Skip to main content

Pokořila PS3 v prodejích X360?

Souboj o druhé místo pokračuje.

Společnost Strategy Analytics tento týden zveřejnila studii, ve které tvrdí, že počet aktivních jednotek PlayStation 3 na celém světě již překonal počet aktivních jednotek Xbox 360. Microsoft tedy podle Gamasutry, i přes velmi silný závěr roku 2010 (především díky veleúspěšnému Kinectu), prohrál souboj o druhé místo.

Na světě by tak mělo být ke konci roku 2010 43.4 milionů konzolí PlayStation 3 a 42.9 milionů konzolí Xbox 360. Z vrcholku na oba soupeře shlíží Nintendo s jejich Wii, které má celosvětově už 75.5 milionů konzolí.

Microsoftu se s Xboxem 360 daří nejlépe v Americe, ovšem v Evropě zaostává za PlayStationem 3. A Asie je jasnou doménou Sony už dlouhá léta. Právě Asie a Evropa Xbox 360 svým způsobem brzdí. Připomeňme, že Xbox 360 přišel na trh ze současné generací konzolí jako první a to už v roce 2005.

Jen v Evropě se za rok 2010 prodalo 13.7 milionů kusů Xbox 360, ovšem konzolí PlayStation 3 o milion více, tedy 14.7 milionů kusů. „Globální poptávka po PlayStationu 3 poslední dva roky překonávala poptávku po Xboxu 360 a my očekáváme, že tomu tak bude i v následujících letech," řekl Jia Wu, který se na studii podílel.

Nabízí se otázka, zda by PlayStation 3 nepřekonal celosvětové prodeje Xboxu 360 dříve, kdyby se nemusel Microsoft potýkat s nepříjemnou poruchovostí své konzole, v čele s nechvalně známým Red Ring of Death. Microsoft tehdy musel vyměnit velké množství konzolí – nejvyšší odhady operují až s padesáti procenty porouchaných Xboxů 360. Počítají se i tyto výměny do celkových prodaných kusů? A jak zahýbalo s prodeji PlayStation 3 nedávné hacknutí konzole?

Celou studii je samozřejmě nutné brát s rezervou. Na tiskové konferenci na letošním CESu totiž Microsoft oznámil, že pokořil 50 milionovou hranici prodaných Xboxů 360. Sama Sony pak tvrdí, že ke konci třetího kvartálu roku 2010 prodala celosvětově 47.9 milionů kusů PlayStation 3. Souboj o druhé místo tedy zřejmě definitivně rozhodně letošní rok.

Read this next