If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Ministerstvo zahraničí prý dělá pro záchranu Čechů v Řecku, co může

Velvyslankyně v Řecku se už sešla i s ředitelkou kanceláře řeckého prezidenta.

Možná také v reakci na dřívější názory některých komentátorů nebo v televizních zprávách opakovaně vyjádřenou bezradnost rodičů vývojářů zadržovaných v Řecku vydalo včera Ministerstvo zahraničí ČR tiskovou zprávu, ve které letmo mapují, co vše již ze své strany učinili: „Jednání probíhají na několika úrovních a jsou vedena ze strany velvyslankyně, konzulky i ministerstva,“ píše se na stránkách ministerstva.

„Velvyslankyně se v Aténách opakovaně setkala s náměstkem ministra zahraničních věcí, konzulka jedná se zástupci policejních orgánů i s právním zástupcem zadržovaných a jejich rodinami. Ministr Schwarzenberg o případu hovořil již dvakrát s ministrem zahraničních věcí Řecka Avramopoulosem, poprvé v září 2012, naposledy 21. 11. 2012 v Bruselu. Žádal jej, aby případ byl co nejrychleji řešen. Ministerstvo zahraničních věcí poskytuje průběžně informace o případu dalším ústavním činitelům a státním orgánům ČR. Tento výčet diplomatických aktivit není pochopitelně vyčerpávající.“

Je totiž potřeba si uvědomit, že diplomacie z principu své podstaty nemůže zveřejňovat úplně všechny své kroky, které na pozadí podniká nebo plánuje, protože by to mohlo být kontraproduktivní. Třeba šéfredaktor Eurogameru má s podporou v nouzi ze strany konzulátu, konkrétně toho v Johanesburgu, jen ty nejlepší zkušenosti a nebýt jeho pomoci (v méně závažném obvinění), možná by seděl v jihoafrickém vězení dodnes.

Dokonce se podle slov ministerstva podařilo urychlit vyšetřování případu i přes probíhající stávku řeckých soudců. „Přesto se podařilo díky intervenci velvyslankyně zařadit případ našich občanů mezi tzv. závažné případy, jejichž projednávání nebylo z důvodů stávky přerušeno, nýbrž pokračuje.“ MZV také ve svém prohlášení doslova uvedlo, že velká medializace mívá na vývoj podobných kauz spíš negativní dopad, než aby vyřešení věci pomohla, vyplývá z jejich zkušeností.

This article contained embedded media which can no longer be displayed.

Jak se zdá, naopak hodně pomohl dopis prezidenta Václava Klause svému protějšku v Řecku, který po našem překladu do angličtiny citovaly i mnohé herní servery ve světě. Podle včerejší reportáže České televize si totiž na základě tohoto dopisu pozvala k sobě ředitelka kanceláře řeckého prezidenta českou velvyslankyni v Aténách, aby byl řecký prezident o případu co nejlépe informován. Česká obhájkyně dvou zadržených mužů se domnívá, že tento zásah pana prezidenta bude mít na případ "velmi pozitivní vliv".

Ve včerejším prohlášení organizátorů demonstrace zaznělo, že prý moc nevěří tomu, že Ministerstvo zahraničních věcí ČR dělá vše pro to, aby zatčené české vývojáře z Bohemia Interactive dostalo zpět do vlasti. Nicméně včerejší odpolední stanovisko MZV se nedá vnímat jako reakce právě na včerejší odpolední text ke svolání demonstrace, neb MZV vážně není tak pružný orgán státní správy, aby byl schopen schválit a vypustit dlouhou tiskovou zprávu řádově pouhé hodiny v reakci na něco publikovaného na internetu.

About the Author

Ales Harazim

Contributor

Comments