Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Mass Effect 2: Firewalker a Ukradená paměť

Jaká je nová zlodějka a vznášedlo?

Bioware, nejspíše jakoby chtěli napravit svou reputaci, kterou u hráčů nabrali u prvního Mass Effectu (kdy za celé dva roky vyšly všehovšudy jen dva doplňky a ještě byly problémy s funkčností na české verzi), se nyní snaží o sto šest a chrlí jeden přídavek za druhým. Po počátečních rozšířeních obohacují rozrůstající se sbírku novým vozidlem Hammerhead, zkušenou zlodějkou Kasumi a několika dalšími maličkostmi. Přiblížíme si je nyní - postupně, podle toho, jak v minulých týdnech vycházely:

Projekt Firewalker

První úkolem, který kapitán Shepard musí řešit, je záhadné zmizení vesmírné lodi MSV Rosalie. Ta se účastnila tajného projektu Firewalker a Cerberus její nalezení řadí mezi své vrchní priority. Je tedy na vás, abyste zabezpečili místo jejího přistání a zjistili, co se ve skutečnosti stalo. Musíte rovněž získat prototyp nového experimentálního vozidla dřív, než se to povede někomu jinému. S celou situací však mohou mít něco společného i gethové, a proto nepůjde o žádnou procházku růžovým sadem. Zvlášť, když tentokrát nebudete běhat po zemi, ale létat – přesněji řečeno vznášet se zhruba dva metry nad zemí.

Balíček o velikosti 350 MB nabízí pět dosud neviděných misí a zároveň s nimi i dlouho očekávané těžké útočné vznášedlo Hammerhead, které má svým způsobem zastoupit mnohými zatracované a dalšími velebené Mako z jedničky. Nenahradí jej ale zcela, protože běžné planety s ním prozkoumávat nebudete, dostanete se totiž jen na pár z nich. Alespoň že ovládání je tentokrát mnohem lepší, než bylo u jeho předchůdce. Než ho však zvládnete perfektně, budete mít toto DLC za sebou, tak doufejme, v budoucnu přibudou i nějaké další létací úkoly.

Nové vozítko umí střílet částečně naváděné rakety, skákat vysoko do vzduchu a zrychlovat až na hranici 120 km/h. Uplatní se ale především při extrakci dat a materiálů z těžko dostupných míst, čemuž se budete věnovat velmi často. Přibyla proto i nová funkční klávesa a pro úspěšnou těžbu je nutné následně po jejím stisknutí udržet Hammerhead co nejblíže extrahované oblasti. Není to ale nic složitého a s trochou cviku to zvládne každý.

Během pátrání po ztracené dvojici chybějících vědců zavítáte do nejrůznějších koutů galaxie. V ní si jistě záhy všimnete nových planet, které je možné standardním způsobem prozkoumávat. Zásadním způsobem se také změnilo prostředí, jež budete překonávat – je nyní mnohem vertikálnější, členitější a plné plošinek, aby pro poletující vznášedlo představovalo tu správnou výzvu. Zpočátku v něm možná budete mít problém odhadnout vzdálenost potřebného skoku, po chvíli vám to již ale půjde samo.

Oblasti plné lávy či kyseliny však nejsou výjimkou a jelikož mohou Hammerhead při delším kontaktu nenávratně poškodit, je třeba se jim pokud možno vyhýbat. Třeba v misi na ledové planetě musíte být sakra rychlí, jinak nízké arktické teploty způsobí předčasný game over, neboť vám zkrátka zmrzne motor. Tlak je na vás během těchto miniher vyvíjen neustále a částečně se to i daří, protože hra nejde během létání ukládat.

Co mi ale trochu vadilo, byla nepřítomnost běžných dialogů mezi Shepardem a členy posádky. Sem tam sice něco uslyšíte od umělé inteligence plavidla či z palubních deníků, ale jinak se bohužel budete muset smířit s všudypřítomným tichem. Questy pak dostáváte většinou pouze přes maily na můstku Normandie. Dvě létací mise jsou navíc nepovinné, takže můžete být hotovi relativně hodně rychle. Dojde překvapivě i na včleněné pěší části, i když pouze průzkumné, žádné střílení v nich nečekejte.

Firewalker má podobný charakter, jako vedlejší mise z původního Mass Effectu 2. Zároveň však přichází s novou hratelností, díky čemuž nestojí jen v jejich stínu. Je příjemným rozšířením a zpestřením již tak robustní hry, přesto jde spíše o hříčku, která ani zdaleka nemůže stát samostatně. Jeho úspěšné dohrání ale zabere zhruba půl druhé hodiny a pro členy Cerberus Network je zdarma, proto nevidím důvod, proč ho nezkusit.

Obloukový projektor a nové oblečky

Zároveň s Firewalkerem bylo uvolněno i jedno malé DLC zdarma – nová zbraň hromadného ničení, obloukový projektor. Ten dokáže vygenerovat ničivý blesk elektrické energie, jenž zasáhne prvního nepřítele a následně s pomocí ionizačního laseru přeskakuje na další cíle. Vyzkoušel jsem si ho sám na vlastní kůži a musím říct, že je při likvidování jednotek nahuštěných u sebe doslova neocenitelný.

Koncem března ještě vývojáři nabídli ke stažení další drobnůstku - Alternate Appearance Pack, který se dá za 160 Bioware bodů (cca 40 korun) koupit na sociální síti Bioware. Přidává nové oblečky pro Garruse, Thana a Subject Zero. Není to sice nic světoborného, ale je to způsob, jak si obohatit případné opětovné hraní. Jsem jen zvědavý, kdy vyjdou další balíčky pro zbylé členy posádky.