If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Podle Schwarzenberga to s vězněnými v Řecku nevypadá dobře

Úřady o nich věděly dopředu; demonstrace má datum.

Vlastní zpráva - Čerstvými informacemi z iDNES od obhájce se věnování kauze zadržovaných tvůrců ArmA 3 v Řecku zdaleka nekončí. Česká televize ve večerních zprávách ČT24 (v čase 2:25) odvysílala vyjádření ministra zahraničí Karla Schwarzenberga po jednání v Bruselu s jeho řeckým protějškem: "Bohužel ty poslední zprávy nejsou příliš příznivé pro ně. Ten jeden svědek, o kterém jsem slyšel... to nevypadá dobře pro ně. Ale já se budu snažit, co jen pro ně můžu udělat." Hovořil pravděpodobně o tomto svědkovi, který na vývojáře prý měl připravit léčku nalákáním na ostrov a pozdějším udáním na policii.

Radiožurnál zase poslal do Řecka zvláštního zpravodaje, kterému se podařilo nahlédnout do soudního spisu. Potvrdil přiložení celkem čtrnácti snímků z auta za jízdy a všiml si tam nepodepsaných dokumentů, možná od tajné služby (že by tedy zvěsti o jejím angažování z řeckých vojenských webů nebyly tak mimo?).

"Vyplývá z nich, že úřady o obou mužích věděly ještě dříve, než přijeli do země. Měly informace o tom, kdy přijedou, kdy mají odletět a kam se chystají," píše se na webu Rozhlas.cz. Také vyvrátil přítomnost přístroje pro noční vidění, jak uváděl řecký vojenský web, muži prý měli u sebe jen běžně dostupnou techniku (počítače, fotoaparáty, videokamery).

Jinak ta nedávno avizovaná demonstrace na podporu vývojářů má upřesněné datum i místo. Uskuteční se příští pondělí 26. listopadu od 13:00 před řeckou ambasádou na adrese Na Ořechovce 19 v pražských Dejvicích a poté se přesune před nedaleké Ministerstvo zahraničních věcí.

Organizátor Dan Vávra z Warhorse Studios sepíše podrobné prohlášení (za co přesně se bude demonstrovat, aby se s ním všichni účastníci předem ztotožnili) až v příštích dnech, zatím uvedl toto: "K všednímu dni jsme se nakonec rozhodli z mnoha důvodů (přítomnost médií, možnost předat petici zodpovědným lidem v pracovní době) i přestože to může znamenat menší účast. Prosíme, abyste se na akci přihlašovali pouze pokud se na ní opravdu chystáte, usnadní nám to přípravu, když budeme alespoň orientačně vědět kolik lidí přijde."

Tagged With

Comments