If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Na čem trénují piloti F1?

Ferarri má stroj s 60 GB RAM.

Zajímalo vás někdy, na čem cvičí skuteční piloti vozů F1, než je šéfové jejich stájí poprvé pustí na skutečné okruhy? Jak je patrné z tohoto článku na Carthusiastu, u Ferrari tuto disciplínu provozují na jednom z nejmodernějších virtuálních simulátorů, který tým vybudoval ve spolupráci s firmou Moog.

Celkově tahle mašina váží přes dvě stě tun, obsahuje 60GB operační paměti, deset procesorových jednotek, 3500wattový prostorový zvuk a pět obrovských plochých obrazovek, které dohromady skládají trojrozměrný obraz pro skutečného pilota, jenž si sedá za volant stroje.

Důvody pro to jsou jasné: za projížďky po skutečných tratích musí stáje draze platit a nákladné jsou i co do provozu jednotlivých vozů, takže pro týmy se vyplatí investovat do podobných mašin, které simulaci ztvárňují už téměř jako ve skutečnosti.

Minimálně slouží jako dobrá příprava pro to, aby se jezdci nazpaměť naučili každou šikanu, zatáčku i cílovou rovinku. A podle expertů zvládá stroj dostatečně věrně replikovat i iluzi pohybu, chování vozu, jeho zvuky i vibrace. Jediná škoda, že programy, které jezdci na takových strojích používají, se k nám, obyčejným smrtelníkům, asi nikdy nedostanou.

Tagged With

Comments