If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Nejslibnější hry pro Kinect

Pohybová revoluce klepe na dveře.

Již příští středu 10. listopadu přijde i na český trh pohybový ovladač Kinect. Toto přídavné zařízení pro konzoli Xbox 360, které prodlouží její životnost a bývá přezdíváno "novým Xboxem", je velmi sledované. Během tohoto měsíce vyjde okolo 15 startovních titulů, z nichž ty nejzajímavější představujeme v tomto souhrnu:

Kinect Sports

Srovnání s Wii Sports, nebo Sports Champions pro Move se nabízí na první pohled a jedná se v podstatě o to stejné – sérii sportovních miniher, u kterých musíte v případě Kinectu skutečně zapojit celé své tělo, tedy nikoli jen jednu ruku s ovladačem. Kinect Sports sestávají se šesti sportovních miniher – fotbalu, volejbalu, překážkového běhu, bowlingu, stolního tenisu a boxu. Zajímavostí, která není příliš známa o překážkovém běhu, je to, že nejde jen o udržování rychlosti pomocí rychlých pohybů nohou (předkopávání s pokrčenými koleny). To částečně také, ale primární faktor pro rychlý pohyb panáčka na obrazovce je to, kolik kalorií tímto během skutečně spálíte. Kinect API je totiž schopno měřit spalování kalorií na základě pohybů, které děláte. Soustředění na běh a časté skákání přes překážky je prý skutečně vyčerpávající a dost se u toho zapotíte.

Naproti velmi aktivnímu překážkovému běhu je klidnější bowling. Tam jednoduše sáhnete pro kouli, napřáhnete se a kouli pustíte. Při porovnání s Wii Sports působí bowling pro Kinect prý mnohem propracovaněji a koulet můžete i falší. Kouli můžete dokonce i držet před sebou a jen tak ji hodit na dráhu. Jak ji uchopíte, je tak jen na vás, Kinect rozpozná prakticky jakýkoli úchop. Fotbal jsou pak pouhé přihrávky, střely na bránu, případně práce gólmana. Při hře s živým protivníkem jeden kope, druhý chytá. Na hřišti můžete i hecovat diváky, kdy jim za pomoci gest ukazujete, co mají dělat. Stolní tenis ovládáte klasicky rukou (klidně si do ní můžete vzít skutečnou pálku), při hodu oštěpem rychle utíkáte na místě a pak mávnete rukou.

Kinect Adventures

Vyvíjené přímo designérem Kudo Tsunodou a jeho týmem, Kinect Adventures sestává z dvaceti miniher, od známého odrážení míčů, až po rafting nebo překážkovou dráhu. Váš avatar je na pohybující se podložce a musí se vyhýbat přijíždějícím překážkám. Někdy musíte vyskočit, někdy se ohnout, jindy zase uskočit doprava atd. Při cestě ještě navíc sbíráte body, které jsou také rozesety v různých směrech. Tato hříčka se zdá z balíčku asi nejzábavnější, a to zejména ve více hráčích (dva mohou hrát najednou vedle sebe). Redaktora Eurogameru tato minihra velmi bavila, jak dokumentuje starší nahrávka.

River Rush je již známé sjíždění divoké řeky na raftu. Pomocí naklánění těla směřujete raft do požadovaných směrů, případně skáčete pro překonání různých překážek. Opět můžete být v člunu ve dvojici, potom ale musíte synchronizovat své výskoky, aby člun opravdu vyskočil.

Kinect Adventures využívají Unreal Engine a jde to poznat. Další velkou výhodou je naprosto plynulý přechod ze hry jednoho hráče do hry pro dva, což by alě mělo platit pro všechny hry s multiplayerem. Stačí pouze, aby někdo další před televizi skočil, hra se automaticky přepne do režimu pro dva hráče a hraje se. Když jeden odejde, hra se znovu sama přepne zpět a roztáhne obrazovku na jediného hráče. Žádné menu, žádné nastavování, žádné kalibrování jako u Move, všechno funguje rychle a pohodlně. Což je velká výhoda Kinect Adventures.

Dance Central

Podle drtivé většiny novinářů jasný hit a asi nejlepší startovní hra pro Kinect, kterou jsme si zatím mohli vyzkoušet. Jedná se o taneční titul od Harmonixu (tvůrci Rock Band a starších dílů Guitar Hero), která je v principu velmi jednoduchá: vyberete si písničku a pak napodobujete pohyby, které provádí postava na obrazovce.

Pro Dance Central hraje do karet spousta faktorů – téměř neznatelný lag, velmi jednoduché, přístupné pro každého, zábavné a fyzicky náročné. Všechny tyto aspekty si hráči pochvalují. Dance Central není ale o pouhém papouškování pohybů. V určité části písničky se spustí volný režim, kdy je pouze na vás, jaké taneční kreace předvedete.

Comments