If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

MW2 porušuje Ženevskou konvenci

A rozhodně není jediné.

Skupina lidí podporujících lidská práva udělala seznam her, které očividně porušují Ženevskou konvenci – základní pravidla chování ve válce. Dvě švýcarské organizace pro lidská práva Trial a Pro Juventute kritizuje hry jako Modern Warfare 2, ve kterých lze zabíjet civilisty, mučit rukojmí a ničit domovy civilistů.

Dvacítka her podle nich Ženevskou konvenci porušuje. Je mezi nimi například Army of Two, Battlefield Bad Company, Far Cry 2, GRAW, Metal Gear Solid, Rainbow Six Vegas, Splinter Cell: Double Agent a Soldier of Fortune (posledně jmenovaná hra se organizacím pro lidská práva určitě hodně líbila).

Testeři organizací hlavně sledovali, co všechno může hráč v těchto titulech dělat. Sledovali, co se děje "s bojovníky, kteří se vzdali, co se děje s civilisty uprostřed bitevních zón a zda bylo nezbytné ničení budov". Výsledky nebyly příliš hezké.

"Prakticky absolutní absence jakýchkoliv pravidel byla vážně ohromující," říká se ve studii. Některé hry sice zabíjení civilistů penalizovaly, ale přesto bylo možné ničit spoustu "chráněných objektů" jako jsou kostely nebo mešity.

Hry podle této studie mylně znázorňují, že konflikty se odehrávají bez jakýchkoliv omezení, a že při boji s terorismem je povoleno vše. "Je to problematické zejména v současné situaci," píše se ve studii. Ti, kteří Ženevské konvence porušují, jsou označováni za válečné zločince, nikoliv za hrdiny.

Organizace nechtějí, aby hry byly méně násilné. Jediné, co požadují je, aby "herní producenti zahrnovali do svých her pravidla mezinárodních humanitárních zákonů a základních lidských práv."

Co si o tom myslíte vy?

Comments