If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

OBS Studio 29.1 přináší AV1 streamy na YouTube

Streameři mohou těžit z výhod GeForce RTX řady 40.

OBS Studio ve své nejnovější verzi 29.1 přidává podporu pro streamování v kodeku AV1 na YouTube přes Enhanced RTMP.

Všechny GPU řady GeForce RTX 40, včetně těch notebookových, podporují hardwarové kódování do kodeku AV1 v reálném čase. Průměrně tak lze dosáhnout o 40 % efektivnějšího kódování v porovnání s H.264 a vyšší kvality, než nabízejí konkurenční GPU. Díky vyšší efektivitě se redukuje náročnost na datový tok, což bývá omezení ze strany streamovacích služeb a některých poskytovatelů internetu.

Při vyšších rozlišeních je kódování do AV1 ještě efektivnější. Umožňuje např. streamovat ve 4K při 60 snímcích za sekundu a datovém toku 10 Mb/s. V případě H.264 byla náročnost dvojnásobná, tedy 20 Mb/s. Streamování ve 4K60 se tak zpřístupní širšímu publiku.

Společnost NVIDIA jako zakládající člen Aliance pro otevřená média na vývoji kodeku AV1 úzce spolupracovala. Poptávka po novém kodeku vycházela od hráčů a tvůrců online obsahu, kteří naráželi na hranice starých formátů definovaných zhruba před 20 lety. Předchozí standard pro živé vysílání, H.264, obvykle dosahoval maximálního rozlišení 1080p při 60 snímcích za sekundu při běžně používaném datovém toku 6-8 Mb/s a často vytvářel kostrbatý, zrnitý obraz.

Podpora AV1 na YouTube přichází díky nedávné aktualizaci komunikačního protokolu RTMP (Real-Time Messaging Protocol). Vylepšení také přidává podporu HEVC, čímž uživatelům přináší nové formáty na stávajícím protokolu s nízkou latencí, který doposud využívali pro streamování v H.264. Vylepšený RTMP je na YouTube dostupný jako beta verze.

Jak nakonfigurovat OBS Studio pro streamování AV1 s využitím GeForce RTX řady 40 se dozvíte v průvodci nastavením OBS.

GPU GeForce RTX řady 40 disponují enkodéry NVENC osmé generace s nativní podporou AV1. Streameři tak díky tomuto dedikovanému hardwarovému řešení mohou snížit nároky na CPU. NVENC je navržen tak, aby vyhověl náročným požadavkům profesionálních tvůrců obsahu. Zachovává detailnější video než konkurenční enkodéry. Majitelé GeForce RTX díky tomu mohou v porovnání s konkurenčnímu produkty streamovat obraz ve vyšší kvalitě při stejném datovém toku, nebo snížit náročnost na přenesená data při dosažení srovnatelné kvality s konkurenčními produkty. Více na blogu.

About the Author

Redakce

Contributor

Comments