If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

PlayStation 5 v prvních detailech přímo od Sony

Něco z ní už můžete mít nyní.

Přišlo to naprosto nečekaně a bez varování. Nejspíš zcela mimo marketingový plán, hlavně jako reakce na inovativní streamovací služby typu Google Stadia či bezdiskový model Xbox One, který bude ohlášen Microsoftem v příštích dnech.

Systémový architekt Mark Cerny ze Sony poprvé oficiálně promluvil o detailech o nástupci PlayStation 4 Pro (Xzone.cz). I když to pro Wired nazývá jen jako "next-gen konzole", je očividné, že hovoří o budoucí PlayStation 5.

Předně: konzole stoprocentně nepřijde na trh tento rok, nejdříve ve 2020 (jak se vědělo), ačkoli Sony zvýšila dodávky vývojářských kitů do studií, aby mohla dopředu pracovat na PS5 titulech.

Konzole bude diskovou mechaniku pro fyzické disky i harddisk, uklidnil Cerny a zároveň tím demonstroval, na co chtějí v konkurenci od Google sázet: na výhody lokálního hraní.

Jednou z novinek PS5 se stane SSD (solid-state-drive) harddisk, díky čemuž a optimalizovanému systému se budou hry načítat podstatně rychleji než nyní na PS4. Pro srovnání: loadování rychlého cestování ve Spider-Man trvá na PS4 Pro zhruba 15 vteřin, zatímco na devkitu PS5 vybaveném SSD diskem pouhou vteřinu. Mimochodem, obdobný SSD disk si můžete externě pořídit i do stávající PS4.

Ilustrační obrázek

Dále byla potvrzena zpětná kompatibilita PS5 s tituly pro PS4, stejně jako s existujícími PSVR headsety. Na virtuální realitu se hodlá Sony hodně zaměřit, zatímco streamování prozatím komentovat nechce, jen že její vize bude jasnější, jakmile se přiblíží start.

Jinou novinkou PS5 se stane "dramaticky vylepšený zvukový zážitek", protože Cerny byl prý frustrován malým rozdílem v tomto směru mezi PS3 a PS4. Vychytávky ve zvuku uslyšíte hlavně prostřednictvím sluchátek, ale efekt má být znát i na standardní TV či se surround sestavami.

CPU bude založeno na třetí generaci čipu AMD Ryzen (se speciální podporou 3D audia) a GPU bude přizpůsobenou verzí řady Radeon Navi, s podporou raytracingu a rozlišení 8K (systém PS5 ho má též podporovat, ale to nechápejme mylně, jako že by v něm snad jela každá hra, to určitě ne).

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments