If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Problémy s The Elder Scrolls Online kvůli blokaci ještě neobjednaného předplatného na kartě

Dostat se k úvodním 30 dnům zdarma není lehké.

Kotaku upozornilo na potíže, o které jsme letmo zavadili i my minulý týden, když jsme chtěli hrát plné The Elder Scrolls Online pro recenzi, a trochu jsme se tehdy báli, aby se nám kvůli testování zbytečně nestrhly peníze.

Hráč má při počáteční registraci TESO na výběr pouze dvě možnosti: buď zadat číslo jeho kreditní karty a vybrat si, jak dlouhý úvazek chce (na měsíc, čtvrt roku nebo půl, od čehož se pak odvíjí měsíční cena). Nebo případně zadat předplacený kód opravňující k hraní, k čemuž karta už vyžadována není. Jinak než těmito dvěma volbami se k proklamovaným 30 dnům hraní zdarma, na něž jste získali nárok při koupení hry, prostě nedostanete.

Toto by ještě šlo přežít, kartu dnes vlastní prakticky každý. Ani netřeba dodávat, že k obnovování předplatného dochází automaticky každý měsíc až do doby, než ho sami výslovně zrušíte, což je opět úplně běžná praxe i mimo hry.

Problém je ale jiný: podle hlášení uživatelů TESO v diskusních fórech jim Zenimax Online na jejich debetních či kreditních kartách již nyní zablokoval (preautorizoval) celou částku patnácti dolarů. Dokazují to jejich výpisy z bank.

Došlo k tomu přitom nezvykle hned po registraci - tedy v době, kdy se ještě hráč nerozhodl ani nepotvrdil, jestli bude chtít pokračovat v hraní i po těch slibovaných prvních 30 dnech zdarma, u nichž se nic takového jako podmínka předem neuvádělo.

Vznikají tak absurdní situace: někteří lidé zrovna čekají na výplatu a nemohou prý The Elder Scrolls Online začít hrát, ač za něj už v obchodě uhradili plnou cenu. A to jen kvůli tomu, že nemají na účtě dostatek peněz pro tuto těžko pochopitelnou blokaci výrobce za něco, co začne být aktuální až za měsíc odteď a to pouze možná, pokud se tak hráč teprve rozhodne. Počítali s těmi avizovanými 30 dny zdarma a že teprve pak uvidí, co dál - jestli je TESO dlouhodobě chytne a nepustí, nebo naopak zda ho nechají být, což je asi standardní postup hráčů takových onlinovek.

Autor článku z Kotaku podotýká, že hraje MMORPG už patnáct let, ale ještě nikdy se nesetkal s tím, že by provozovatel preautorizoval jeho kartu na plnou částku měsíc předtím, než má měsíční předplatné vůbec začít běžet. Zenimax Online se k tomu zatím nevyjádřil, jen před pár dny tvrdil, že opatřit TESO měsíčními poplatky bylo jeho společné rozhodnutí s Bethesdou.

Pokud už dopředu víte (např. díky účasti v betatestu, viz dojmy), že budete TESO hrát dlouhodobě, je tedy určitě lepší sáhnout po předplacené kartě (ta na 60 dnů u nás stojí 799 Kč), abyste se vyhnuli nutnosti zadat platební kartu a potýkat se s výše popisovaným problémem. Ve skutečnosti si ho na výpisu z banky možná všimne jen minimum lidí, kteří žijí z měsíce na měsíc, ale ze strany výrobce je eticky i obchodně dost sporný.

Aktualizace - reakce od výrobce hry je zde.

Comments

More Zpravodajství

Latest Articles