If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Call of Duty jak ho známe, končí

Rozklad Infinity Ward, žánrový rozmach a dvě hry ve 2011.

Activision před okamžikem ve zjevné reakci na dnešní kauzu o rozkolu s Infinity Ward (info, pokračování) vypustili tiskovou zprávu, aby uklidnili iinvestory a neklesla hodnota jejich akcií ještě více. Nemůže se samozřejmě týkat ničeho jiného než jejich plánů se sérií Call of Duty. Připomeňme, že jejím kompletním vlastníkem jsou Activision, kterým od roku 2003 patří i studio Infinity Ward. Jeho členové se nyní živě přesvědčili, že se nevyplatí zahrávat si s Bobby Kottickem, dlouholetým šéfem Activision.

Předně, zformuje se nová obchodní divize Activisionu, točící se okolo značky Call of Duty, která bude fungovat na stejné úrovni a snad i se shodnou nezávislostí jako Blizzard. Soustředit se bude na digitální distribuci s vysokou marží a měla by expandovat celou sérii do nových geografických lokací světa (Asie). Není náhoda, že divizi povede vedoucí pobočky Activisionu v regionu Asie a Pacifiku. Ideální destinace pro vytvoření masivně multiplayerové střílečky, která bude dostupná zdarma (o něčem takovém se už mluvilo a nyní jsme to zaslechli i z vlastního zdroje). Čili pravý opak, než je obávané zpoplatnění multiplayeru CoD.

Důraz má tato divize klást i na rozšíření série Call of Duty do dalších herních žánrů. Odsud je to jen krůček k oficiálnímu oznámení nové akční adventury s Call of Duty v názvu. Vytvoří ji pro Activision na rok 2011 skutečně to nedávno založené studio Sledgehammer Games, jak se dříve spekulovalo. Důležité je, že toto studio kompletně patří Activisionu. Vedou ho dvě známé osobnosti, které byly v EA podepsány pod Dead Space (jako výkonný producent a seniorský ředitel vývoje).

Mimochodem, všimněte si toho množného čísla u slova "žánrů" - akční adventurou to rozpínání do více žánrů rozhodně neskončí. Co byste třeba řekli na takovou týmovou strategii v reálném čase ze světa CoD, taková odbočka jako bylo Halo Wars? Naše informace tomuto scénáři nasvědčují.

Activision však šli ještě dál a aby toho nebylo dnes málo, rovnou ohlásili úplně novou hru ze série Call of Duty na rok 2011. Tisková zpráva u této jediné hry záměrně neuvedla, kdo přesně ji vyvine, ani jaký to bude žánr. Nedivili bychom se, pokud by to "problémoví" Infinity Ward nebyli.

Vedle toho stále platí, že letos na podzim vyjde ještě jiná hra Call of Duty od studia Treyarch (autoři World at War a CoD3), byť zasazení do Vietnamu pořád nebylo potvrzeno. A že se pro Modern Warfare 2 v Infinity Ward chystají první dva přídavné balíčky pro uvedení někdy v letošním roce.

Celkem se tedy momentálně chystají ČTYŘI nové Call of Duty hry - ta akční adventura, letošní "vietnamská" hra Treyarchu, nový díl série na 2011 a pak ještě nějaká onlinovka speciálně pro asijský trh. Také vám to začíná připomínat rozmach Guitar Hero? Není divu, když série Call of Duty, Guitar Hero a World of Warcraft vloni vygenerovaly 68 procent tržeb Activisionu.

A to hlavní na závěr: Activision oficiálně potvrdili odchod dvou dosavadních ředitelů Infinity Ward, Jasona Westa a Vinceho Zampelly (jak známo, manažerské smlouvy jim stejně měly skončit na podzim). Pokud by s nimi Activision vycházeli dobře, měli by to být správně oni, kdo by měl vést novou divizi Call of Duty firmy, což by pro ně byla odměna za skvělé komerční výsledky.

Vedením IW jsou ode dneška pověřeni veteráni z Activision Publishing, kteří zde jinak zastávají funkce šéfa techniků a vedoucího výroby. Jde o lidi dosazené do IW zvenčí, kteří tu mají sjednat pořádek, ale asi nebudou mít dvakrát vřelé vztahy se zaměstnanci loajálními vůči odejitému vedení. A nic na tom nezmění ani narychlo svolaná schůzka s členy Infinity Ward, kam dorazil i samotný boss Activision Bobby Kottick. Ani ujištění v interním e-mailu, že budoucnost série Call of Duty se má nadále točit kolem Infinity Ward.

Co tipujete - skončí tahle rošáda hromadným exodusem řadových vývojářů z Infinity Ward? Jak moc jsou věrní svému majiteli? Podaří se Activision současné potíže těmito kroky vyřešit, nebo se z toho tak snadno nedostanou? Kdy se dočkáme oznámení nového studia od bývalých šéfů IW (otázka nejméně pár měsíců i kvůli právním záležitostem), jak rychle seženou investory (s tím jistě nebudou mít sebemenší problém), s kterým předním vydavatelem se domluví (zájemců jsou mraky, mohou si vybírat) a přetáhnou za sebou všechny klíčové vývojáře? Bude se opakovat historie - pamatujete, když ti samí lidé ve studiu 2015 vyvinuli první Medal of Honor, ale pak se rozešli s EA a založili si před 8 lety Infinity Ward? A proč vlastně k neshodám s dosavadním vedením IW došlo?

To se pouze šeptá v kuloárech... Údajně to má mít jistou souvislost s rozdílnými kvalitativními nároky na první přídavek pro Modern Warfare 2 a s jeho načasováním vedle aktuálního vydání Battlefield Bad Company 2. Jisté je ale jedno: studio Infinity Ward tak, jak jsme ho dosud znali, skončilo. Stejně tak série Call of Duty / Modern Warfare už nebude tím samým, co dříve.

Comments