If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Otřes ve vedení Take-Two

Obětí špatného hospodaření se stal i sám šéf firmy.

Lepší příklad toho, jak může v době ekonomické recese dopadnout špatné hospodaření firem, si ani nelze představit. To, co jsme před pár dny předvídali u EA, se totiž dnes odpoledne událo u herního giganta Take-Two Interactive. Z její správní rady totiž budou muset odejít tři členové představenstva včetně samotného šéfa firmy, Bena Federa.

Za tímto tahem stojí většinový majitel zhruba 11,3% akcií firmy, multimilionář Carl Icahn. Právě ten návrh se svými kolegy protlačil a sám se také ihned nominoval jako možnou náhradu za tři vyloučené členy rady, tedy Federa, Grovera Browna a Johna Levyho. Ti okamžitě potvrdili, že nebudou znovu kandidovat.

Trojici své díky okamžitě vyjádřil i předseda rady a druhý nejdůležitější muž v čele firmy, Strauss Zelnick. Ten byl sice do čela firmy nominovaný před šesti lety právě po Icahnově nákupu akcií, ani on však svoji pozici dnes nemá jistou. Ostatně, v Zelnickově vyjádření stojí i klíčová věta: "Tři odešlí členové prokázali svoji loajalitu k firmě a vůli upřednostnit zájem investorů."

Právě o to tu totiž jde. A jak lze číst ze Zelnickova vyjádření, právě pod úběžníkem investorského zájmu bude muset firma fungovat i nadále, nechce-li riskovat další zásahy do svého fungování. Aneb pryč je doba, kdy měli herní vydavatelé relativně volnou ruku: v dnešní době a při enormním zájmu investorů je snadno může položit i risk s jedinou novou herní značkou.

Nespokojený multimilionář Icahn vloni v Take-Two navýšil svůj podíl, což často bývá prvním krokem k tomu, aby mohl své akcie později odprodat. To ostatně předvídá i analytik Michael Pachter.

Jenže k tomu by potřeboval, aby Take-Two v letošním fiskálním roce vykázali podstatně lepší hospodaření než vloni, kdy celková bilance čítala mínus $138 milionu amerických dolarů. Představenstvu i akcionářům tak nezbývá doufat v nějaký zázrak a rekordní prodejní čísla největších taháků firmy v letošním roce: BioShocku 2, Mafie II, Maxe Paynea 3 a Red Dead Redemption. Poslední jmenovaný sice pochází z dílny autorů GTA IV, ale jde přecejenom o sázku na nejistotu, neznámou značku a také westernový žánr, který mezi nejprodávanější tituly rozhodně nepatří.

Ben Feder sice i nadále zůstává šéfem Take-Two, nicméně fakt, že právě on byl odvolán ze správní rady, mluví za vše. Doba je krutá, peněz stále méně a investoři mají špatných hospodářských výsledků firem už akorát dost. Zprávu o otřesu v představenstvu firmy lze tedy číst i takto: pokud se Take-Two letos nepolepší, z vůle akcionářů patrně Feder přijde o pozici šéfa firmy. Do té doby bude mít větší váhu patrně slovo Zelnicka.

A mimochodem bude velmi zajímavé pozorovat, co se na taktice Take-Two změní ve chvíli, kdy se Icahn a jeho dva jmenovaní dostanou do čela firmy. Zdalipak se to nějakým způsobem neodrazí i na marketingu či plánování titulů, jako je právě Mafia II nebo Max Payne 3? A kdy k podobným krokům dojde i u dalších gigantů herního trhu?

Tagged With

Comments