If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

RECENZE Spider-Man Remastered PC CZ

Jak se povedla konverze exkluzivity z PlayStation?
Eurogamer.cz - Doporučeno badge

VERDIKT: Port původní Playstation exkluzivity dopadl báječně. Kromě osvědčené hratelností oslní zejména vylepšenou grafikou a vynikající optimalizací.

Už čtyři roky uplynuly od naší recenze hry Spider-Man, kterou jsem poprvé hrál ještě na Playstation 4 Pro. Spider-Man se tenkrát nejen povedl, ale předvedl i hodně pěkný vizuál. Ovšem o dva roky později jeho remasterovaná verze na Playstation 5 ukázala, že grafika může vypadat ještě lépe a svoje udělala i přítomnost RTX efektů. Na druhou stranu si hráči museli vybrat, jestli zůstanou na 30 FPS s dechberoucím vizuálem, nebo z kvality sleví a raději zamíří k vysněným 60 FPS. Tak či onak i na výkonném Playstation 5 byl remasterovaný Spider-Man otázkou určitého kompromisu.

Letošní PC verze vylepšeného Spider-Mana je v tomto směru bez jakýchkoli restrikcí, a pokud máte slušný hardware, tak nemusíte činit žádné ústupky. Můžete si jí užít v maximální kvalitě, a ještě dosáhnout na vyšší framerate než na konzolích. Původní Spider-Man přitom nastavil v hratelnosti laťku tak vysoko, že vůbec nepoznáte, že se jedná o čtyři roky starou záležitost. Design misí, atmosféra nebo volnost na rozsáhlé mapě města New York jsou zkrátka úžasné.

Nechci opakovat slovo od slova z mé původní recenze, takže to jen shrnu. Herně se jedná o identickou kopii původní hry, přičemž děj je od začátku do konce hektický a napínavý. Hlavní postava Peter Parker neustále jede v módu, kdy řeší jeden průšvih za druhým a málo kdy si nějak vydechne. Průchod hrou připomíná pěkně nadupanou Marvelovku a vše je korunováno skvostným bojovým systémem. Hra je přitom přístupná jak hráčům hledající solidní výzvu i nezkušeným nováčkům a všem bez rozdílu poskytne fascinující zážitek.

PC verze také nabízí nejrozmanitější ovládání vůbec. Na výběr je klasická kombinace myš + klávesnice, která je ideální, pokud nemáte žádný herní ovladač. Nicméně s ovladačem to je jiná liga. Analogové páčky a tlačítka jsou ergonomicky lépe rozložené a zpětná odezva tomu všemu dává mnohem lepší pocit. Hlavně když bojujete a jedno kombo střídá druhé. Ke hraní Spider-Mana je možné použít jak Xbox ovladač, tak i DualSense z Playstation 5. Ovladač z Playstationu i v PC verzi disponuje přídavnými efekty jako jsou adaptivní spouště nebo dlaňová haptika, nicméně dá se předpokládat, že na počítačích většina hráčů bude mít k dispozici spíše ten z Xboxu. I jeho hmatová odezva je ovšem velmi solidní a souboje s ním jsou výborné.

Zatímco hratelnost zůstala stále stejně dobrá, největším překvapením pro mě byla grafika. Na testovacím PC s Intel Core i7 10700k, 32 GB RAM a RTX 3080 jsem si mohl dovolit maximální detaily s RTX efekty v rozlišení 3440x1440 (ultrawide 21:9). Schválně jsem si musel najít moje obrázky z recenze z roku 2018 nebo pozdějšího PS5 Remasteru a je vidět, že nadupané PC jednoznačně vede v kvalitě zobrazení. Excelují zde ostré a detailní textury, a především větší dohlednost ve městě. To je znát zejména, když se Spider-Manem vyšplháte někam do výšky a rozhlédnete se po okolí New-Yorku.

Ani v těch nenáročnějších scénách nespadly FPS pod 60 a v běžném režimu hry jsem pozoroval, že se proháním ulicemi města při 90-110 FPS, což bylo super. O tomhle si na Playstationu 5 můžete nechat jen zdát a hodně tomu zřejmě pomáhá i zapnutá funkce DLSS. Co se tedy optimalizace PC verze týká, tak musím jen konstatovat, že proběhla na jedničku s hvězdičkou.

Jediné, čeho jsem si všimnul, že při jedné ingame animaci v úvodu hry se na zlomek vteřiny objevil v záběru policista bez hlavy a mám takový pocit, že stejný neduh jsem viděl i při recenzování v roce 2018. Vypadá to tedy spíše na přenesený problém než na novou chybu.

Stejně jako Playstation verze má i PC remaster podporu české lokalizace formou titulků. I tady je vše v pořádku a osobně jsem měl problém snad jen v tom, že když se soustředím na vrhání pavučin během průletů mezi domy, nestíhám přitom číst titulky :)

Spider-Man Remastered představuje parádní port Playstation klasiky, který můžu vřele doporučit. Škoda jen, že se na něj muselo čekat dlouhé čtyři roky.

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

Comments