If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

PlayStation 5 hry budou výrazně dražší, ale některé jako Horizon Forbidden West rozjede i PS4

Nečekaný obrat Sony.

Na sociálních sítích hned na toto téma vznikají vtípky, které škrtly jedno písmenko z oficiálního sloganu "For the Players", z čehož pak je "Pro platiče".

I to bude jeden z dozvuků středečního streamu Sony, o nichž se bude příští dny všude hodně mluvit.

Vedle odhalení nízké ceny digitálního modelu PS5 a pětice startovních exkluzivit s ním je totiž spojena i jedna horší věc a to výrazné zdražení her pro PS5. Aneb kde Sony vyšla vstříc s cenovkou samotné konzole, částečně v rámci konkurenčního boje s Xbox Series S, to si pak trochu vykompenzuje (dohoní) na vlastních hrách či příslušenství.

U Spider-Mana se ještě vyšší cena Ultimate edice dala snadno ospravedlnit tím, že to je kompilace remasterované základní hry a nového obsahu. I s ohledem na vyšší cenovku nextgen verzí některých her jako NBA 2K21 od třetích stran.

Jenže vysoko naceněné jsou i jiné PS5 exkluzivity jako Destruction All-Stars či Demons Souls. A hlavně těch 70 dolarů z USA se z nějakého podivného, nestandardního důvodu pro Evropu převtělilo v nestandardních 80 eur - aspoň taková je doporučená maloobchodní cena dle blogu PlayStation! Něco takového asi nikdo nečekal. Aspoň že ten Sackboy je na adekvátnějších 60 dolarech, ale v eurech to je opět 70. Dosud bylo běžnou praxí, že dolary se přepočítávaly na stejnou hodnotu v eurech. Ceny PS5 her v českých korunách jsou tady.

Sony k tomu uvedla následující: "Naše hry od Sony Worldwide Studios budou stát mezi 50 dolary a 70 dolary, v závislosti na jednotlivé hře".

Druhým překvapivým obratem je změna politiky Sony ohledně exkluzivity nextgen her. Její šéf Jim Ryan uvedl, že Horizon Forbidden West v roce 2021 vyjde i pro PlayStation 4. Stejně jako Sackboy A Big Adventure a Marvel's Spider-Man: Miles Morales. Dosud přitom tvrdila, že nelze brát ohledy na starý hardware v předešlé generaci a že nové hry vyždímou hardware PS5 na maximum, tudíž proto neměly být na PS4.

Toto vstřícné gesto vůči početné skupině majitelů PS4 připomíná to, co razí Microsoft s cross-gen cílením některých nových her i na staré Xboxy. Otázkou je, zda bychom se tohoto kroku dočkali, pokud by na Sony netlačila konkurence s jakoby přátelštější strategií vůči vlastníkům minulé generace. Na toto také naráželi čelní představitelé Microsoftu, že nechtějí nutit k pořízení nové konzole ihned při startu. Teď tedy i Sony může konstatovat, že ani ona to už nedělá.

"Uvědomujeme si, že komunita na PS4 bude přecházet na PS5 v rozličnou dobu, takže pro ně uděláme PS4 verze vybraných exkluzivit. Tyto hry sice byly navrženy, aby využily potenciál PS5 a její unikátní vlastnosti jako rychlý SSD či DualSense ovladač, leč užijí si je nakonec v době vydání i majitelé PS4." Také mezi nimi bude umožněn bezplatný upgrade z PS4 verze na PS5 verzi.

PlayStation CEO Jim Ryan dále pro The Washington Post řekl, že tímto krokem by nikdo neměl být zklamán. Prý chtějí dát lidem možnost volby a osobně je se situací spokojen.

Comments