If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

RECENZE Mario Kart 8

Strojově vybroušené motokáry rozhodují o Wii U.

Na Wii U příští týden vychází zřejmě nejzásadnější titul v jeho dosavadní historii, možná i budoucnosti. Mario Kart 8 je, jako každá velká hra Nintenda, nejen z technického hlediska vyleštěným klenotem, na kterém lze hledat chyby jen hodně těžko.

Tratě jsou navržené vyloženě pro wow efekt: například na okruhu Sunshine Airport se proháníte kolem ranveje a v jednom kole se můžete ocitnout pod podvozkem startujícího letadla, abyste po pár sekundách svištěli vzduchem proti jinému přistávajícímu. Další nová trať jménem Mount Wario není klasický okruh, ale v podstatě sjezdovka rozdělená na tři části a máte pocit, že spíše lyžujete, než řídíte motokáru.

Mezi šestnácti novými a stejným počtem předělaných tratí z minulých dílů nenajdete slabších kousků. Okruhy i závody z bodu A do bodu B se neodehrávají pouze na silnicích a zabahněných cestách, ale nechybí ze sedmého dílů známé létající a podvodní pasáže. Novinkou jsou úseky, na nichž jezdíte s magneticky nabitými koly. Díky tomu se točíte s motokárami vzhůru nohama a dokážete   jezdit po zdech. Nechybí nebezpečné zkratky, zrychlující pásy, skokánky a pochopitelně pro sérii ikonické speciální předměty.

Hra se drží tradičního receptu a k úžasným tratím přidává staré známé power-upy, doplněné pouze třemi novinkami. Nejužitečnější z nich je silná siréna, kterou můžete nejen rozhodit závodníky v blízkém okolí, ale hodí se zejména jako obrana proti útokům ostatních.. Na odemčení čeká třicítka charakterů a padesát pět motokár, motorek a různých druhů pneumatik, křídel či padáků. Nečekejte detailní statistiky každé ze čtyř vlastností, které určují jízdní styl. Jak postavy, tak stroje mají vliv na to, jestli budete mít vyšší maximální rychlost, akceleraci, ovladatelnost nebo hmotnost. Tím si složíte stroj a jezdce, který nejlépe vyhovuje vaším závodním preferencím.

Mario Kart není jen o ideální stopě, využívání slipstream efektu při předjíždění a znalosti každého centimetru tratě. Pokud si jej chcete užívat, musíte přijmout fakt, že i přes vaši dokonalou jízdu občas zůstanete trčet pár metrů před cílem po zásahu modrou želvou a budete bezmocně sledovat protivníky, jak vám na poslední chvíli kradou jasné vítězství. Pochopitelně zkušenější hráč dokáže vymanévrovat spoustu situací. Například projektily lze poměrně úspěšně blokovat driftováním za překážky nebo bezchybným průjezdem úzkou zkratkou.

Všechny zmíněné části dávají dohromady komplexní mix hratelnosti, která se skrývá pod slupkou jednoduché přístupnosti. Je lehké začít Mario Kart 8 hrát, ale je velmi těžké se stát výjimečným řidičem. Hlavně online závody bývají proti zkušeným veteránům frustrující. V této chvíli je ovšem těžké říci, zda s větším počtem závodníků bude lépe fungovat hledání soupeřů. Dva týdny před vydáním jsem hrál novinářskou verzi v podstatě pořád s těmi samými lidmi.

Na druhou stranu i osmý díl závodní zběsilosti z dílny Nintenda je nejsilnější při lokálním multiplayeru pro maximálně čtyři hráče. Dost mě mrzí, že na rozdíl od dva roky starých Sega All Stars Racing Transformed, není možné hrát až v pěti lidech. Stejně tak v Mario Kart 8 nelze závodit přes internet až v pěti lidech na jedné konzoli, ale pouze ve dvou. Škoda.

Trailer

Mario Kart 8 zbytečně nekomplikuje herní módy. V singleplayeru závodíte jako vždy ve třech výkonnostních skupinách v osmi pohárech, které se skládají ze čtyř tratí. Grand Prix mód vás seznámí s novými předměty a tratěmi. Zároveň si díky němu odemknete většinu postav a vozítek. Populární, a spravedlivější, je Time Trial, v němž se snažíte zajet nejrychlejší čas. Můžete soupeřit s duchy závodníků, kteří se předtím prohnali po trati nejrychleji. Zklamáním pro fanoušky série je Battle mód, v němž oblíbené arény vystřídaly poupravené okruhy.

Mario Kart 8 pro Wii U v angličtině vyjde 30. května za 1499 Kč.

rezervovat na Xzone.

Přestože hra běží ve stabilních šedesáti snímcích za vteřinu, vypadá naprosto skvěle. Vizuální kvality je dosaženo spíše decentní stylizací než vysokým počtem polygonů. Z technologického hlediska je zajímavá i Mario Kart TV. Po projetí cílem si v singleplayeru a lokálním multiplayeru můžete prohlédnout až šedesátisekundový záznam nejzajímavějších okamžiků závodu. V jednoduchém editoru lze vybrat, zda se má opakovačka zaměřit na útoky, driftování nebo třeba konkrétního jezdce. Jako zjevení v případě Nintenda působí možnost vyexportovat záznam na Youtube. Naneštěstí před vydáním nebylo možné tuto funkci vyzkoušet.

VERDIKT: Strojově skvěle vybroušená hratelnost lokálního multiplayeru a perfektně vypadající i navržené tratě Mario Kart 8 trochu kazí omezenější možnosti multiplayeru a podivná inovace Battle módu.

8 / 10

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

About the Author

Pavel Oreški avatar

Pavel Oreški

Redaktor

Čas s hrami už počítám na dekády, neodmítám žádný žánr, zajímá mě hratelnost a originalita.

Comments

More Recenze

Latest Articles