If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Recenze Modern Warfare 3 PC

Specifika PC verze + videa z celé mise v Praze.

Po plnohodnotné recenzi xboxové verze ze 7. listopadu se ještě jednou vracíme k Modern Warfare 3 v menší rozdílové PC recenzi. Asi ještě všichni máme v živé paměti problémy například s instalací PC verze Skyrimu, takže opatrnost u jiné novinky tohoto měsíce byla namístě.

Nicméně v případě MW3 je PC podoba hry naprosto bezproblémová a na dnešní dobu vás skoro ničím ani neomezuje, nebo nenutí k instalaci další tunu balastu, jako jiné tituly zejména od Rockstaru. PC varianta se vešla, na rozdíl od konzolovek, rovnou na 2 DVD média, nicméně ta jsou potřebná pouze pro kopírování souborů, při hraní už není potřeba mít jakékoli DVD v mechanice.

Potřebujete ovšem funkční internetové připojení alespoň pro instalaci hry, protože ta se děje skrze Steam, tudíž kromě hry je potřebný ještě Steam klient, jenž vám sériové číslo z českého manuálu (ten je tradičně velmi stručný a útlý s pouhými 10 stránkami) ověří. Hra si poté nakopíruje necelých 14 GB dat z obou médií, což mi zabralo necelou půlhodinku. V tomto musím potvrdit, že data se opravdu všechna kopírují z disků a nic se ze Steamu nestahuje, a to ani žádný patch (v době psaní článku). Jedině snad případné aktualizace DirectX/C++ knihoven, ale to je vždy otázkou okamžiku.

Po spuštění hry je pak dobře vidět pozitivum starého enginu IW 4.0, jenž byl znovu recyklován ze starších dílů série Black Ops a Modern Warfare 2. Nic dlouho netrvá, načítání menu i úrovní je naprosto bleskové a všechno včetně log firem a všech videí lze kdykoli přeskakovat. Kvituji také nastavování grafiky přímo ve hře bez nutnosti jejího restartu, což ani dnes zdaleka nebývá pravidlem. Např. u českého Take On Helicopters, které běží na upraveném enginu z Army, stačí změnit i jedinou položku grafiky a hra se zdlouhavě znovu načítá, nebo musí restartovat, což je velmi zdlouhavé a nepohodlné. Zde naštěstí nic takového nehrozí, vše je rychlé a plynulé.

Stejný engine má také naprosto nízké hardwarové požadavky, takže na rozdíl od Battlefieldu 3, jenž je ale o třídu graficky vytříbenější, Modern Warfare 3 rozjede na vysoké detaily snad úplně každý. Hra tím podporuje ještě Windows XP, což Battlefield 3 nikoli a pro hladký chod by vám měl postačovat počítač na úrovni C2D E6600, 2 GB RAM a GF 8600GT či Radeonu X1950, obé s minimálně 256 MB RAM. Já Modern Warfare 3 testoval na dnes už starší sestavě C2D 3.0 GHz, 3 GB RAM a GF N-260GTX 896 MB. Při rozlišení 1680x1050 jsem si samozřejmě mohl dovolit nastavit grafiku na zcela maximální hodnoty se čtyřnásobným vyhlazováním (víc hra standardně neumí) a zapnutým SSAO. Optimalizace je taktéž příkladná, vyladěný a osvědčený engine byla prostě sázka na jistotu.

Doporučujeme dřívější videorecenzi Eurogameru

Na druhou stranu je ale třeba přiznat, že i na vysoké detaily hra na dnešní dobu nevypadá nijak zázračně, nízké rozlišení dělá části textur prostředí docela rozmázlé a hrubé. Stejně tak zcela statická flóra a neanimované nebe už se dneska málokde vidí. Grafika tak na dnešní standard pomalu přestává stačit a působí mírně zastarale, byť stále ještě vcelku solidně, nicméně ji ctí zase ta opravdu minimalistická náročnost a velmi hladký chod. Na mé sestavě jsem i na ty nejvyšší detaily docílil průměrně vysokých 80 FPS a i při zapnuté synchronizaci jsem stále hrál mezi 60-70 FPS, což je výborný výsledek.

Z hlediska technické stránky hry tak váš úhel pohledu záleží hodně na tom, jaké železo máte k dispozici. Ani s megavýkonným hardwarem ale nedostanete nijak lepší obrázek od konzolových verzí, které těží z výhody, že hrubost a zastaralost grafiky schovají za přepočítávaný obraz na velké obrazovce, na kterou se navíc kouká z větší vzdálenosti. Se silným počítačem tak můžete kvalitativně horší obrázek kritizovat - zejména pokud jej srovnáte s Battlefieldem 3, nicméně ta druhá strana s méně výkonnými stroji a Windows XP na disku zase může být ráda, že i jim hra perfektně šlape a mohou si ji na svém PC vůbec zahrát.

Nahrávky kompletní pražské mise z Modern Warfare 3

PC verze Modern Warfare 3 je nově k mání v cenově zvýhodněné kompilaci s Battlefieldem 3

koupit z Xzone

Kolegové z CzechGameru pro vás natočili kompletní průběh singleplayerové mise Modern Warfare 3, která se odehrává v Praze. Z trailerů nebo videorecenze vypadala docela atraktivně, zvlášť pro našince, ale při samotném hraní už po většinu času tak lákavá není a tolik se toho v ní neděje, na rozdíl od dalších pasáží jinde v České republice - posuďte sami z více než půlhodinového záznamu hraní:

This article contained embedded media which can no longer be displayed.

This article contained embedded media which can no longer be displayed.

This article contained embedded media which can no longer be displayed.

This article contained embedded media which can no longer be displayed.

Témata v tomto článku

Sledujte témata a dáme vám vědět, až k nim publikujeme něco nového.  Manage your notification settings.

About the Author

Michal Jonáš

Contributor

Comments