Skip to main content

Odbyt PlayStation 5 v únoru meziročně vzrostl o 316 procent v Británii a pětinásobně v Evropě

+ Hogwarts Legacy dokonce silnějším startem než Call of Duty.

Konečně nastala situace, jaká správně měla být už před Vánoci 2020, kdyby tehdy byl dostatek konzolí. Ve finále to výrazně pomůže rozvoji celého herního trhu.

Nejprve Velká Británie: Odbyt PlayStation 5 tam v únoru 2023 vzrostl o 316 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Když se vezme leden a únor dohromady, tak to je o 180 procent.

Oproti tomu o Xbox Series je zájem výrazně slabší, jen o 27 % oproti lednu 2023 a o 15 % oproti únoru 2022. Celkově poptávka za uplynulých dvanáct měsíců spadla o 5 %. To samé platí pro Nintendo Switch, které frčí o 29 procent méně než před rokem, ale omlouvá ho už šestileté stáří.

Když se zaměříme na data z celé Evropy, tak tam dokonce u PS5 došlo v únoru k pětinásobnému meziročnímu nárůstu prodeje. Switch naopak poklesl o 28 procent a Xbox Series o 13 procent. Bohužel do hardwarových statistik zde nejsou započítány Německo a Británie.

Nejzajímavější je však něco jiného - že počáteční odbyt Hogwarts Legacy byl dokonce větší než u posledních šesti dílů Call of Duty, což se tedy nečekalo. Hra na motivy Harry Pottera byla zpočátku na PS5 a Xbox Series žádanější i než Red Dead Redemption 2 i Elden Ring.

Nicméně meziročně počet prodaných her napříč hlavními evropskými trhy meziročně v únoru klesl o deset procent, když šlo o necelých 13 milionu kusů. Důvodem má být zejména to, že loňský únor byl velmi silný s Elden Ring, Horizon: Forbidden West, Dying Light 2 a Total War: Warhammer 3. Tomu se prostě ani Atomic Heart vyrovnat nedokázalo, když debutovalo až na devátém místě v měsíční hitparádě, po FIFA 23, GTA5, NBA 2K23, CoD či God of War Ragnarok.

Hlášeno je taky prudké oživení zájmu o The Last of Us 2 (o 317 procent oproti únoru 2022) a The Last of Us Remastered (o 285 procent) díky popularitě stejnojmenného seriálu na HBO.

Read this next