If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

RECENZE čtyř exkluzivních her pro PlayStation 5 od Sony

Miles Morales, Sackboy, Demons Souls a Astro's Playroom.

Soubor několika recenzí startovních PS5 exkluzivních her od Sony, které byly součástí zápůjčky PlayStation 5 do redakce Eurogameru (recenze samotné konzole PS5 byla publikována před pár hodinami).

Astro's Playroom (PS5)

Astrobot se na minulém Playstationu zapsal do podvědomí hlavně VR variací na hopsačku s prvky puzzle. Teď je Astrobot zpátky a jeho hlavním cílem je předvést všechny funkce ovladače Dualsense. Je to vlastně takový hravý tutoriál a doporučuji si ho projít všem majitelům PS5. Tahle klasická 3D hopsačka není nijak dlouhá, navíc má zajímavě řešenou mapu, která představuje součásti herní konzole. Začínáte na procesorovém náměstí (střed mapy), ze kterého můžete do čtyř směrů (například zelená grafická džungle, modré chladící prameny atd.).

Každé prostředí je unikátní a všude využijete trochu jiné možnosti ovladače. Jak už jsem psal, v zimní oblasti jsou úžasné hmatové efekty při bruslení na ledu, jinde využíváte gyroskop při plachtění na rogalu a samozřejmě dojde i na pořádné vyzkoušení toho, co dovedou adaptivní spouště. I proto, že se vlastně jedná o výuku, určitě oceníte, že Astro's Playroom je s českými titulky. Sony tedy i na PS5 drží slovo a dál tvoří české lokalizace. Klobouk dolů.

Hodnocení: Doporučeno

Marvel's Spider-Man Remastered (PS5)

Jedna z nejlepších her z PS4 má svůj remaster i na PS5. I když Spider-Man není nijak starou hrou, remaster má svůj smysl. Jednak nyní běží v nativním 4K s podporou Ray Tracingu, načítacích obrazovek si pomalu ani nevšimnete a samozřejmě přibyly nové hmatové odezvy na ovladači Dualsense včetně využití adaptivních spouští L2 a R2. Hráč si může vybrat i ze dvou grafických módů. Výkonový vám zaručí 60 FPS ve 4K, ale musíte se rozloučit s Ray Tracingem a dalšími světelnými efekty. Oproti tomu režim „krásy" vás ve 30 FPS uvrhne do té nejlepší podívané. Osobně se mi New York líbí více v tomto remasteru než v pokračování Miles Morales, který se odehrává v zimě. Klasický Spider-Man hraje naprosto úžasnými barvami a světly, na které je úplná radost pohledět. Osobně nebazíruji po 60 FPS, takže u mě jasně vítězí nastavení grafiky na max a kochám se tou nádherou kolem.

Jinak má ale tento remaster zcela totožný příběh a děj jako v původní hře, takže se jedná o starého dobrého Spider-Mana jen vyvedeného v lepší grafice. Jedno mě ale zarazilo. Původní Spider-Man má takový lehce nahnědlý filtr (teplejší barvy). Pokud jste si na něj zvykli, připravte se nyní na viditelně chladnější odstíny. Dobrou zprávou je i to, že pokud jste už hráli na PS4 a nechcete přijít o svůj rozehraný postup, je už možné si svoje uložené pozice přesunout do tohoto remasteru na PS5. Původně sice bylo řečeno, že to nepůjde, ale vývojáři nakonec zařadili zpátečku a tuhle funkci dodělali. Česká lokalizace funguje i zde, stejně jako v PS4 verzi.

Hodnocení: Doporučeno

Marvel's Spider-Man Miles Morales (PS5)

S remasterovaným Spider-Manem přichází ruku v ruce i jeho spin-off. Je to samostatná PS5 hra, ale zase jí nejde považovat za plnohodnotný druhý díl. Problém je délka hlavního příběhu a také prostředí, protože zde fungujete na té samé mapě jako v původní hře. Rozdíl je v tom, že se nový příběh odehrává v zimě, takže jde o takovou variaci na starý dobrý New York se sněhovými přeháňkami a občasnou smogovou mlhou.

Pokud jste odehráli prvního Spider-Mana včetně DLC, není pro Vás Miles Morales novým hrdinou. I jeho pokousal zmutovaný pavouk, čímž Miles získal určité schopnosti, které navíc nejsou stejné jako u jeho kámoše. To se ostatně potvrzuje hned v úvodu hry, kdy ještě jedete s Peterem Parkerem kooperaci, a smůla se vám lepí na paty. Miles ale díky tomu objevuje sílu svých bioelektrických schopností, které se mi zdají atraktivnější než u „normálního" Spider-Mana. Hned první získaná schopnost „venompěst" je docela brutální a to je jen začátek. Navíc Miles Morales ovládá i schopnost být chvilkově neviditelný, což má pak v boji slušný potenciál a dopřává hráči možnost používat jinou taktiku než v původní hře.

Příběh vystačí na přibližně sedm hodin, ale hrát se dá mnohem déle. Stačí, když si budete všímat i vedlejších aktivit, které zde fungují lépe než v originální hře. Nicméně hned po úvodní misi Spider-Man odjíždí na pár týdnů pryč a Miles se musí o celé město postarat sám. Jako dárek dostává nový oblek a za domácí úkol trénovat nové schopnosti. Pak už v tom jste zase sami a opět s nevytrénovanou postavou, která se postupně učí nové schopnosti a vylepšuje si svoje obleky. Nový děj přináší samozřejmě nové záporáky a nepřátele a má výbornou dynamiku, která překonává i původní hru. Souboje mi přišly rovněž výživnější, ale možná je to tím, že jsou prostě jiné a člověka to zkrátka více upoutá.

Grafika je na tom stejně jako v Spider-Man Remastered. Jede se na dva módy (4K v 30FPS s Ray Tracingem vs. 4K v 60 FPS bez přidaných světelných efektů). Volba je na každém hráči. Haptická odezva na ovladači mi přišla vynikající, jen malinko slabší využití adaptivních spouští. Ve výsledku hodnotím malinko vyšší známkou než remaster původní hry. Česká lokalizace je přítomná i zde, což je opět obrovské plus.

Hodnocení: Povinnost

Demon's Souls remake (PS5)

Pokud nemáte rádi hopsačky, ani Spider-Man není vaším šálkem kávy, pak vás možná více zaujme předělávka legendárního akčního RPG Demon's Souls (původně vyšlo na PS3). Souls-like hry si s sebou nesou jistou kontroverzi, protože jejich herní systém počítá s velmi častým umíráním herní postavy. Záchytné checkpointy nebo uložené pozice byste zde hledali marně, po smrti vždy začínáte na začátku dané úrovně, takže pro řadu hráčů to může být poměrně frustrující.

Na druhou stranu, kromě lidí, kteří si budou chtít připomenout tuto legendu v novém zpracování, je tento remake vcelku ideální i pro nováčky. Mám na mysli ty, kteří si na tento styl her chtějí troufnout, ale neví, kterou začít. Obtížnost je zde sice stále vysoká, ale dá se postupně naučit, jak si v tomto světě poradit a pěkně levelovat svou postavu. A nakonec člověk zvládne i boje s bossy, u kterých je ideální nejprve nastudovat jejich pohyb a útoky. Jelikož se jejich výpady opakují, už si pak stačí vše jen dobře načasovat. Rozhodně to není o tom, že musíte zvládat všemožná komba a neudělat jakoukoli chybu. Brzo zjistíte, že opatrný přístup a pečlivé sledování svého okolí nese své ovoce a vy si Demon's Souls začnete více užívat a přestane vás strašit. Ale umírat budete samozřejmě i tak, to je doufám jasné ;)

Velkým lákadlem tohoto remake je komplet nová grafika hodná NextGen. Podobně jako u Spider-Mana si lze vybrat ze dvou režimů, a to buď v 60 FPS, nebo 30 FPS. Opět se osobně přikláním k tomu líbivějšímu módu, kde jsou hezčí světelné efekty a volumetrická mlha. Haptická odezva na ovladači Dualsense je opět excelentní a oproti originálu přináší hodně nových efektů. Demon's Souls Remake je jinak jediná hra ze startovní pětice bez české lokalizace (neměla ji ani původní hra).

Hodnocení: Doporučeno

SackBoy: A Big Adventure (PS5)

Sackboy neboli „hadrový" panáček se za ta léta už stal takovým symbolem pro Playstation. Jasně, nikdy z něj nebude taková megastar jako je Mario u Nintenda, ale stejně, jak se někde objeví, lidé mají jasno k jaké značce ho přiřadit. Zatímco série Little Big Planet byla spíše plošinovkou s pseudo 3D prostředím, kde jste ve výsledku stejně jen mířili jedním směrem a nešlo se moc vracet, nová variace v podobě Sackboy: A Big Adventure přináší nové prostředí. Lokace jsou skutečně trojrozměrné a některé puzzle přímo vyžadují projít lokací tam a zpátky a hledat, co kde hráč ještě opomenul udělat.

Příběh je velice jednoduchý. Nápadosvět, ve kterém Sackboy žije, je napaden záporákem Vexem. Ten unese Sackboyovy kamarády, takže našemu milému panáčkovi nezbyde nic jiného než se vydat na výpravu po všech možných světech a hledat způsob, jak všechny osvobodit a porazit Vexe. Herní styl zůstává skoro stejný, tj. průchod lokací, posbírat co nejvíce standardních bublin a vzácných kuliček snění, které jsou potřeba pro další postup. Samozřejmě nesmíte zapomenout odhalit všechna tajná zákoutí, jinak hrozí, že si některé úrovně budete muset projít i po dokončení znovu, protože vám bude stále něco chybět. Rozmanitost levelů je opět vynikající, vývojáři v tomhle snad nikdy nezklamali. Rozhodně se nedá říci, že je to jen bezduchá hopsačka. Naopak kreativita úrovní vždy v této herní sérii excelovala.

Jak je tato hra roztomilá, umí být i pěkně těžká. Naštěstí si můžete pomoci kooperací a to jak po síti nebo i lokálně (jen musíte mít druhý ovladač) a společně to zvládnout. Opět nechybí sbírání a kupování různých oblečků, takže si můžete postavičku modifikovat. Když se chystáte do zimního světa, je ten pravý čas sehnat péřovku a kulicha. Jde ale jen o kosmetiku, když chcete, můžete nechat Sackboye pobíhat i „nahého".

Sackboy: A Big Adventure vyšel současně pro PS5 i pro PS4 a upřímně třeba v grafice jsem mezi oběma verzemi nepoznal rozdíl a ani haptická odezva na Dualsense není u této hry nijak rozdílová. Je to zkrátka hra určená pro starší i novější generaci konzole, přičemž je tohle asi jediná hra, kterou nemusí lidé s PS4 závidět těm, co už mají PS5. Česká lokalizace je přítomná i zde a je velmi povedená! Překladatelé se nebáli využít potenciálu našeho jazyka, ostatně již zmiňovaný výraz „Nápadosvět" mluví za vše ;)

Hodnocení: Doporučeno

Více vytípaných screenshotů ze všech těchto recenzovaných her najdete v této galerii.

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

Témata v tomto článku

Sledujte témata a dáme vám vědět, až k nim publikujeme něco nového.  Manage your notification settings.

About the Author

Milan Bergman

Contributor

Comments