Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

NÁVOD na přežití v Dark Souls 2

Martin Zavřel se dělí o zkušenosti s nováčky i veterány.

Nezasvěcení často mají ze série Dark Souls (recenze právě vydaného druhého dílu) přehnaný strach kvůli její reputaci a údajně "masochistické obtížnosti". Přitom průměrně zdatný hráč snadno dokáže procházet hrou celé hodiny aniž by zemřel, sám mám mezi svými známými pár slečen, které hra chytla a ačkoliv se samy za hardcore hráčky nepovažují, daří se jim Dark Souls přežívat a skvěle se u toho bavit. Nejmladší z nich je 12 let. Celé je to pouze o pochopení "vysoce fyzického" soubojového systému a zvyknutí si na zrádnost prostředí i bytostí v něm. A když je nejhůř, vždycky si můžete přivolat další online hráče na pomoc!

Ošlehaní veteráni, kteří už mají "zkoušku dospělosti" z předchozích dílů za sebou, pro změnu s obavami vyhlížejí drobné avšak citelné změny v hratelnosti a herních mechanikách pokračování. Až příliš mnoho z nich mi psalo, že nechápou, proč jim nejdou u ohniště zvyšovat jejich schopnosti nebo že jim zbraně hlásí poškození, ale po cestě ke kováři jsou najednou samy od sebe v pořádku. Nuže, i pro vás je tahle sbírka nejužitečnějších rad a postřehů, které vám pomohou přežít (nejen) první hodiny hry.

1. Připravte se zemřít

Rady pro hraní Souls hry opravdu nemohou začít jiným doporučením. Abyste to ale chápali správně, smrt v téhle hře neznamená to samé, co v jiných hrách. Jde o validní způsob, jak se učit poznávat svět nebo schopnosti tuhých bossů. Na rozdíl od jiných her po smrti neztratíte všechen svůj postup, ale "pouze" nasbírané duše, lidskost a kousek maximálního zdraví. Jenže vám zůstanou úplně všechny předměty, které jste před smrtí nasbírali a v místě vašeho skonu zůstane ležet zelená pulzující koule, jejímž sebráním můžete získat zpátky i ty ztracené duše. V praxi je naprosto validní taktika proběhnout sebevražedně mezi protivníky, sebrat předmět který hlídali a nechat se spokojeně zabít - předmět vám zůstane!

2. Kouzelníci se mají

Víc než kdy v minulosti platí, že kouzelníci mají ze začátku hry citelnou výhodu (ano, je to tak trochu naopak, než jsme zvyklí třeba z Diabla, kde jsou naopak kouzelníci ti silnější až ke konci). Hned ze startu totiž dostanou silné útočné kouzlo, pomocí kterého snadno složí i ty nejsilnější nepřátele na pár ran, bezpečně z dálky, aniž by riskovali vlastní kůži. Většina nepřátel má určité teritorium, za které nejdou, takže je často možné stát na jeho pomyslném okraji a ustřílet je z dálky (i tady ale platí "pozor na překvapení").

Pokud nevěříte vlastním reflexům a postřehu, kouzelník je pro vás rozhodně bezpečnější varianta. Navíc povolání můžete plynule měnit s každým dalším levelem - jakmile budete chtít, můžete začít sypat zkušenosti do jiných schopností a svého kouzelníka postupně přetavit v kouzlícího válečníka. K tomu všemu ještě ve hře najdete předmět, pomocí kterého je možné zcela změnit nastavení svých schopností (ale pozor, těchto předmětů je ve hře jen hrstka).

3. Nechte si pomoci

Pokud je na vás hra příliš těžká, existuje poměrně snadné řešení. Musíte být člověk (ne zelený nemrtvý). Pokud jste nemrtvý, snězte předmět "Human Effigy". Jakmile jste člověk, můžete si přivolat až další dva online hráče na pomoc jako "fantómy". Abyste je přivolali, musíte na zemi najít jejich zářící podpisy - bílé nebo žluté (červené jsou naopak výzva k souboji). Hráči tyto podpisy nejčastěji nechávají okolo ohnišť nebo těsně před bossem.

Někdy musíte být trpěliví, než se vám objeví. S každým živým pomocníkem se samozřejmě obtížnost hry rapidně sníží: řada z nich je schopná pobít nepřátele i bosse dokonce bez vaší pomoci - a ještě vás zavedou ke skrytým předmětům. Pokud jste nemrtví a přišli jste o všechny "Human Effigy", musíte se naopak vy nechat vyvolat do světa někoho jiného (pomocí předmětu White Sign Soapstone") a společně zabít tamního bosse: to vás oživí.

4. Mluvte až do konce

Drtivá většina přátelských NPC vám dá nějaký předmět nebo nabídne vstup do "obchodu" či "náboženství" pouze poté, co vyčerpáte všechny jejich dialogy. Mějte tedy trpělivost a mluvte s nimi až do konce - to zahrnuje jak původní sérii dialogů, tak tu ukrytou pod následnou možností "Talk" v jejich menu. Přestaňte teprve když se začnou opakovat.

5. Pozor na změny

Veteráni by si měli dát pozor na několik novinek: Samotné zažehnutí ohniště funguje jako checkpoint (už nemusíte k tomu ohni sednout a vše restartovat)! Levelování se již neprovádí u ohniště, ale mluvením s "Emerald Herald", dívčinou u ohniště v Majule. Fantómové se již neuzdravují, když si jejich hostitel doplní zdraví - místo toho používají vlastní uzdravovací předměty včetně Estusů.

Pokud umíráte ve stejném prostředí pořád dokola, začnou z něj (permanentně!) mizet nepřátelé. Zbraně a vybavení se automaticky opraví, když sednete k jakémukoliv ohništi. Pokud ale zbraň byla již rozbitá, musíte ji nechat spravit kovářem. To může být drahé. Zdraví zbraně můžete hlídat pomocí nenápadného health baru pod její ikonou na hlavní obrazovce během hraní.

5. Prozkoumejte každý kout

Veteráni tomu nebudou chtít věřit, ale hned během úvodních hodin hry můžete najít prsten zrychlující obnovu výdrže a druhý, který pomalu doplňuje zdraví. Tohle jsou naprosto zásadní předměty, které v minulosti byly většinou až u konce hry (druhý z nich pro jistotu nebyl v DS1 vůbec). Rozhodně tedy neprobíhejte prostředím bez jeho důkladného prozkoumání. Předměty jsou ve hře záměrně rozmístěny tak, aby odměnily pečlivé průzkumníky schopné najít cestu k často šikovně zastrčeným nebo nastraženým předmětům a truhlám.

6. Zvolte vhodné náboženství

Volba vašeho "Covenant", neboli vyznání, by měla odpovídat vašemu hernímu stylu. Pokud jste drsňáci, dejte se k Šampionům, kteří mají zakázaný coop a mají vlastní leaderboard. Nebo k Strážcům, kteří jsou automaticky vyvolaní na pomoc hráčům napadeným invazí. Pokud se bojíte, dejte se k Slunečním (častější a snadnější nalezení hráčů pro coop) nebo Modrým (automaticky dostanete coop podporu, pokud k vám někdo vtrhne na invazi).

7. Nebojujte chamtivě

V zápalu boje je snadné se nechat strhnout a zasadit protivníkovi "rychle ještě jednu ránu". To je ale základní chyba, která se obzvláště u bossů může šeredně vymstít. Jednak se tím připravíte o zbytek výdrže (který budete potřebovat na následné zvednutí štítu nebo kotoul stranou) a hlavně" málokterý z drsnějších protivníků vám dá čas na víc než jednu-dvě rány. Většinou se tou dobou už připraví na odvetu, která u těch silnějších z nich často má podobu smrtící odvety.

8. Hrajte online

Dark Souls 2 je možné hrát offline a je to pořád obrovská, strhující hra. Její obtížnost se tak ale drasticky zvýší (žádné vzkazy na zemi, žádné krvavé skvrny v místech pastí, žádná šance na coop pomoc s nejtužším bossem). A hlavně: online prvky dodávají hře její nezaměnitelné kouzlo. Kromě výše popsaných prvků jsou to třeba i stíny ostatních hráčů, pohybující se prostředím nebo onen nezaměnitelný pocit husí kůže a nevyzpytatelné výzvy, když se objeví nápis "Invaded by..." (více o online hře v chystané multiplayerové recenzi).

9. Válečník nedělá kompromisy

Pokud jste hardcore akční hráč a chcete si hru užít s maximálním důrazem na akci tělo-na-tělo, buďte důslední při pěstování svého válečníka. Nekompromitujte jeho výkon v klíčových schopnostech (Síla a "Dexterita") rozmělňováním duší do neválečnických atributů, jako je "Attunement, Faith nebo Intelect". Pokud chcete bojovat s válečníkem na dálku, používejte luky a kuše. Výjimku samozřejmě tvoří trojice zcela univerzálních statistik - Zdraví, Výdrž a Adaptibilita. Nenechte se mýlit, nikdy nejste "dost silní". Potkal jsem ve hře postavy s úrovní 500 a vyšší.

Watch on YouTube

Stručné rady na závěr

  • Hlídejte si váhu - jakmile budete mít více než 70%, vaše pohyby se stanou tak pomalými (obzvláště kotoul), že nebudete schopní ustát těžší souboje.
  • Nenechte se vtáhnout do větších skupin nepřátel - i nejslabší z nich vás ve skupině snadno ubijí.
  • Podržení sprintu (kolečko na PS3) zrychlí vaše šplhání po žebříku nahoru i dolů.
  • Skákání si můžete nastavit na tlačítko pro sprint (jako to bylo v DS1), pokud vám přijde mačkání analogové páčky nespolehlivé stejně jako mě.
  • Nesekněte omylem do přátelského NPC - hra si to ihned uloží, zapamatuje a už nikdy s ním nebudete moci obchodovat.
  • Bílý rytíř v Lese Gigantů (sedí u stromu) vám po jeho zabití nechá meč nabitý elektřinou.
  • Ve stejné lokaci, venku pod lešením, uvnitř malé hořící jeskyně, najdete ohnivý meč - jednu z nejlepších zbraní pro první desítky hodin hry.
  • Po druhém boji s "Pusruerem" prolezte dírou ve zdi za jeho arénou a skočte do díry v zemi. Najdete tam zbraň, štít a kompletní brnění Drangleických rytířů - jedno z nejlepších vybavení ve hře (ten štít má 100% blokování fyzických útoků!).
  • Když je nějaká lokace nebo boss pro vás příliš těžká, jděte jinam. Hra je méně a méně lineární, čím dál budete. Jako určitý návod pořadí/obtížnosti můžete použít pořadí na teleportační obrazovce.
  • Nechoďte k bossovi, pokud u sebe máte dostatek duší na zvýšení vaší úrovně.
  • Za zapálení všech pochodní v lokaci není žádná odměna (jen světlo).
  • Čtěte zprávy na zemi, často vám napoví, kudy k dalšímu ohništi nebo kde čeká přepadení.
  • Je vhodné mít u sebe vždy alespoň jednu "Homeward Bone" pro teleport k ohništi (pokud nemáte kouzlo "Homeward").
  • Nezapomínejte vylepšovat svoje oblíbené vybavení (hlavně zbraň!) u kováře.
  • Pokud narazíte na něco, co vypadá přesně jako z DS1, bude v tom nějaká zrada (změna). Tohle platí obzvlášť pro bossy.
  • Zabijte psy jako první (ano, zase - a pořád).
  • Dark Souls 2 je obrovská hra a pokud jste při hraní narazili na další užitečné informace nebo postupy, podělte se o ně prosím s námi v komentářích pod článkem. Praise the Sun!

Read this next