If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Obchody uvádějí Gran Turismo 6 na listopad

Jen na starou PS3. Jaké všechny otázky to vyvolalo?

Vlastně se o tom ví od konce února, kdy to viceprezident Sony utrousil jen tak mezi řečí. Avšak pořád to nebylo oficiálně oznámeno a mnozí lidé se s tím ještě nesmířili, takže následující zpráva spadá jen do kategorie spekulací, byť mezi ty velmi pravděpodobné.

Online obchod Newegg začal nabízet předobjednávku Gran Turismo 6 pro PS3 a jako datum vydání uvádí 28. listopad 2013. A není sám: zhruba to samé už listují i skandinávské či dánské e-shopy, které asi od obchodníků Sony ví více než ostatní. Poté, co to bylo objeveno, obchody přesný termín přestaly uvádět a nahradily to hláškou, že už produkt není na skladě.

Načasování na listopad by na jednu stranu dávalo logiku a za nás mu věříme - ostatně v říjnu už vyjde jiná exkluzivita Beyond a PS3 bude potřebovat ještě nějaký silný titul pro předvánoční trh (když v září má GTA 5 a v červnu The Last of Us), aby uspokojilo majitele staré generace a hlavně prodloužilo její životnost (jako to udělal God of War na PS2 už v době existence PS3).

Na druhou stranu zaznívá oprávněná otázka nebo spíš obava, jestli by bylo rozumné, aby pokračování tak slavné závodní série vyšlo na PS3 právě v době, kdy na trhu zažije premiéru nová konzole PlayStation 4. Nestrhne Gran Turismo 6 veškerou pozornost na sebe namísto toho, aby se v záři reflektorů ocitla PS4? Nebo už Sony ví, že PS4 na některých trzích nestihne letošní rok a tak ji tohle už tolik netrápí?

A nebudou náhodou lidé srovnávat DriveClub pro PS4 (pokud by byl startovním titulem, což zatím není potvrzeno) s GT6 pro starou generaci? Nevyjde z toho nextgen hra od Evolution Studios jako ten poražený, což by mohlo být bráno jako argument proti PS4?

Nebo budou obě hry záměrně natolik odlišné a DriveClub natolik dobrý, aby se jakýmkoli srovnáním zamezilo a aby mohly vedle sebe poklidně koexistovat ve stejném termínu, aniž by si vzájemně kanibalizovaly prodeje u skalních fanoušků Sony? Či případně nestane se z Gran Turismo 6 pro PS3 něco jen jako Prologue před pozdější plnou verzí pro PS4...? To by asi ale nebylo v Polyphony Digital ve vývoji už od roku 2010.

Každopádně, že se kolem Gran Turismo něco děje, naznačuje nyní probíhající přestavba oficiální stránky. Podle některých zdrojů je prý oznámení šestého dílu na spadnutí, resp. vzdáleno jen pár týdnů, což asi není těžké uhodnout vzhledem k blížícímu se veletrhu E3. Sony na toto téma pořád mlčí.

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments