If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

LIVEBLOG k spuštění GTA Online a Battlefield 4 bety

Pokračuje i během večera s videem ze závodů, vtipnými obrázky a reakcí Rockstaru na rozšířené potíže...

Jelikož se dnes prakticky souběžně rozbíhají dvě významné multiplayerové hry - Grand Theft Auto Online a Battlefield 4 beta - rozhodli jsme se jejich spuštění sledovat formou tohoto textového přenosu. Ten se pro různé postupně se vynořující drobky hodí lépe než standardní články a i díky chronologickému řazení příspěvků měl být pro čtenáře přehlednější.

Our live coverage of this event has finished.

Coverage

Na úvod neuškodí opáčko, kdo je vlastně kvalifikován pro dnešní předčasný vstup do Battlefield 4 MP bety: 1) předobjednali jste si digitální PC verzi z Originu, 2) jste majitelem BF3 Premium nebo 3) zaregistrovaným uživatelem limitované edice Medal of Honor. Pokud jste si BF4 předobjednali v krabicové verzi, nárok na předčasný vstup nemáte a musíte si počkat tři dny stejně jako široká veřejnost do pátku 4. října.

Jan Doskocil

Podmínky pro hraní Grand Theft Auto Online jsou mnohem jednodušší: stačí vám originálka GTA 5, se kterou má každý nárok na download této samostatné hry z Xbox Live či PlayStation Network.

Jan Doskocil

Hezké úterní poledne, jelikož se dnes prakticky souběžně rozbíhají dvě významné multiplayerové hry - Grand Theft Auto Online a Battlefield 4 beta - rozhodli jsme se jejich spuštění sledovat formou tohoto textového přenosu. Ten se pro různé postupně se vynořující drobky hodí lépe než standardní články a i díky chronologickému řazení příspěvků měl být pro čtenáře přehlednější.

Jan Doskocil

Klient PC verze BF4 bety má podle našeho včerejšího pre-loadu velikost přibližně 5 GB. V tuto chvíli, tedy v poledne středoevropského času, už je na PC a Xbox 360 přístupný všem, kdo na něj mají nárok. MP beta pro PS3 vy měla vyjít v dnešních odpoledních nebo podvečerních hodinách.

Jan Doskocil

Důležité pro zpřístupnění GTA Online je, aby se vám nejprve základní GTA 5 úspěšně opatchovalo malým updatem, který de facto odemkne multiplayer. Rockstar upozorňuje, že přesné načasování vydání tohoto updatu nemá ve svých rukou a že záleží na rychlosti Microsoftu a Sony.

Jan Doskocil

Po opatchování si normálně spusťte GTA 5 a do multiplayeru se dostanete přes kruhové menu v pravé dolní části obrazovky - tam, kde normálně přepínáte postavy v singlu, do kruhu se zaktivovala čtvrtá volba pro přepnutí do GTA Online.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Obdobná situace panuje i u GTA Online: Na X360 už by měla fungovat, zatímco PS3 verze bude opět následovat v příštích hodinách.

Jan Doskocil

A jak vlastně souvisí příběh multiplayeru s příběhem příbuzného singleplayeru? "GTA Online se odehrává několik měsíců před událostmi ze singlu," upřesnili dnes tvůrci.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Vraťme se zase k Battlefieldu 4: MP beta zatím obsahuje jen jednu mapu, tu známou s mrakodrapy v centru Šanghaje, která se dá hrát ve dvou módech: Conquest a Domination (info o jejich principu). Není vyloučeno, že později do bety přibude i nějaký druhý level z celkových deseti v základní hře. Cílem bety, do které se zapojí až 64 lidí naráz, je jako vždy hlavně vyladění a vybalancování mulťáku, opravení chyb, zátěžová zkouška stability serverů i otestování běhu na různých konfiguracích počítačů.

Jan Doskocil

Perlička k BF4: mapa obsahuje automaticky se zavírající dveře, natočil kolega Ian Higton z britského EG.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Oficiální hardwarové nároky pro Battlefield 4 na PC zní takto:

Jan Doskocil

Netýká se to přímo MP bety, ale EA dnes vypustili velice zajímavé video s povídáním designéra o mapě Flood Zone z plného BF4:

Jan Doskocil

To je level, který začnete s pozemními vehikly, ale po protržení hráze díky funkci Levolution se v průběhu hraní celé město postupně zatopí vodou až do výšky čtyř metrů, která úplně změní dynamiku levelu. Pak už pochopitelně pozemní vehikly nevyužijete, jen obojživelné nebo čluny. Zatopení přinese určité výhody pěchotě, která se díky plavání v ulicích dostane do míst v domech, kam předtím neměla jak vylézt, nevýhodou naopak je zdlouhavý přesun např. do zatopeného parku. Samotné zatopení probíhá střelbou do hráze, odkud se pak začne valit voda jako při nedávných záplavách a během chvilky se většina města ocitne pod vodou, něco podobného jako při japonském tsunami.

Jan Doskocil

GTA Online: zdá se, že servery už jsou pod velkým náporem, první hráči hlásí až desetiminutové čekání na zahájení hraní. Níže obrázek z editoru vaší postavy pro multiplayer:

Jan Doskocil

Fanouškovská stránka GTAVoclock právě živě vysílá hraní GTA Online a pokud rozumíte anglicky, doporučujeme i jejich podcast s vyprávěním zážitků z asi 30 hodin v uzavřeném testování GTA Online v minulých čtyřech dnech, bohužel to doprovázejí jen statické obrázky a nikoli videa.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

V GTA Online můžete pozvat přátele do svého virtuálního domova. Hra je v této části navržena tak, že návštěva nemůže ukrást auta ani zabít hostitele, čili nedá se během ní střílet. Pokud vy a někdo jiný vlastní tu samou nemovitost, funguje to tak, že se můžete vzájemně navštívit, pokud přijmete pozvánku.

Jan Doskocil

Rockstar zopakoval, že GTA Online nejde hrát stylem, že k němu poprvé přijdete, utratíte spoustu skutečných peněz za herní měnu a rázem jste králem všeho. Zabraňuje tomu prý design hry, který počítá s tím, že všichni hráči musejí postupně zvyšovat své RP (reputační body), čímž se jim teprve pozvolna odemknou nejdražší nákupy. Každý bude muset normálně hrát, aby si později koupil jiné oblečení, zbraně či ostatní předměty.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Zpět k Battlefieldu 4: pro hraní bety vyšly nové optimalizované ovladače GeForce 331.40. Pokud máte kartu od AMD, i vy dostáváte nové Catalysty 13.10 beta, které jsou vedle BF4 vhodné i pro Rome 2, FIFA 14, Saints Row 4 či Splinter Cell Blacklist.

Jan Doskocil

Podívejte se na intro sekvenci GTA Online, na němž je příjemné, že patch, který ho aktivuje v GTA 5, má pouhých 39 MB (PS3) nebo 59 MB (X360). Od 13:00 už je ke stažení z PSN i pro majitele PS3 verze.

Jan Doskocil

Některé zahraniční obchody prý mezitím začaly vystavovat atrapy krabiček PC verze GTA 5, která má dle jejich údajných informací vyjít už 22. listopadu 2013. Samozřejmě to zatím nikdo nepotvrdil a může jít o nesmysl, ale reportují o tom i přední německé weby.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Propracovanost GTA dokládá i fakt, že když si v editoru vytvoříte ženskou postavu, ta poté figuruje i v úvodní nehratelné cutscéně a Lamar, který ji přijel vyzvednout na letiště, se ji v alternativní cutscéně pokouší hned sbalit. Oproti tomu když přiletí muž, má na něj jiné narážky, jako že na fotkách vypadal větší apod. (viz mužské intro zde).

Jan Doskocil

Jak v dojmech uvádí IGN, takto na vašem vybraném pohlaví odvisejí i dialogy v pozdějších příběhových misích GTA Online, čímž Rockstar odpověděl na kritiku ohledně absence ženy v singlu GTA 5.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

A jak to je s cenami v GTA Online? V betě prý zbrań stála 10 tisíc a garáž 25 tisíc dolarů. Za úspěšně splněnou misi si člověk vydělá zhruba 1500 dolarů. Základní auto prý od hry dostanete zdarma a zpočátku bude ukradení lepšího jedinou šanci na přilepšení si, protože za herní měnu se odemykat věci nedají a mikrotransakce skutečnými penězi spíš slouží jen jako zkratka k něčemu.

Jan Doskocil

Integrace NPC postav známých ze singlu prý jde v Online mnohem hlouběji, než se předpokládalo. Vedle stovek multiplayerových závodů, deathmatchů či např. kompetitivních seskoků se prý příběh vine celým GTA Online, kdy se po prácičkách pro Lamara či Simeona např. seznámíte s Trevorem. Tyto koopeativní mise pro 1-4 hráče prý vždy zahrnují cutscény a telefonní hovory, takže to je prý dost podobné, jako singl GTA 5, akorát v coopu, což si mnozí vysnili. Takové mise ale prý tvoří jen 15% obsahu hry.

Jan Doskocil

Multiplayerové mapy jsou prý variacemi na známá prostředí z Los Santos, např. jedna je na poušti, jiná na letišti, jiná ve studiích Vinewood, ale nejedná se o ty samé co v singlu, místa prý byla zjevně upravena pro potřeby multiplayeru, např. se dá snáze dostat na střechy, odkud můžete úřadovat s odstřelovačkou. V jiných kláních si zase mohou hráči svobodně přizpůsobit pravidla hry: např. v závodech zda je přítomen okolní provoz nebo jestli se v nich vyskytují zbraně, všimlo si IGN.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Abyste si udělali představu o průběhu kooperativních misí, podívejte se na tu první pro Lamara, která je o získání drog v přestřelce a jejich dopravení do domu. Po splnění se objeví obrazovka, kolik reputačních bodů (1500 RP) a peněz (500 USD) jste získali.

Jan Doskocil

Spousta lidí si ale stěžuje, že po intru GTA Online zůstanou zaseklí na parkovišti, kde nemohou ovládat svou postavu a před povinnými závody navěky vidí jen hlášku "waiting for other players". Nepomáhá ani restart hry. Důvodem je patrně přetížení serverů Rockstaru a automatického matchmakingu. Někteří odhadují, že dnes by se do hry mohly pokousit přihlásit až 2 miliony lidí.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

"Rockstar nikdy nevytvořil online hru takového rozsahu, takže nemají skoro žádné zkušenosti se sítovou infrastrukturou, kterou neumí při startu zvládnout ani Blizzard s World of Warcraft," komentuje problémy pro BBC redaktorka IGN. Ta připomíná, že dle odhadu analytiků má GTA 5 doma okolo 15 milionů lidí a všichni teď mohou zdarma vstoupit do Online části hry. A kdo si pamatuje na SimCity nebo Diablo 3, které však asi zkoušelo hrát naráz mnohem méně lidí?

Jan Doskocil

Téměř všechny obchody s oblečením a tetováním jsou odemčeny od začátku GTA Online. V editoru si můžete změnit barvu pleti, účes, věk i dědičný vzhled díky vybrání čtyř předků. Zda si jeden hráč může vytvořit více postav, není jasné. Abyste si mohli koupit nemovitosti, musíte se dostat aspoň na level 8 či 9. Avšak malý dům stojí 20 tisíc dolarů a každé přepadení vynese jen řádově 3-6 tisíc dolarů. Funguje to tak, že namíříte zbraň na pokladního a ten vám vydá všechny peníze z pokladny, což lze urychlit střelbou. Avšak někteří pokadní rovněž drží zbraň, se kterou se mohou ubránit.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Ve hře je i jakýsi pasivní režim, ve kterém nemůžete být zabiti a poznáte ho dle čáry na své ikoně, ale dá se do něj vstoupit jen z volného pohybu po mapě (ne při plnění mise) a aktivace stojí 100-500 herní měny. Perličkou je i možnost sjednat si po telefonu pojistění na auto ve hře.

Jan Doskocil

Jak na problémy aktuálně reaguje Rockstar? "Počítáme s tím, že v rané fázi GTA Online nastanou některé nevyhnutelné technické problémy, kdy se přihlašuje moc lidí naráz. Oceňujeme vaši trpělivost a podporu, zatímco pracujeme na řešení zakoupením a přidáním více serverů." Seznam známých chyb zde.

Jan Doskocil

Letmé postřehy z úvodních hodin v GTA Online sepsal slovenský Sector, kde je i pár obrázků z hraní.

Jan Doskocil

Jelikož celý svět v těchto hodinách žije prozkoumáváním GTA Online, start Battlefield 4 bety trochu zapadl a asi od EA nebylo moc rozumné jít do takového přímého souboje. Napravují to PCGames s obrázky aktuálně vytípanými z PC verze hry. Dle jejich dojmů nedochází k zřícení mrakodrapu moc často, pro zapnutí vysokých detailů doporučují aspoň Nvidia Geforce 560 kvůli vysokým HW nárokům, výběr dopravních prostředků je prý relativně malý a Commander režim jim nešel zkusit, ale jinak mají z bety stejný pocit jako z Battlefield 3. Více o dobývání tří bodů na šanghajské mapě v našich E3 dojmech.

Jan Doskocil

Co se stane, když v GTA Online poprvé zemřete? Vrací se Epsilon program a promluva Boha...

Jan Doskocil

Zhruba za 10 minut začíná živé vysílání z hraní xboxového betatestu Battlefield 4 od Eurogameru:

Jan Doskocil

Šírí se fámy, že dlouhodobé snahy o opakované připojení se do GTA Online prý může poškodit vaše uložené pozice ze singleplayeru GTA 5. Nikdo to zatím oficiálně nepotvrdil, přesto není od věci si je raději zazálohovat.

Jan Doskocil

Jak v GTA Online funguje tvorba postavy v editoru? Vyberete si matku i otce, i dědické rysy, nebo je nechte náhodně vygenerovat. Ještě než nasednete na letadlo směr Los Santos, výslednou postavou si samozřejmě můžete v reálném čase obhlédnout, jestli ji berete.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Jan Doskocil

GTA Online aktivně vybízí k nákupu herní měny za skutečné peníze, zdokumentovali kolegové z britského EG na fotkách mikrotransakcí:

Jan Doskocil

Instruktážní video pro hráče-nováčky, jak se přesně dostat do GTA Online. Zdá se, že postup je pro mnohé až příliš komplikovaný :)

Jan Doskocil

Jak vlastně probíhají ta zmiňovaná vyloupení obchodů? Kolegové z OutsideXbox jedno takové přepadení pokladního v supermarketu natočili. Rada: je šikovné mít připravené auto na ulici, abyste rychle se objevivším policistům unikli, úprkem po vlastních to je docela bez šance:

Jan Doskocil

Rockstaru se sype celá síť jako domeček z karet - zlobí i nástroje Social Club, přihlašování přes aplikaci iFruit z iPhone a resetování dat, provázání účtů, chybové hlášky profilů, problémy s hledáním parťáků atd.

Jan Doskocil

Nahrávka poněkud tuctového deathmatchového zápasu z GTA Online ve skladišti. Ne, kvůli tomuto si to asi instalovat nebudete...

Jan Doskocil

Skutečný viník současné americké platební neschopnosti...? ;)

Jan Doskocil

Že problémy s GTA Online poškozují uložené pozice v singleplayeru, osobně zažil i známý recenzent Chris Schilling. Nezbývá než doufat, aby to byla jen nějaká potíž se synchronizací profilu v cloudu, než chyba hry. Rockstar se k tomu stále nevyjádřil, ale šířící se panika na sociálních sítích odrazuje další hráče od zkoušení multiplayeru, dokud se věc nevyjasní, protože nechtějí přijít o postup v hlavním příběhu GTA 5.

Jan Doskocil

Pět tipů do začátků s GTA Online dal dohromady GameSpot: jak se orientovat a navigovat v rozlehlém světě, když už nemůžete hru zapauzovat, proč raději u sebe nenosit moc peněz, proč se neotáčet zády vůči přepadenému pokladnímu, proč vždy není dobré být jen správňákem nebo kdy se vlastně vyplatí zapnout Passive mód pro nezranitelnost, tzn. když si potřebujete trochu orazit, takový zvláštní cheat pro multiplayer.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Rockstaru v tuto chvíli nefunguje už ani webstránka pro technickou podporu, kde se rozrostl počet známých bugů na celkem šest, mj. timeout při připojování se do hry.

Jan Doskocil

"Největším problémem v takových případech je vždy zvládání odbavování vysokého počtu simultánních klientů, kteří se pokoušejí připojit na server," cituje britský Mirror Online experta. Podle něj se to obvykle řeší vytvořením tzv. clusteru, kam se umístí několik strojů, ale pak mohou vzniknout potíže s replikováním stavu online světa na všechny servery. Dopředu nikdy nevíte, jak velký takový cluster musí být, ale dá se zvětšit za pochodu dokoupením dalších online serverů např. od Amazonu, kdy takto krátkodobě získáte vysokou kapacitu."

Jan Doskocil

Oficiální účet PlayStation na Twitteru: "Jsme si vědomi, že někteří uživatelé mají potíže s Grand Theft Auto Online a pracujeme společně s Rockstarem na jejich odstranění."

Jan Doskocil

Množí se hlášení o poškozených uložených pozicích v singleplayeru GTA 5 po aplikování patche. U někoho dokonce po opatchování hry došlo k samovolnému přeskočení na příští misi, kterou ještě nezačal, a tu předešlou rozehranou ztratil. Jiní zase reportují, že jejich postava do multiplayeru je poškozena, což má zřejmě souvislost s přetíženými servery Rockstaru, který na to dosud nereagoval.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Kotaku sepsalo své prvotní dojmy a upozornilo na zvláštní nastavení "životního stylu" vámi vytvářené postavy do mulťáku. Funguje to tak, že si 24 hodin dne rozdělíte na jednotlivé činnosti, jako je třeba sezení na gauči, legální zaměstnání, strávení času s rodinou a přáteli či chození na párty. Avšak hra nedovolí na různé činnosti rozložit úplně veškerý čas, protože vyžaduje alespoň 4 hodiny spánku denně.

Jan Doskocil

Zajímavé jinak je, že v GTA Online si přes nějaké rozhraní nevybíráte, s kým budete chtít hrát příběhové mise, ale vše rozhoduje automaticky sama hra. Když třeba absolvujete závody, ocitnete se s dalšími třemi hráči u Lamara v cutscéně pro zadání příští mise, načež všichni čtyři nasednete do auta - každý na svoje správné sedadlo, jeden je řidič, ostatní se jen vezou - aniž byste si manuálně vybrali, že právě s těmito lidmi chcete být ve skupině a plnit misi.

Jan Doskocil

Na obrázku níže je vyfoceno místo, kde s hraním GTA Online nedobrovolně skončí hodně lidí, hra je tam prý vykopne do singleplayeru namísto pokusů o opakované připojení k mulťáku.

Jan Doskocil

"Zaručený" návod, jak GTA Online na 100% rozchodit :)

Jan Doskocil

Černý humor, jak asi v současné chvíli vypadají servery Rockstaru.... :)

Jan Doskocil

A když se nevzdáte, odmění vás hra takovými motocyklovovými závody na speciální trati, kde se můžete dokonce i sázet, jak dopadnete, nebo si dopředu vybrat svou ovaci v případě vítězství:

Jan Doskocil

Stránka s technickou podporou opět šlape a přibyly tam další známé chyby, např. hlášky "Rockstar Cloud Servers Unavailable", "Failed to Host a GTA Online Session", "Timed out when matchmaking for a compatible GTA Online Session to join" atd. Pokud je namísto hraní dostáváte i vy, buďte v klidu, chyba není na vašem přijímači a jestli vás to potěší, s tím samým se potýkají i jiní hráči. Jen špetku trpělivosti...

Jan Doskocil

Jelikož už se k GTA Online nic nového neděje, tímto si dovolíme LIVEBLOG ukončit a všechny příští události už najdete normálně na hlavní stránce. Věříme, že jste ty desítky aktualizací shledali užitečnými nebo jste se něco nového dozvěděli a jménem Eurogameru děkujeme za pozornost. Na shledanou zase někdy příště.

Jan Doskocil

Comments