If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Microsoft oficiálně potvrdil datum odhalení Xboxu

Už za necelý měsíc. + REDAKČNÍ KOMENTÁŘ.

Společnost Microsoft v noci na dnešek oficiálně oznámila, kdy novinářům i veřejnosti slavnostně představí svou novou konzoli Xbox. Stane se tak přesně v úterý 21. května v 19 hodin našeho času přímo v sídle firmy ve městě Redmond ve státě Washington na západním pobřeží USA.

"Ten den si poznamenejte jako začátek nové generace videoher, televize a zábavy. Podělíme se s vámi o naši vizi pro nový Xbox a dáme vám ochutnat budoucnost. Poté na to za 19 dnů navážeme na veletrhu E3 v Los Angeles, kde předvedeme náš kompletní výčet her. Na moment, kdy odhrneme závěs a odhalíme, na čem jsme pracovali, se nesmírně těšíme," uvedl k tomu mluvčí Xboxu, Major Nelson na blogu.

Konference bude živě vysílána přes Xbox Live, na Xbox.com nebo na stanici Spike TV, avšak to jen pro obyvatele USA a Kanady. Tady je pozvánka, kterou včera obdrželi vybraní VIP novináři, mezi nimiž na místě nebude chybět zástupce Eurogameru:

Komentář

Tolik oficiální informace. Co všechno lze z jednotlivých aspektů tohoto zásadního oznámení vyčíst?

O termínu 21. května se spekulovalo od začátku dubna, což staví tehdejší zvěsti od reportéra Paula Thurrotta o ceně či existencí dvou modelů do nového, mnohem věrohodnějšího světla. Původně měla být konzole oznámena už tento nadcházející víkend koncem dubna, což mimochodem děsilo šéfredaktora britského EG kvůli jeho dlouho naplánované svatbě, ale měl štěstí, že Microsoft nestíhal vše připravit včas. Pro nás to znamená, že budeme zaplavováni protichůdnými až divokými spekulacemi ještě o měsíc déle. Pozitivem rozhodně je, že konference neproběhne v našich nočních hodinách, jako tomu bylo u PS4, což je od Microsoftu pro Evropany rozumné načasování.

21. květen je realisticky asi nejzažší možné datum ještě před odcestováním všech lidí z branže na E3 (nebo na odpočinek před E3 a před startem různých virálek či teaserů na nová ohlášení), kde by už Xbox kvůli vysoké konkurenci nemohl ukradnout veškerou pozornost jen pro sebe, jak pochopitelně touží. Takto vše rozloží do dvou konferencí, kdy nás na té první nejprve seznámí s jeho vizí (stejně jako to učinila Sony v únoru s PS4) či s novým Kinectem a hardwarovými specifikacemi, které podle zasvěceného ex-producenta Zaklínače 2 nebudou odlišné či jakkoli překvapivé od těch uniklých.

Na hry se tak naplno může Microsoft soustředit až 10. června v Los Angeles, což ocení i podporující vydavatelé, že jim tím nanaboří marketing vedoucí k E3. Mezi tím bude mít k dispozici skoro tři týdny, kdy nás jistě zavalí tunou doplňujících informací a kdy se všechny weby promění v takové fanstránky o Xboxu. Pro vývojáře je načasování poblíž E3 rovněž výhodné, protože nemusejí pracně chystat dvě různé předváděčky, ale stačí jen jedna, z které všem 21. května demonstrují jen malý úryvek a zbytek si nechají až do kompletní verze na E3, kde budou mít také více prostoru než na konferenci, která musí vždy odsýpat.

Za povšimnutí stojí, že Microsoft do oficiálního (nepochybně pečlivě vybroušeného) komuniké považoval za důležité zmínit "budoucnost televize", což přidává na uvěřitelnosi hlasům o možném zahrnutí set-top boxu do konzole či důrazu na seriálový nebo jiný video-obsah, abyste v obýváku nemuseli mít u TV žádná jiná zařízení (na rozdíl od Sony, která si na tomto tolik nezakládá, možná i kvůli popularitě v Evropě, kde je těžké dojednat práva v různých zemích). Hovoření jen o "Xboxu" zase nasvědčuje pravděpodobné pojmenování konzole bez číslovky nebo jakéhokoli přídavku (typu Infinity), jako to dělá např. Apple s iPadem nebo jako se to často děje u restartu starých herních sérií. Logo z pozvánky jsme už určitě někdy dříve spatřili na některém z nesčetných úniků.

Analytik Michael Pachter nicméně nepředpokládá, že bychom se koncem května dozvěděli termín uvedení Xboxu nebo jeho cenu, to až později. Ale odpověď na nejžádanější otázku, tzn. jestli bude konzole vyžadovat neustálé připojení k internetu, jak se šeptá od osobností či partnerů z řad vydavatelů, podle něj za necelý měsíc dostaneme. Na toto téma se redaktoři Eurogameru budou dohadovat v podcast-speciálu již tento víkend.

Také jsme zvědavi, kdy Microsoft uzná za vhodné promluvit o jiných ožehavých tématech jako zpětná kompatibilita nebo bazarovky. Ale design samotné "bedny" stoprocentně toho 21. května uvidíme, když její absenci vytýkal Sony s PS4. Ta má podle některých nepotvrzených zdrojů na ohlášení Xboxu reagovat tím, že ve stejném období (koncem května) předvede novinářům E3 hry na neveřejné prezentaci, aby aspoň částečně uškodila úhlavnímu konkurentovi. Naopak Nintendo hodilo zpátečku a dnes zaskočilo oznámením, že letos výjimečně žádnou velkolepou E3 konferenci pořádat nebude, protože na rozdíl od MS/Sony nezamýšlí uvést nový hardware, protože ji supluje pravidelným pořadem Nintendo Direct a protože pro něj bude výhodnější, když si novináři osahají chystané Wii U hry na tabletu GamePad naživo až na samotném veletrhu.

Tagged With

Comments