If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

RECENZE Monster Hunter 4 Ultimate

Na lov monster ve vylepšené edici.
Nejlepší díl série je komplexní a obtížnou zábavou na desítky hodin, ale není pro každého. Bez medaile.

Konečky prstů levé ruky se dotýkám rosou pokropenou trávou, tělo mi prohřívají paprsky ranního slunce a po tváři mě hladí laskavý jižní vítr. Náhle se z dálky ozve řev vystrašeného Jaggi a tělem mi projede napětí až do dlaně pravé ruky, kterou pevně sevřu čerstvě vyrobený meč. Za zády mi naléhavě zamňouká nedočkavý pomocník. Z vaku vyndávám barvící kouli. Nohy začínají jedna míjet druhou a romantická procházka se mění v boj o holý život. Rychle se přiblížím k vystrašenému zvířeti, označím ho a zasadím první rány mečem. Monstrum prchá a já se vydávám po jeho stopě.

Monster Hunter 4 Ultimate pro handheld Nintendo 3DS je vylepšení čtvrtého dílu zejména v Japonsku extrémně populární komiksově laděné lovecké série. Už je to taková tradice, že Capcom vydává po pár měsících od startu základní hry její vylepšenou verzi. Tentokrát betatest provedli Japonci a buďme za to rádi, protože Ultimátní edice je přesně tím, co má v názvu.

Nejsem žádný velký znalec série, odehrál jsem pár desítek hodin v trojce na Wii, ale pokud porovnám oba díly, bez okolků tvrdím dvě věci. Čtyřka je mnohem lepší a hlavně přístupnější širšímu publiku. MH4U vypráví v singlu poutavý příběh a není jako dříve jen dlouhou řadou nesouvisejících úkolů. Jejich jediným cílem vždy bylo v akčních scénách zabít monstrum. Honitbu bylo nutné přizpůsobit slabým stránkám konkrétních monster, následně vykuchat bezvládná těla, z použitelných částí vyrobit zbroj a vrátit se na krví nasáklé pláně.

Ačkoliv herní náplň se v jádru nezměnila, je podávána stravitelnější formou. Kromě příběhu vás rozptylují další aktivity - questy pro guildu, multiplayerové výpravy, starání se o své zvířecí přisluhovače nebo prasečího domácího mazlíčka. Žádná z vedlejších aktivit není bezduchým rozptýlením.

Všechny herní mechanismy jsou propojené, i když často trochu nejasně. Ale zkušený lovec je dokáže kombinovat a využívat výhod synergie. Jeden příklad za všechny - mazlení s prasátkem před lovem vám může zvýšit šanci získat vzácnější předměty nebo suroviny. Těch je mimochodem tak obrovské množství, že jen recepty na výrobky, které jejich kombinací dokážete vykouzlit, zaberou 21 stran. To jsou ovšem jen podpůrné pomůcky, jako ozdravující nebo ochlazující nápoje, krumpáče na těžbu, sítě na chytání hmyzu, pruty na ryby a desítky dalších.

Monster Hunter 4 Ultimate pro 3DS u nás vydal začátkem roku ConQuest za 1099 Kč.

koupit na Alza.cz.

U zbrojaře si ze zabitých zvířat necháte vyrobit lepší zbraně v jedné z dvanácti kategorií nebo odolnější brnění. Jednotlivé hrudní pláty se liší ve svých rozsáhlých statistikách a popisu výhod dlouhém přes čtyři strany o pár bodíků tu či onde. Z toho plyne, že MH4U je extrémně komplexní hrou, která vám neodpustí žádnou větší chybu, zejména pokud se plně nevybavíte na následující úkol. Nedá mi, abych se nepozastavil nad tím, proč tak hardcore hra vychází na přenosném zařízení, dle mého názoru by více slušela velké domácí konzoli.

Přesto jde o mnohem přístupnější hru než byl třetí díl, navíc výrazně pomohla podpora online multiplayeru. A není nad společné výpravy s kamarády. Jen si k tomu musíte pustit nějaký externí program na domluvu - Skype, Hangouts. Na Nintendo 3DS jde jednoznačně o jeden z nejlepších titulů (i graficky), který ovšem sedne hlavně hráčům ve zemi vycházejícího slunce.

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

About the Author

Pavel Oreški avatar

Pavel Oreški

Redaktor

Čas s hrami už počítám na dekády, neodmítám žádný žánr, zajímá mě hratelnost a originalita.

Comments

More Recenze

Latest Articles