If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Nejlepší akce 2012 podle... Pavla Oreški

Recenzent stříleček má o vítězi jasno. A co ho zklamalo?

Rok 2012 byl herně proti tomu minulému o trošku slabší, ale i tak jsme si užili skvělou zábavu. Jasným vítězem se pro mě vloni stal UbiSoft, který dokázal vyprodukovat nejvíce hitovek. Stejně jako kolegové hodnotím pouze hry, které jsem osobně vyzkoušel. Díky tomu se v mém žebříčku nenachází XCOM, Diablo 3 nebo CoD: Black Ops 2 a řada dalších.

5. Sonic and All-Stars Racing Transformed

Pro mě největší překvapení roku. Sonic se posledních pár let probouzí k životu a arkádové závody jsou dalším důkazem. Skvělá zábava na různorodých tratích, různorodé závodní módy, získávání zkušeností pro desítky charakterů s klasikami jako Sonic nebo Tails a zajímavými hosty Wreck-it Ralph či Danica Patrick. Navíc mě dostal parádní multiplayer na Nintendo Wii U, kdy jeden hráč závodí na televizi a druhý na obrazovce GamePadu.

4. Hitman: Absolution

Před pár týdny jsem si náramně užil a dohrál Hitman: Absolution. Po marných pokusech s jakýmkoli předchozím dílem to pro mě bylo příjemné překvapení. Díky pěti úrovním obtížnosti se museli bavit všichni, zkušení i začátečníci. Já zvolil základní normal a skvěle se bavil i vtipnými možnostmi eliminace nepřátel.

3. Sleeping Dogs

Druhou nejlepší akční peckou roku byl pro mě nečekaný letní hit Sleeping Dogs. Asijská variace na GTA se povedla hlavně po příběhové stránce a zároveň dokázala pohltit vynikající atmosférou. Square Enix zachránil polomrtvý True Crime: Hong Kong a protože nechtěl riskovat případný neúspěch, moc neinvestoval do reklamy. O Sleeping Dogs se příliš nemluvilo, ale i díky tomu už se teď prodává za nižší cenu a tím pádem směle konkuruje aktuálních hitům.

2. ZombiU

Stříbro ode mě získává ZombiU. Originální survival horror z vlastních očí se trefil do mých osobních preferencí, jak by měl titul tohoto žánru vypadat. V podstatě jde o zmodernizování a vypilování hratelnosti prvních tří dílů Resident Evil. Věřím, že jsou i děsivější herní zážitky, ale já se nebojím obřích monster nebo levných lekanců, ale mám strach o svůj život. A to ZombiU dokázalo zachytit naprosto skvěle.

1. Far Cry 3

Jasnou jedničkou pro mě je za rok 2012 střílečka v otevřeném světě Far Cry 3. Kromě v reklamní kampani odvyprávěného příběhu (nelíbilo) nemá větších chyb a pro fanoušky stříleček není za posledních pár let lepší volby. Dostala mě svobodná a nenaskriptovaná hratelnost, která nepřestává překvapovat. Úžasně je do ní zapracovaná příroda. Mám na mysli požáry, lovení, sbírání bylin, ale hlavně nutnost počítat s šelmami jako s třetí stranou konfliktu. Ve Far Cry 3 jsem zažil momenty, které si budu dlouho pamatovat.

Zklamání roku a co musím dohnat

Epic Mickey 2 mě zklamal na všech frontách. Mám hry s pohybovým ovládáním rád, čehož důkazem budiž Sorcery pro Playstation Move, a mám rád i pohádkami inspirované tituly. Jenže příšerné ovládání, nastavovaný příběh, krátká herní doba a zmatené úkoly srazily do češtiny přeložené dobrodružství ze světa Walta Disneye do podprůměru.

Kvůli mým velkým očekáváním byly pro mě zklamáním jednoduchý a předvídatelný Dishonored, dlouho koridorovitý Assassins Creed 3 a ničím nepřekvapující New Super Mario Bros. Wii U. Žádný z nich nebyl vyloženě špatná hra, zvláště Dishonored byl i poměrně originální, jenže mě jednoduše nenadchly a AC3 ani Maria (všechny hvězdy) asi už nikdy nedohraji do konce. Nejvíce mě mrzí, že jsem Maria pasoval na nejlepší hru E3 2012, což byl ve světle finální verze obrovský omyl.

Z restů z uplynulého roku se chystám na Mass Effect 3 a Black Ops 2 ve Wii U verzi, nemohu se dočkat XCOM: Enemy Unknown a moc mě mrzí, že jsem právě ve slevě propásl Spec Ops: The Line. Asi nejvíce se těším na všemi opěvovaný The Walking Dead, protože seriál jsem si zamiloval.

Souhlasíte s osobní hitparádou redaktorů nebo to vidíte úplně jinak?

Příště se o svůj žebříček podělí zbývající redaktoři Martin Zavřel, Martin Frey nebo Michal Bayerl. Předtím už své BEST OF 2012 publikovali Aleš Harazim, Agarwel Idiriz, Michal Jonáš s Jiřím Sládkem, Miloš Bohoněk, Marek Beniač. Vaše nejlepší hry z 2011 jste mohli volit v čtenářském hlasování zde.

About the Author

Pavel Oreški avatar

Pavel Oreški

Redaktor

Čas s hrami už počítám na dekády, neodmítám žádný žánr, zajímá mě hratelnost a originalita.

Comments