Skip to main content

OBS slaví 10 let a vylepšuje podporu funkcí NVIDIA

Rámuje dekádu oblíbené streamovací platformy.

Verze OBS, která je k dispozici ode dnešního dne, nabízí streamerům nové funkce. Patří mezi ně také integrace funkcí NVIDIA Broadcast využívajících AI a podpora kódování videa pomocí kodeků HEVC (nebo H.265) i vysokého dynamického rozsahu (HDR).

NVIDIA také ve spolupráci se společností Google přináší možnost streamovat v kodeku HEVC a HDR na YouTube s využitím NVIDIA Encoderu (NVENC). Jde o dedikovaný hardware v GPU GeForce RTX, který se stará o kódování videa beze ztráty herního výkonu.

OBS v nejnovější verzi 28.0 rámuje dekádu oblíbené streamovací platformy a přichází s řadou aktualizací a vylepšení. Včetně integrace dvou funkcí ze sady nástrojů NVIDIA Broadcast, jež jsou dostupné majitelům GPU GeForce RTX.

Virtuální pozadí dokáže pomocí AI nahradit pozadí za hráčem bez nutnosti používat zelené plátno. Umělou inteligenci využívá také funkce odstranění ozvěny místnosti. Oba efekty, podobně jako odstranění šumu, jsou v rámci OBS k dispozici jako filtry. Uživatelům to poskytuje větší flexibilitu při jejich použití pro jednotlivé zdroje zvuku.

OBS 28.0 také o 15 % zlepšuje kompresi při využití kodeku HEVC. Implementace vytvořená speciálně pro hardwarové enkodéry HEVC umožňuje uživatelům nahrávat obsah a streamovat jej v lepší kvalitě na podporované platformy, např. YouTube.

Aktualizace také umožňuje nahrávání a streamování v HDR, jež bylo dříve nutné vypínat. 10 nebo 12bitový HDR obsah by totiž při záznamu v 8bitové kvalitě vypadal nevýrazně. U her jako např. Marvel’s Guardians of the Galaxy již tedy není třeba dělat kompromisy v kvalitě zobrazení.

Monitory s podporou HDR se navíc stávají stále populárnějšími, což společně s novým nástrojem automatického HDR ve Windows 11, který umožňuje zobrazit mnoho her ve virtuálním HDR režimu, umožňuje tuto aktualizaci OBS využívat ještě více hráčům.

Nastavení je rychlé a snadné. Pomůže s ním příručka pro NVENC v OBS, sekce "Nahrávání a streamování s HEVC a HDR".

Z novinek v OBS těží i tvůrci, jako je streamerka WATCHHOLLIE. Zkušená videoeditorka si na Twitch přinesla bohaté zkušenosti s tvorbou videí pro YouTube. I tak se ale musela se naučit zcela nový způsob tvorby obsahu. Vyrazila však správným směrem a dnes ji, také díky zisku partnerského statusu a využívání možností její GeForce RTX 3080 naplno, streamování živí. Založila také vzdělávací platformu pro nadějné streamery WatchUs.

Read this next