If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Petice za česká menu a lokalizace her na PlayStation 4

Podepsaly ji už tisíce lidí.

Aktivista Václav Vymětalík ze Zlína organizuje petici adresovanou Sony na podporu četnější lokalizace všeho na PlayStation 4 (Alza.cz). Přál by si jednak více češtin v exkluzivních PS4 hrách (v ostatních hrách to je mimo vliv Sony, záleží to na jednotlivých vydavatelích), tak překlad uživatelského rozhraní a obchodu konzole.

"Tato petice si klade za cíl informovat české zastoupení Sony Playstation a londýnskou centrálu Sony Playstation pro střední a východní Evropu o neutuchajících hlasech českých a slovenských hráčů, kteří chtějí více lokalizovaných her, které jsou exkluzivními hrami pro konzoli Sony Playstation 4. Dále tato petice vyjadřuje svými hlasy touhu po lokalizaci menu konzole Sony Playstation 4 a Playstation Store, na kterém už více jak 10 let visí hláška: Obchod PlayStation Store je pro registrované české uživatele momentálně dostupný pouze v anglickém jazyce."

Za minulých pár měsíců na Change.org sesbíral přes 2500 podpisů, aniž by měl nějakou valnou mediální podporu.

K příležitosti dosažení tohoto milníku napsal včera poněkud ostřejší otevřený dopis domácí pobočce Sony, ve kterém se ji ptá, co přesně dosud v tomto směru podnikla, aby zlepšila komfort uživatelů PS4:

"Pevně věříme, že dokážete více, než jen přeposílat emaily na evropské zastoupení Sony, na naše dotazy odpovídat šablonovitou odpovědí a odblokovávat uživatele, kterým Sony zablokovala IP adresu. My také chápeme, že angličtina je světový jazyk, a že umět anglicky je fajn a člověku to otevírá nové obzory + (doplňte si spoustu dalších výhod). Zkusili jste to vysvětlit všem ostatním národům, které se benefitu v podobě uživatelského prostředí v rodné řeči již dočkali?"

Před pár týdny totiž přišla z PlayStation Support jednomu českému hráči reakce, že od centrály zatím neobdrželi příznivou odpověď, že jsou si vědomi kladného dopadu petice na eventuální zpřístupnění českého jazyka na konzoli. V danou chvíli však nemohli sdělit žádný konkrétní progress v řešení tohoto problému.

Na tomto místě je nutno dodat, že česká Sony je na tohle příliš malým pánem a že nemá v těchto věcech právo na učinění finálního rozhodnutí. Vše se pochopitelně odvíjí od priorit firmy a ekonomických ukazatelů, které by teoreticky měly častějším lokalizacím na PS4 přát, když konzoli u nás mohou vlastnit odhadem vyšší desítky tisíc lidí. Počeštění menu a obchodu by tedy nemělo být tak moc pracné (neznáme ovšem technikálie), zatímco kvalitní lokalizace ukecané hry může stát i miliony korun (jako Skyrim CZ, více viz tématický článek), což by se při současných prodejích verze jen pro jedinou platformu většinou nemuselo vyplatit.

Tagged With

Comments