If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Sledujeme živě PSN kauzu

Generálka nového systému pro přenosy.

Our live coverage of this event has finished.

Coverage
Celá kauza vrcholící největší krádeží osobních dat od jedné firmy v historii začala už 5. dubna, kdy se skupině Anonymous poprvé podařilo shodit služby Sony. Šlo o odplatu za pronásledování hackera GeoHota a sledování statistik, kdo chodí na jeho webové stránky

Jan Doskocil

Sony si v reakci na první výpadek své sítě najala specialisty na obranu, jejichž angažování, jak se později ukázalo, nestačilo. Skupina Anonymous poté se svými útoky přestala, protože se veřejné mínění začalo obracet proti ní a protože, jak řekla, nechce ublížit koncovým hráčům, nýbrž jen Sony.

Jan Doskocil

A zatímco to vypadalo, že se celý spor urovná dohodou Sony s crackerem PlayStation 3 Geohotem, která prý pojednávala o tomto, dne 22. dubna si celý svět všiml, že služba PlayStation Network už dva dny ze záhadných důvodů nefunguje. V té době ještě nikdo neměl ponětí, co se z toho nakonec vyklube.

Jan Doskocil

Obrovské rozměry výpadku PSN si všichni začali uvědomovat na Velikonoční pondělí, když služba nebyla provozu už šestým dnem v kuse. Čerstvým majitelům PS3 verzí her Portal 2 nebo Operation Flashpoint Red River to znemožnilo hraní online. Sony tehdy přiznala jen to, že došlo k hacknutí, že PSN předělává tak, aby se celý incident nemohl opakovat, a že zjišťuje, zda došlo k narušení soukromí uživatelů.

Jan Doskocil

Vrchol kauzy nastal ve středu 27. dubna, kdy Sony musela vyjít s pravdou ven, že došlo k ukradení osobních údajů téměř 80 milionů uživatelů PSN, což z něj dělá největší takový případ v dějinách. Konečně jsme se dozvěděli, co se přesně stalo, a dostali oficiální varování, že mohly být zcizeny i čísla kreditních karet uživatelů. Sony teprve tento den začala čile komunikovat i vysvětlovat, proč nezveřejnila detaily o nabourání mnohem dříve. A zároveň bylo jasné, že výpadek bude trvat mnohem déle.

Jan Doskocil

Když se kauza dostala do všech mainstreamových médií a hodnota akcií Sony kvůli tomu výrazně poklesla, začal se k tématu kdekdo vyjadřovat, včetně bezpečnostních analytiků. Sony proto musela vyvracet výtky o údajně slabém zabezpečení své sítě.

Jan Doskocil

Hlavní událostí následujícího dne 29. dubna byly diskuse, jestli Sony ukládala na PSN i bezpečnostní kódy u kreditních karet nebo zda je chtěla u každého nákupu manuálně zadat od uživatele. Objevily se totiž zvěsti, že na černém trhu má někdo nabízet 2,2 milionu odcizených kreditních karet právě od lidí z PlayStation Network/Store.

Jan Doskocil

Významným milníkem v celé kauze se stala nedělní speciální tisková konference Sony, kde oznámila, jak bude službu PlayStation Network do budoucna lépe chránit (jaké konkrétní kroky provedla), jak uživatele odškodní a že k restartu dojde do týdne. Akcie firmy se poté začaly vracet na původní hodnotu.

Jan Doskocil

Vyšetřování, kdo za celým nelegálním průnikem na síť Sony stojí, mezitím pokračovalo a zapojila se do něj i FBI. Jedno ale měl provozovatel PSN tehdy jasné: za útokem podle něj nestála skupina Anonymous. Později však otočil, protože někde na svém serveru našel soubor této hackerské skupiny.

Jan Doskocil

Když už se zdálo, že se tím celý průšvih uzavře, dozvěděli jsme se 3. května o další katastrofě, která opět o kousek snížila prestiž Sony. Její sesterská firma Sony Online Entertainment totiž byla dubnovým útokem rovněž postižena a v rámci toho došlo k úniku údajů o dalších desítkách milionů lidi, převážně PCčkářů, kteří hráli nebo si platili MMO jako DC Universe Online nebo EverQuest II.

Jan Doskocil

Reakcí Sony na to bylo ohlášení, že útočníky hledají speciální detektivové. Musela se také zabývat otázkami od amerického Kongresu, kterému však nic nového neřekla.

Jan Doskocil

Profesor počítačových technologií na univerzitě a bezpečnostní expert poté 5. května upozornil, že klíčové části PSN vůbec neměly nainstalovaný firewall.

Jan Doskocil

Do konce tohoto týdne, kdy byl slíben restart většiny služeb Sony po přestěhování infrastruktury PSN na bezpečnější místo, zbývají už jen tři dny a pořád neběží. Objevily se sice zprávy, že naběhlo v Japonsku, ale to byl asi jen nějaký test. Sony nicméně uvedla, že vše je na dobré cestě a že její plán platí.

Jan Doskocil

Americkým uživatelům PSN bude po restartu služby nabízen speciální účet, který si budou moci zdarma pojistit proti případnému budoucímu zneužití. Pokud by se tak stalo, byly by jim uhrazeny veškeré škody i náklady, které s tím souvisí. Otázkou je, jestli takovéto pojištění účtu nebude představovat výzvu a motivaci pro hackery. Evropští uživatelé PSN zatím neví, zda se dočkají něčeho podobného.

Jan Doskocil

Sony: "To, co se přihodilo nám, se stalo mnoha jiným firmám v minulosti, ačkoliv to, pravda, nebyl únik takového rozsahu."

Jan Doskocil

Lehce byly vyvráceny názory jednoho "bezpečnostního experta", podle nějž měla Sony používat několik let starou verzi svého webserveru. Jak zjistil člen Beyond3D fór z cache Google, Sony používala webserver Apache ve verzi 2.2.17, což je i k dnešku poslední stabilní verze.

Jan Doskocil

Pokles akcií Sony na tokijské burze pokračuje, v pátek obchodování skončilo pádem o 2,3 procenta. Od vypuknutí kauzy s nabouráním PSN poklesly akcie Sony celkově poklesly o 6 procent. Finanční výsledky Sony mají být zveřejněny 26. května.

Jan Doskocil

Program pojištění proti odcizení uživatelských dat se plánuje i pro Evropu, ale Sony stále zápasí se složitou legislativou v každé ze zemí starého kontinentu. Oznámení detailů se očekává tento týden.

Jan Doskocil

Zdroj ze Sony prozradil Eurogameru, že o chybě dovolující stahovat bezplatně software z PlayStation Store, se vědělo už roky. Avšak nikdo to neřešil, protože všichni věřili tomu, že protipirátská ochrana konzole PS3 nebude nikdy prolomena. Inženýři Sony se tímto nedostatkem tzv. Rebugu (speciálního firmware pro PS3 pro vývojáře, nahrazující debugové mašiny) začali zabývat až před pár měsíci.

Jan Doskocil

Sony se brání proti výtkám ze strany amerického Kongresu: "Zákazníky jsme o krádeži dat informovali nejrychleji, jak to šlo. Rozesílali jsme 500 tisíc e-mailů za hodinu (přes 100 milionům lidí-pozn.red.). Nejednalo se totiž o běžné hromadné e-maily, nýbrž o individuální notifikace pro uživatelský účet každého ze zákazníků."

Jan Doskocil

Na internetu se v sobotu objevila jména a domovní adresy 2500 zákazníků, kteří se zúčastnili soutěže Sony v roce 2001. Ta se rychle postarala o jejich smazání. V tomto seznamu však nebyly kreditní karty, hesla ani čísla sociálního pojistění uživatelů, narozdíl od krádeže účtů z PSN a Sony Online.

Jan Doskocil

Podle zdrojů blízkých Sony se uvažuje o vypsání finanční odměny, která by pomohla k dopadení útočníků na její síťovou infrastrukturu. Prý probíhají jednání s FBI a světovými agenturami pro vymáhání práva, jak pátrání po pachatelích zorganizovat.

Jan Doskocil

Skupina hackerů Anonymous se veřejným dopisem ohradila proti zprávě ve Financial Times, kde ji dva bývalí členové Anonymous obvinili z účasti na útoku na PSN a předali FBI údajné důkazy, včetně chybných údajů o vzniku skupiny, mylných dedukcí o jejich fungování atd. Podle Anonymous současným děním okolo PSN chce Sony zakrýt jiné kauzy, jako např. naúčtování předplatiteli nějakého MMORPG částky 150 dolarů za údajnou opravu PS3, kterou ve skutečnosti ani nevlastní, za dvojí strhávání částek z kreditních karet nebo za opravy konzole, které se nikdy neuskutečnily. Anonymous se od útoku na PSN již několikrát distancovali a za šíření těchto nepravdivých zpráv "nastane pomsta", píše se mezi řádky jejich prohlášení. Sony se prý má více obávat žalob od uživatelů za "zametání" s nimi, namísto útoků od hackerů.

Jan Doskocil

Až bude PSN opět funkční, Sony odškodní uživatele dvěmi PS3 hrami zdarma dle jejich výběru ze zatím nekonkretizované nabídky. Majitelé PSP si budou moci vybrat rovněž dvě hry zdarma z menší nabídky.

Jan Doskocil

Provádějí se další bezpečnostní testy "neuvěřitelně komplexního systému", což trvá dlouho, ale je to podle Sony naprosto nezbytné před opětovným spuštěním.

Jan Doskocil

Dostalo se nám omluvy, že proces obnovy PlayStation Network trvá mnohem déle. Jak Sony vysvětlila - když na tiskovce minulou neděli slibovala, že k restartu některých služeb dojde minulý týden, nevěděla tehdy ještě o rozsahu útoku na příbuzné servery Sony Online Entertainment.

Jan Doskocil

Je oficiálně potvrzeno, že k plnému (!) obnovení provozu PlayStation Network, PlayStation Store a dalších služeb dojde až někdy do konce května. Přesné datum nikdo neví ani jej nedokáže odhadnout. Znamenalo by to nefunkčnost služeb a multiplayerové funkcionality PS3 her po dlouhých 41 dnů.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Má smysl tento pátek pořizovat převážně multiplayerovou akci Brink v PS3 verzi, když je zřejmé, že v ní ještě dlouho nebude fungovat online multiplayer? Podle tvůrců ano - protože v Brinku jsou boti a singleplayerový mód.

Jan Doskocil

Podle náboru zaměstnanců Sony se někdo mohl domnívat, že na konzoli PS3 půjde použít internetový prohlížeč Chrome od Google, ale bohužel se tak nestane. Jednalo se pouze o dezinterpretaci.

Jan Doskocil

Kvůli dlouhotrvajícímu výpadku PlayStation Network přichází Capcom o stovky tisíc dolarů na příjmech (oproti jeho plánu při normální funkčnosti). Řekl to jeho viceprezident Christian Svensson s dodatkem, že hackeři se tímto pomstili Sony, ale ublížili tím i milionům zákazníků a všem firmám v herním průmyslu, kterým kvůil tomu mohou chybět finance na vývoj nových her.

Jan Doskocil

Sony v reakci na dnešní zprávy upřesnila, že online hraní u PS3 her plánuje zprovoznit (coby první etapu celého restartu) dříve než toho zmiňovaného 31. května, který platí jen pro PlayStation Store nebo ostatní služby. Toto je zároveň test zvýrazněného důležitého příspěvku.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Jak upozornili čtenáři Eurogameru, kvůlli odcizení údajů z PSN varovala své klienty i domácí Raiffeisenbank:

Jan Doskocil

Ani výpadek PSN zřejmě nezabrání Sony, aby tento pátek oficiálně oznámila spekulovaný Starhawk 2. Že by kvůli výskytu příběhové kampaně s podporou co-opu, jak píše v rubrice drbů časák OPM?

Jan Doskocil

Dobrý komentář americké pobočky Eurogameru poukazuje na možný významný dopad výpadku PSN - spočívající v zabrždění digitální distribuce. Lidé mohou v důsledku všech těchto problémů ztratit důvěru v nakupování her či přídavků online, protože z principu věci nemohou držet herní disk fyzicky v ruce a nikdy si nemohou být stoprocentně jisti, zda se podobné potíže nemohou někdy v budoucnu opakovat, třeba na Xbox Live. Stačí vzpomenout na ty, kteří si za peníze pořídili stáhnutelné PSN hry, ale nyní jim už téměř měsíc nejdou spustit, protože vyžadují připojení na PSN (něco jako internetové ověřování při spouštění PC her).

Jan Doskocil

Ve světle závažnosti situace s PSN zní nápad Sony Online na odškodnění hráčů DC Universe Online in-game maskou inspirovanou Batmanem trochu jako výsměch. Naštěstí dostanou ještě prodloužení předplatné o 30 dnů plus 1 den za každý den, kdy byla služba nedostupná, což vypovídá o nejistotě Sony, kdy bude opět možné hrát.

Jan Doskocil

Možnost hrát PS3 hry v multiplayeru by měla být obnovena do pár dnů, prozradil důvěryhodný zdroj Eurogameru. Když byl na to dotázán PR manažer evropského Sony, odpověděl pouze frázi: "Pracujeme na zprovoznění sítě co nejdříve, jak to jen jde".

Jan Doskocil

Partneři Sony z řad herních vydavatelů mají dvě možnosti, jak na kauzu PSN reagovat. Někteří lamentují nad ztrátami (např. Capcom), jiní zůstávají loajální a vyjadřují se pouze diplomaticky, jako že doufají v brzké obnovení provozu a že zachovávají naději atd. Do té druhé skupiny se dnes přidali Activision, kterým kvůli kauze vypadla část příjmů, ale jinak je to nemusí tak trápit, protože druhý CoD Black Ops map pack vydaíj na PS3 až začátkem června.

Jan Doskocil

Capcom se snaží mírnit své včerejší výroky na adresu Sony tímto dodatečným prohlášením: "Sony je v kauze PSN nejvíce transparentní, jak to jen jde". Hovořil o komunikaci mezi Sony a ostatními výrobci her ohledně situace či dalších kroků.

Jan Doskocil

Americký obchod GameStop nabízí zákazníkům slevu 100 dolarů při koupi konzole PlayStation 3, aby je odškodnil za výpadky síťových služeb. Má to ovšem malý háček: Tato nabídka se týká jen členů bonusového programu GameStop Power-Up Rewards, kteří obdrželi tento email od Sony, v němž se nachází slevový kupón. Akce platí jen do konce května.

Jan Doskocil

Podle mluvčího Sony stále počítá celkový dopad cyberútoku, zato analytici už mají jasno. Odhadují, že PSN kauza vyjde firmu na 750 milionů britských liber a potrvá měsíce, než se všechno vrátí zpět do pořádku.

Jan Doskocil

"Odhad kompletního obnovení provozu PSN do 31. května, který včera napsal Bloomberg, je zavádějící," ozvala se dnes Sony s tím, že žádné přesnější datum zatím nemají, ale snaží se o návrat služby během tohoto měsíce.

Jan Doskocil

Další ze série mlžení je nová aktualizace PlayStation Blogu: "Všichni víme, že po nás chcete znát datum obnovení provozu služeb. Nemohu vám dát přesný termín, ale bude to trvat minimálně aspoň pár dnů. Strašlivě se vám omlouváme za nepříjemnosti a oceňujeme vaši trpělivost."

Jan Doskocil

Hackerská skupina Anonymous, kterou FBI podezřívá z účasti na hacknutí PlayStation Network, se sama stala terčem útoku. Na jejích internetových stránkách kdosi zveřejnil údajná jména členů skupiny, více v samostatném článku.

Jan Doskocil

Comments
Tagged With
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director