If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Na PlayStation 4 se začaly šířit pirátské hry

Ale je v tom hodně háčků.

Zatímco se leckde řeší, za jak rekordně krátkou dobu bylo prolomeno nenáviděné Denuvo v novinkách Total War Warhammer 2 (Alza.cz) či FIFA 18, takže vydavatelům se už do budoucna moc nevyplatí používat kvůli vysokým pořizovacím nákladům (údajně 100 tisíc dolarů?), herním průmyslem v těchto dnech otřásá jiná související, mnohem významnější událost.

Pirátům se totiž podařilo rozchodit nelegální verze her pro PlayStation 4. Na svědomí to má skupina říkající si Knights of the Fallen.

Dekryptovala a po internetu tento týden začala šířit pirátské verze velkých PS4 her, jako jsou Grand Theft Auto 5, Far Cry 4 či Assassins Creed 4: Black Flag. Vzhledem k jejich velikosti prý není stahování žádná sranda, když mají vždy kolem 40 GB.

Vše má ale jeden zásadní háček: ke spuštění člověk potřebuje velmi starý PS4 firmware 1.76 ze srpna 2014 (jailbreaknutý už od Vánoc 2015). I pokud byste měli technické know-how na downgrade firmware (z posledních verzí to prý nejde) a dovedli rozchodit uvedené staré hry, s tímto starým firmwarem pak ovšem nespustíte žádné nové hry (resp. ty vydané v minulých dvou letech), jelikož ty vyžadují nějaký novější firmware (zrovna dnes vyšel finální 5.0).

Kromě toho se s takovou "jailbreaknutou" konzolí nesmíte připojit online, čímž vše ještě více ztrácí na zajímavosti, protože online služby, sledování filmů a aplikace patří k nedílné součásti hodnoty PS4 a kvůli ušetření za pár starým titulů, které už beztak skoro všichni mají, to asi nikdo obětovat nebude.

V tuto chvíli je prý pirátská scéna na PS4 zatím velmi malá a dokud se to bude týkat jen pár starých her, byť stále prodávaných, může být Sony celkem v klidu. Pokud by se však povedlo pirátům prolomit i novější verze firmware (spekuluje se o nabourání v4.55), bylo by zle a ovlivnilo by to pak na příští roky směřování celé herní branže.

Comments