Skip to main content

Konzole PlayStation 5 měla být po dvou letech cracknuta. Co to znamená?

Zatím jen ve velmi omezené formě.

Pirátům to trvalo necelé dva roky od uvedení na trh v listopadu 2020.

Na undergroundové scéně je údajně k dispozici tzv. jailbreak pro PlayStation 5, který má na této konzoli umožnit (nelegální) spuštění vlastních či neověřených souborů. Má být do určité míry omezený v tom, co s ním lze provést, ale funkční.

Dokázal to Bloodborne modder Lance McDonald ve videu, které už na Twitteru viděly miliony lidí.

Jak názorně ukazuje, tento crack konzole PS5 mu otevřel "tajné" debugové menu, přes nějž si mohl nainstalovat PS4 .PKG soubor, zálohu hry, takže díky tomu dokázal nainstalovat nyní už běžně nedostupné demo P.T. od Hideo Kojimy, ale hrát ho možné nebylo. Jinými slovy, zmíněný crack pouze dokáže nějaký software nainstalovat (zapsat na disk a přečíst ho), ale už ne ho spustit.

Vše má dle IGN fungovat jen s určitým firmware verze 4.03, který je starý z října 2021, protože byl nahrazen verzí 4.50. Autor jailbreaku měl uvést, že lze aplikovat jen na starší firmware, ale nikoli na ten novější. Navíc úspěšně funguje pouze až na několikátý pokus, ne pokaždé.

Tímto samozřejmě nikoho nechceme navádět, abyste to doma zkoušeli či vše sháněli. Asi není nutné dodávat, že pokud byste něco takového prováděli a případně pokazili, mohli byste svou konzoli PS5 nenávratně poškodit a přijít o záruku.

Read this next