If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Zdroje: PS5 má být největším konzolovým startem historie převyšujícím PS4

Měla by Sony větší zásoby nebýt koronaviru?

Zatím k tomu nejsou známa žádná oficiální čísla či data přímo od výrobce. Ale vše nasvědčuje tomu, že jsme byli v minulých týdnech svědky historické události.

Napsal to na přelomu týdne na svém Twitteru Christopher Dring, což je šéf herního B2B v ReedPop, pořadatele popkulturních festivalů a mj. majitele sítě webů Gamer Network:

"PlayStation 5 pravděpodobně největším konzolovým startem všech dob. [...] Zaslechl jsem čísla PS5 z některých trhů a jsou mnohem vyšší, než byly svého času u PS4. Krom toho Xbox už prohlásil, že Series S/X byl žádanější než One".

Když se Dringa někdo optal, zda náhodou nedošlo k podcenění situace ze strany Sony, co se týče poptávky po konzoli v den uvedení, tak prý rozhodně ne. Viníkem jsou podle něj omezení na různých místech: existuje jen určitý počet továren, určitý počet HW komponentů, určitý počet distribučních kanálů: "Určitě to nepodcenili, udělali jen tolik kusů, kolik bylo možné vyrobit a distribuovat".

Pro pořádek dodejme, že PlayStation 4 se v době premiéry prodalo 2,1 milionu kusů za úvodních 17 dnů na trhu (1,4 milionu v USA, 700 tisíc v Evropě, Asii či Oceánii). A Sony se už dříve nechala slyšet, že počáteční várka PS5 bude větší, než ty 4,5 milionu kusů za úvodní čtvrtletí PS4.

Celé to také ladí s říjnovým prohlášením CEO Jima Ryana, že za úvodních 12 hodin bylo objednáno stejně kusů PS5 jako za 12 týdnů u PS4.

Přesto by šéf zábavní divize Sony tohle dobrodružství nechtěl opakovat. Může to znít jako rouhání se, ale asi to nebyla žádná legrace (a stále není ani nyní, kdy se na jeho hlavu snáší spousta kritiky za akutní nedostatek kusů - viz Mít PS5 v únoru? Zapomeňte, přední české obchody mluví o dostupnosti až ve 2. polovině 2021).

Pro ruskou agenturu pronesl téměř stejná slova jako před týdnem pro BBC:

"Zažívám radost z toho, že se zdá, že vše s PS5 odsýpá v pořádku, a že jsme tomu celému věřili, přestože jsme spáchali premiéru konzole v tento neobvyklý, podivný a upřímně velmi složitý rok. Naučil jsem se z toho, že bych už neplánoval další velký konzolový start uprostřed globální pandemie, ani bych to nedoporučoval nikomu jinému. Bylo to velmi zapeklité po výrobní stránce, když nemůžete dostat nikoho do továren v Asii kvůli lockdownu".

Ryan dodal, že veškeré kusy, co Sony vyrobila, byly prodány. Absolutně všechno je podle něj pryč. Strávil prý uplynulý rok snahami, aby se ujistil, že dokáží vyrobit dostatek kusů pro uspokojení poptávky. A poslední dobou zase většinu času jeho ředitelování padne na to, aby nějak zkusil zvýšit kapacity výroby.

Pokud by prý pandemie COVID-19 nebyla, PS5 by se nijak nelišila od té stávající, pouze by byla jiná marketingová strategie.

Zajímavé ale je, že i bez koronaviru by prý výrazně větší zaásoby PS5 na start připraveny nebyly. CEO Sony Interactive Entertainment vysvětlil takto: "Možná bychom měli o pár kusů k prodeji více, ale ne o mnoho. Chlapíci z výroby a továren totiž předvedli naprosté zázraky".

Comments