If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Mass Effect 2: Firewalker a Ukradená paměť

Jaká je nová zlodějka a vznášedlo?

Bioware, nejspíše jakoby chtěli napravit svou reputaci, kterou u hráčů nabrali u prvního Mass Effectu (kdy za celé dva roky vyšly všehovšudy jen dva doplňky a ještě byly problémy s funkčností na české verzi), se nyní snaží o sto šest a chrlí jeden přídavek za druhým. Po počátečních rozšířeních obohacují rozrůstající se sbírku novým vozidlem Hammerhead, zkušenou zlodějkou Kasumi a několika dalšími maličkostmi. Přiblížíme si je nyní - postupně, podle toho, jak v minulých týdnech vycházely:

Projekt Firewalker

První úkolem, který kapitán Shepard musí řešit, je záhadné zmizení vesmírné lodi MSV Rosalie. Ta se účastnila tajného projektu Firewalker a Cerberus její nalezení řadí mezi své vrchní priority. Je tedy na vás, abyste zabezpečili místo jejího přistání a zjistili, co se ve skutečnosti stalo. Musíte rovněž získat prototyp nového experimentálního vozidla dřív, než se to povede někomu jinému. S celou situací však mohou mít něco společného i gethové, a proto nepůjde o žádnou procházku růžovým sadem. Zvlášť, když tentokrát nebudete běhat po zemi, ale létat – přesněji řečeno vznášet se zhruba dva metry nad zemí.

Balíček o velikosti 350 MB nabízí pět dosud neviděných misí a zároveň s nimi i dlouho očekávané těžké útočné vznášedlo Hammerhead, které má svým způsobem zastoupit mnohými zatracované a dalšími velebené Mako z jedničky. Nenahradí jej ale zcela, protože běžné planety s ním prozkoumávat nebudete, dostanete se totiž jen na pár z nich. Alespoň že ovládání je tentokrát mnohem lepší, než bylo u jeho předchůdce. Než ho však zvládnete perfektně, budete mít toto DLC za sebou, tak doufejme, v budoucnu přibudou i nějaké další létací úkoly.

Nové vozítko umí střílet částečně naváděné rakety, skákat vysoko do vzduchu a zrychlovat až na hranici 120 km/h. Uplatní se ale především při extrakci dat a materiálů z těžko dostupných míst, čemuž se budete věnovat velmi často. Přibyla proto i nová funkční klávesa a pro úspěšnou těžbu je nutné následně po jejím stisknutí udržet Hammerhead co nejblíže extrahované oblasti. Není to ale nic složitého a s trochou cviku to zvládne každý.

Během pátrání po ztracené dvojici chybějících vědců zavítáte do nejrůznějších koutů galaxie. V ní si jistě záhy všimnete nových planet, které je možné standardním způsobem prozkoumávat. Zásadním způsobem se také změnilo prostředí, jež budete překonávat – je nyní mnohem vertikálnější, členitější a plné plošinek, aby pro poletující vznášedlo představovalo tu správnou výzvu. Zpočátku v něm možná budete mít problém odhadnout vzdálenost potřebného skoku, po chvíli vám to již ale půjde samo.

Oblasti plné lávy či kyseliny však nejsou výjimkou a jelikož mohou Hammerhead při delším kontaktu nenávratně poškodit, je třeba se jim pokud možno vyhýbat. Třeba v misi na ledové planetě musíte být sakra rychlí, jinak nízké arktické teploty způsobí předčasný game over, neboť vám zkrátka zmrzne motor. Tlak je na vás během těchto miniher vyvíjen neustále a částečně se to i daří, protože hra nejde během létání ukládat.

Co mi ale trochu vadilo, byla nepřítomnost běžných dialogů mezi Shepardem a členy posádky. Sem tam sice něco uslyšíte od umělé inteligence plavidla či z palubních deníků, ale jinak se bohužel budete muset smířit s všudypřítomným tichem. Questy pak dostáváte většinou pouze přes maily na můstku Normandie. Dvě létací mise jsou navíc nepovinné, takže můžete být hotovi relativně hodně rychle. Dojde překvapivě i na včleněné pěší části, i když pouze průzkumné, žádné střílení v nich nečekejte.

Firewalker má podobný charakter, jako vedlejší mise z původního Mass Effectu 2. Zároveň však přichází s novou hratelností, díky čemuž nestojí jen v jejich stínu. Je příjemným rozšířením a zpestřením již tak robustní hry, přesto jde spíše o hříčku, která ani zdaleka nemůže stát samostatně. Jeho úspěšné dohrání ale zabere zhruba půl druhé hodiny a pro členy Cerberus Network je zdarma, proto nevidím důvod, proč ho nezkusit.

Obloukový projektor a nové oblečky

Zároveň s Firewalkerem bylo uvolněno i jedno malé DLC zdarma – nová zbraň hromadného ničení, obloukový projektor. Ten dokáže vygenerovat ničivý blesk elektrické energie, jenž zasáhne prvního nepřítele a následně s pomocí ionizačního laseru přeskakuje na další cíle. Vyzkoušel jsem si ho sám na vlastní kůži a musím říct, že je při likvidování jednotek nahuštěných u sebe doslova neocenitelný.

Koncem března ještě vývojáři nabídli ke stažení další drobnůstku - Alternate Appearance Pack, který se dá za 160 Bioware bodů (cca 40 korun) koupit na sociální síti Bioware. Přidává nové oblečky pro Garruse, Thana a Subject Zero. Není to sice nic světoborného, ale je to způsob, jak si obohatit případné opětovné hraní. Jsem jen zvědavý, kdy vyjdou další balíčky pro zbylé členy posádky.

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

Comments

More Recenze

Latest Articles