If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Rage

"Až potkáš mutanta, vezmi nohy na ramena."

Měl to být triumf lidstva, ale skončil katastrofou. Těsně předtím, než na planetu Zemi dopadl obrovský asteroid, se vybraní jedinci v rámci tajného vládního projektu Eden uzavřeli do kryogenních komor, ve kterých měli hluboko pod zemí přečkat v hibernaci tak dlouho, dokud nebude vzduch na povrchu opět čistý. Vybraní byli tak, aby každý disponoval nějakou zvláštní předností a společně tak mohli znovu vybudovat lidský svět.

Jedna komora se ale otevřela o trochu dříve, než měla; probudivší se hrdina rázem zjistil, že všichni ostatní lidé v hibernaci jsou mrtví a začal hledat cestu ven na povrch. Temný interiér plný nefunkčních, nebo kolabujících přístrojů jako by z oka vypadl poslednímu Doomovi. A teprve když naleznete východ ven a poprvé se podívate přímo vstříc horkému slunci, uvědomíte si, že jste jinde - vítejte ve světě Rage, nejnovější střílečky od id Software.

U jezírka s nazelenalou radioaktivní vodou postává Crazy Joe, jeden z prvních místních, které na svém putování putkáte. "Už jsi viděl mutanta?" vyzvídá. "Jsou skoro jako stejní jako my. Když dopadl ten asteroid, měli tu smůli, že byli pořád na povrchu." Jak se za chvíli dozvíte, tahle událost se stala před zhruba osmdesáti lety. Což je dost dlouhá doba na to, aby se zemský povrch změnil k nepoznání.

Teleshopping: Pánský kabát a retro buřinka ve stylu Divokého západu, prodáváme jedině komplet - a jako bonus zdarma obdržíte sprej na mutanty!

"Až nějakého potkáš, neváhej a vezmi nohy na ramena," varuje Crazy Joe, když se vydáváte vstříc pustině a ruinám na obzoru. Netrvá dlouho a na vrcholek nedalekého kamenu právě jeden mutant vylézá; čas vyzkoušet si Wingstick, chytrý mechanický bumerang, který nepřítele na dálku skolí a hned se vám zase vrátí do ruky. Zdá se, že s nepřáteli taková potíž nebude. Šipky podél cesty značí, že lidské osídlení je nedaleko; čas skočit do pouštní buginy a vydat se na průzkum.

Vozidla budou hrát v Rage zásadní roli, narozdíl od téhle předváděčky je ale nezískáte tak snadno. Jako první si zajezdíte v obyčejném ATV s téměř nulovou obranyschopností a i lepší modely bude třeba neustále zlepšovat instalováním náhradních dílů, které koupíte buďto u banditů nebo ve městě.

Jenže na nic podobného zatím není čas: ihned po příjezdu do města Wellspring, které v sobě mísí prvky westernové vesničky s postapokalyptickým světem Falloutu, se s vámi seznámí primátor Clayton. "Dal bych ti zásoby jídla a pití, ale ne dřív, než se převlékneš," říká. "S tímhle oblečením bys akorát přitáhnul zájem agentů z Authority, a to nechceme." Než se ale stačíte zeptat, co že tahle vládní organizace vlastně dělá a jak do herního světa Rage pasuje, už se zase něco děje.

Jestlipak si ten frajer nechá vyfouknout duši u pneumatiky?

Rage se sice honosí otevřeným herním světem, nebudete v něm mít ale naprostou volnost jako v sérii GTA: čas od času bude třeba následovat předem nalajnované úkoly a plnit je v tom pořadí, jaké nadiktovali tvůrci. To vysvětluje i rychlý spád dalších událostí: za chvíli vám totiž šerif Wellspringu zadává další úkol, totiž zničit továrnu na bomby nedaleko sídlícího klanu banditů, kteří si říkají The Shrouded. Ti jsou proslulí také výrobou malých explozivních autíček na dálkové ovládání.

Tagged With

Comments

More Previews

Latest Articles