If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Mexické drogové kartely prý používají GTA Online k náboru

Ale nedostatečné důkazy.

Některá zahraniční mainstreamová média zase mají žně, když mohou poukázat na to, jak špatné a škodlivé jsou hry.

Reportují o tom Forbes, SportSkeeda či AP. Podle nich zaznamenaly mexické i americké úřady případy, kdy tamní drogové kartely používaly hru Grand Theft Auto Online k náboru nových pašeráků narkotik.

Není to ovšem tak, jak vás asi hned napadne - že by snad hra sloužila pro zaškolení a trénink v misích, když se její náplň trochu podobá. To ne, pouze se tam při hraní potkávají s náhodnými hráči na druhé straně drátu a ptají se jich, jestli by nechtěli zažít podobnou prácičku i ve skutečnosti a za finanční odměnu. Čili něco, co není chyba samotné hry, ta je použita jen pro prvotní komunikaci a setkání.

Celníci a vyšetřovatelé například takto loni v listopadu našli v autě v Arizoně 60 kilogramů drog a řidička jim vypověděla, že vše začalo setkáním s mužem při hraní GTA Online. Jestli to ale tak bylo doopravdy, zda ten celý příběh není smyšlený, to ví pouze ona. Za každou cestu pašeráka každopádně měla dostat 2 tisíce dolarů - drogy byly schovány buď v elektronice nebo v nádrži na benzín.

Drogoví dealeři prý v Mexiku používají i mobilní Battle Royale hru Free Fire. Mladistvým tam nabídli 200 dolarů týdně za to, že budou dohlížet na aktivity kartelu.

Mexický kartel Sinaloa prý také hledal posily v GTA Online a to zejména v pozdních nočních hodinách, když oslovoval různé hráče s nabídkou obdobného zaměstnání jako ve hře. Důkazy jsou však nedostatečné a staví pouze na výpovědi zatčených.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Grand Theft Auto V

Video Game

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments