If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

RECENZE LEGO Star Wars: Skywalker Saga

Baví dlouhé hodiny zejména v kooperaci.

Eurogamer.cz - Doporučeno badge

VERDIKT: Kompletně nově pojatá Lego Star Wars sága s novými epizodami, která baví dlouhé hodiny zejména v kooperaci.

Na Lego Star Wars máme doma jen ty nejlepší vzpomínky. Ať už se jednalo o původní ságu mapující filmové epizody od jedničky do šestky nebo o samostatný díl věnovaný Klonovým válkám, vždy se jednalo o parádní zábavu. I moje děti na tom vlastně vyrostly a snad v žádné jiné hře nestrávily více hodin při lokální kooperaci než právě u Lego Star Wars. Nyní, po několikaleté odmlce, je nová Skywalker Saga skvělým připomenutím, a navíc přináší nový obsah v podobě dalších epizod s pořadovým čísly sedm až devět.

Popravdě jsem čekal, že Skywalker Saga nabídne jen kosmetické úpravy v lepší grafice u prvních šesti epizod a skutečně nové budou jen ty poslední tři. Úvod do hry nás všechny ale vyvedl z omylu, protože tohle za nějakou kopírku prostě nejde označit. Prvních šest epizod je komplet přepracováno do nové podoby a rozhodně nezůstalo jen u vylepšené 4K grafiky. Velkými změnami prošel design misí i plněné úkoly. Samozřejmě děj se stále opírá o hlavní momenty filmových předloh a de facto procházíte hrou jako ve filmu, ale vše je zpracované úplně nově. Člověk se tak může těšit i z nových vtípků, kterými jsou Lego hry pověstné.

Na začátku jsou dostupné pouze úvodní epizody z každé existující trilogie. Odstartovat se tak dá libovolnou trilogií včetně té nejnovější nebo to můžete vzít podle pořadí vydávaných filmů. My to vzali poctivě od jedničky a popasovali se na planetě Naboo i s Jar Jar Binksem. Tuhle postavu řada lidí nesnáší, ale do Lego hry dobře zapadá. Zajímavé je i to, že vývojáři nejspíše zohlednili nižší oblíbenost prvních třech epizod a průběh těmito kampaněmi nám subjektivně odsýpal rychleji než v těch ostatních. Pokud Jar Jara moc nemusíte, relativně rychle se ho zbavíte a přejdete do detailněji zpracovaných epizod dalších dvou trilogií.

Hraní Skywalker Sagy je, jak se sluší a patří na správnou Lego hru, velmi pestré a zábavné. Kromě spousty střílení, hopsání a řešení jednoduchých puzzle, nechybí ani obvyklé střídání postav ať už jen pro zábavu nebo protože jste k tomu nuceni situací ve hře. Některé úkoly zkrátka mohou vykonat jen určité postavičky, a pokud zrovna ovládáte jinou, musí dojít k výměně. Dostupných Lego postaviček je tentokrát na tři sta, což je pořádná nálož, a pokud je rádi sbíráte, máte co dělat, než se ke všem dostanete. Super je i možnost „převlékání“ postav. Třeba v roli Poe Damaerona jsem z kolemjdoucího Stormtroopera vymlátil jeho typické bílé brnění a převlekl se za něj. Ostatní Stormtroopeři na mě pak nestříleli, protože si mysleli, že patřím k ostatním vojákům.

Hratelnost dějové linky všech devíti epizod, pokud to vezmete hodně přímočaře, je lehce nad deset hodin. Nám to v kooperaci zabralo celkem patnáct hodin, ale pár věcí jsme nedali napoprvé, takže jsme i něco opakovali. Pokud průchod celou ságou vezmete poctivě a případně se ještě do lokací vrátíte skrze režim volné hry a dohledáte všechno, co se dá posbírat, nabídne vám Skywalker Saga zábavu i na několik desítek hodin čistého času.

Jak hra výborně baví v režimu jednoho hráče, tak je skoro excelentní v lokální kooperaci (online multiplayer bohužel není dostupný). Dva hráči před jednou obrazovkou jsou tedy jediným dostupným řešením. Kooperace funguje už ve vylepšeném režimu, kdy obě ovládané postavičky mohou řešit různé činnosti a mohou se od sebe vzdálit. U starších Lego Star Wars her to fungovalo tak, že hráči museli být pořád u sebe. To mělo výhodu, že obrazovka nemusela přecházet do splitscreenu.

Aktuálně pojatá kooperace nicméně rozdělí obrazovku na dvě půlky vždy, když se postavy od sebe více vzdálí. Hráče to pak nijak neomezuje v tom, co ve hře dělají. Jen ta přehlednost je trochu horší. Díky nové kameře (detaily níže) je zde ještě menší pozorovací úhel, který trochu komplikuje orientaci, ale nic, co by se nedalo přežít. Výhodu v tomhle směru můžou mít majitelé PC verze hry, kteří mají velké obrazovky s ultrawide poměrem obrazu (21:9 či 32:9) nebo jednoduše připojené dva monitory. Pak má každý hráč pro svou postavu plnohodnotný výhled. U herních konzolí připojených k TV je to ale fixní záležitost a nic s tím nenaděláte.

Pokud srovnám čistě singleplayer a kooperaci, tak výsledek je jednoznačný. Ve dvou se to lépe táhne a je to zábavnější. Během hraní ovšem vyvstaly i situace, ze kterých bylo patrné, že oba hráči zde nefungují rovnocenně. Týká se to zejména klíčových duelů kopírující filmovou předlohu. Když například Luke vejde do jeskyně na planetě Dagobah, aby se postavil Darth Vaderovi, může ho ovládat pouze jeden hráč. Vadera ovládá AI a na druhého lidského hráče pak zbyde role přicmrndávače v roli robota R2-D2. Ten se sice může také zapojit do akce, ale je to jak když se ratlík snaží kousnout slona do nohy. Hráč ovládající Luka pak musí v tomto souboji odvést drtivou většinu práce a druhý člověk nemá v daný moment šanci výrazněji zasáhnout. Takových příkladů je v celé hře spousta a je to asi jediné, co se kooperaci dá vytknout. Na druhou stranu přiznávám, že mě nenapadá, jak tyhle klíčové scény navrhnout lépe.

Vývojáři nad tím evidentně také přemýšleli a kde to šlo, tam se snažili přijít i s nějakým řešením. Krásným příkladem je třeba závod kluzáků z první epizody. Tohoto závodu se mohou zúčastnit oba hráči v kooperaci a každý přitom jede ve svém vlastním kluzáku. Závod je díky tomu maximálně zábavný, jen s malým detailem. Nemůže vyhrát nikdo jiný než Anakin, a kdyby to náhodou před cílem vypadalo jinak, tak znáte to – nehody se prostě stávají ;) Tento podraz jsme ale hře odpustili a byli jsme rádi, že jsme mohli jet ve dvojici.

Grafika, jak už jsem naznačil, je na PS5 v 4K rozlišení a znatelně se vylepšila. Největší změny ale doznala herní kamera, která už není z nadhledu ale v pozici třetí osoby. To způsobilo, že průchod hrou vidíte z velmi odlišné perspektivy, než tomu bylo dříve. Chybí větší rozhled, ale zase se zintenzivnil prožitek, hlavně při soubojích a střelbě. Už to není klasická „hopsačka“ ale akční hra se vším všudy.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga je jinak dostupná pro všechny aktuální platformy. Námi recenzovanou PS5 verzi tak doplňují verze pro PC, Xbox a Nintendo Switch. Zamrzí asi jen absence češtiny, ta by byla rozhodně fajn. Na druhou stranu, pokud dobře znáte filmovou sérii Star Wars, zřejmě umíte všechny slavné repliky téměř nazpaměť, takže nepochopení děje nehrozí. Ve výsledku se tedy jedná o parádní Lego hru, která udělá velkou radost jak úplně novým hráčům, tak i těm, co už hráli předešlé díly Lego Star Wars.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Nintendo Switch

About the Author

Milan Bergman

Contributor

Comments