If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

PlayStation 5 se už prodalo téměř 8 milionů, ale letos má trpět méně hrami i konzolemi

Herní divize Sony zažila nejlepší fiskální rok v historii. Dodá na trh více konzolí?

V podstatě se opakuje ten samý narativ, s jakým se včera pochlubil Microsoft.

Také herní divize Sony zaznamenala dosud nejlepší fiskální rok v historii, mluvíme-li o období končícím 31. březnem 2021. Její tržby dosáhly 25 miliard dolarů a provozní zisk skončil na hezkých 3,2 miliardách dolarů (oficiální přepočet z japonského jenu).

Dařilo se díky velkému zájmu o herní software pro PlayStation, služby jako o PlayStation Plus (47,6 milionu předplatitelů, nárůst o 15 procent). A samozřejmě na to měl dopad start PS5, tedy větší prodeje hardwaru. Všehovšudy jde o meziroční nárůst o 34 procent.

Konzole PlayStation 5 se už prodalo 7,8 milionu kusů, ale mohlo by to být klidně mnohem více, pokud by stále nepanovaly problémy s výrobou a zásobováním, které zjevně hned tak neskončí (mimochodem: Microsoft očekává, že špatná situace s dostupností Xbox Series potrvá minimálně do letních prázdnin). Od ledna do března Sony prodala dalších 3,3 milionu kusů PS5, nad rámec těch 4,5 milionu ke konci 2020.

Takto je PS5 jen s dvěstětisícovým náskokem oproti PS4 za stejné období od premiéry (měla tehdy 7,6 milionu). Podle amerického auditora NPD je PS5 nejrychleji prodávanou konzolí za úvodních pět měsíců na trhu, co se týče počtu kusů a utracených dolarů. Nicméně pokud by se vzalo jen 1. čtvrtletí 2021, bylo v USA žádanější Nintendo Switch, právě kvůli nedostatku kusů PS5. Náklady na vývoj a výzkum této konzole byly velké, ale vykompenzovaly to vyšší marže z digitálních verzí a síťové služby.

"Cílíme, abychom za druhý rok na trhu prodali více kusů PS5 než minule u PS4. Avšak dokážeme drasticky zvýšit dodávky na pulty? Ne, to není pravděpodobné. Nedostatek polovodičů je jeden faktor, ale pak tady jsou ještě další faktory, které ovlivňují kapacitu výroby. Takže momentálně to vidíme tak, že bychom (v období od dubna 2021 do března 2022) rádi překonali metu 14,8 milionu kusů, což je číslo, kolik se v druhém roce prodalo PS4," vysvětlil finanční ředitel Hiroki Totoki. Také naznačil, že pokud by nedostatek polovodičů trval déle, mohli by změnit design PS5, aby dokázali přinést na trh více kusů, ale blíže to nevysvětlil.

Čísla PlayStation 4 v minulém fiskálu Sony také mírně narostla, na 115,9 milionu kusů, ale meziročně to byl pokles o téměř třetinu, aneb je jasné, že životní cyklus této konzole pomalu končí.

Sony předpokládá, že příští fiskální rok bude lepší asi o 9% než ten minulý, a to hlavně díky poptávce po PS5. Souběžně však varovala, že zisky mohou jít trochu dolu, protože stoupají náklady na vývoj nextgen her a už ji nebude pomáhat efekt pandemie koronaviru jako loni, kdy lidé museli povinně sedět doma a měli více času i peněz na hraní. Zbytek letošního roku také má trpět tím, že nevyjde mnoho her od třetích stran (kvůli prodlevám ve vývoji a četným odkladům) a s tím souvisí klesající tržby z DLC.

Naopak ale Sony prý pořádně vynese celá řada nadcházejících PlayStation first-party exkluzivit, jako Ratchet and CLank, Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7 (tím pádem by mělo vyjít nejpozději do března 2022, kdy končí daný fiskál?) a další. Také doufá v ziskovost z hardwaru po budoucím zlevnění některých komponentů PS5, aby ji nemusela dotovat.

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments