmi svížné je i loadování Final Fantasy XV, to se zvládne jen za 13 vteřin, kdežto předtím to byla 1 minuta a 11 vteřin. V případě The Outer Worlds jsme to už viděli v dřívějším videosrovnání, takže jen pro pořádek dodáváme, že tam to na Xbox Series X trvá 11 sekund, kdežto dosud to bylo 43 sekund.

Báječné jinak dle redaktorů prý je, že ve spoustě starších her se výrazně zvedla plynulost, aniž by vůbec byly aplikovány nějaké patche pro optimalizaci na nové konzoli. Navíc hry jako Sekiro prý nyní šlapou v 60 snímcích za vteřinu, zatímco předtím to bylo na Xbox One X průměrně "jen" 37 fps. Má jít o velmi pádnou motivaci pro opětovné hraní spousty titulů z vaší sbírky:

Nabootování samotné nové konzole ze "studeného stavu" trvá pouhých 10 až 12 vteřin, zjistili IGN. Předtím to na Xbox One X trvalo někdy až minutu.

Velký důraz je kladen i na funkci Quick Resume pro rychlé přepínání mezi několika rozehranými tituly. Takových her můžete mít až šest naráz a přepnutí mezi nimi nezabere více než 5 at 8 vteřin.

Konzole vás na podporu této funkce upozorňuje speciální ikonou v pravém horním rohu, abyste věděli, že není nutné u dané hry čekat na kompletní loadování od nuly. Má jít o věc, která naprosto změní přístup ke hrám. Nicméně žádné nextgen verze zatím nebyly k vyzkoušení.

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments