If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Reportáž z Edenu o prezentaci FIFA 13

Až na chybějící Gambrinus ligu přinesla jen samá pozitiva.

Ve čtvrtek jsme si mohli vůbec poprvé zahrát blížící se FIFA 13. Česká pobočka Electronic Arts tentokrát zvolila k její prezentaci vršovický Eden, respektive jeden z červeno-bílých salonků Synot Tip Arény. Lépe snad ani vybrat nemohli, pomyslí si sešívaní. Sparťani by jistě hlasovali pro Letnou, jiný názor by určitě měli i fanoušci Plzně, Liberce... všem se zavděčit nedá.

Znepřátelené tábory by se ale předpokládám shodly alespoň na tom, že by ve hře rádi viděly Gambrinus ligu. Neuvidí. Ani pro tento ročník se bohužel nepodařilo dojednat práva, jak jsme se později na akci s definitivní platností dozvěděli. Ačkoliv se prý EA snažili nalézt cestu, společnou řeč a dohodu s držitelem licence, nejvyšší domácí soutěž minimálně pro letošek a FIFA 13 znovu padá. Smutná zpráva hned na úvod, na druhou stranu komunita a modeři naši ligu jistě do hry opět dostanou. Dost možná v lepší kvalitě a přinejmenším s větší péčí.

Inovace jsou ukryté pod povrchem

Dál už ale následují jen samá pozitiva, protože FIFA 13 (jakož i vlastní předváděčka) se rozhodně povedla. K vidění a k dispozici byly verze pro Xbox 360 i PlayStation 3. Přestože šlo stále o alfa kódy, plné nedodělků a prozatím chybějících částí, nový fotbálek už pomalu vystrkoval růžky. Velké hodnocení a konečné soudy v tomhle reportu ovšem nečekejte - ostatně po sotva pár odehraných zápasech by dělání nějakých závěrů bylo opravdu předčasné. Tím spíš, když letošní klíčové inovace jdou relativně do hloubky a jsou ukryté tam někde pod povrchem.

A tak než abych vykládal, že míče skutečně o poznání víc odskakují od kopaček (First Touch Control), že vaši spoluhráči mají zdá se vážně tendenci nabíhat si lépe a šikovněji do prostoru (Attacking Intelligence), potažmo že kolize, strkanice a věčné pošťuchování hráčů (inovovaný Player Impact Engine) vypadají zase o fous lépe a budou tentokrát doufejme už definitivně bez chyb, zaměřím se raději na nové informace, které na adresu FIFA 13 zazněly - doplněné několika postřehy a drobnostmi, vypozorovanými z prvních utkání. Začátek prezentace se nesl právě v rekapitulačním duchu, když opakoval výše nakousnuté novinky a evoluční fáze jednotlivých technologií (o nich již čtenáři českého Eurogameru vědí vše podstatné, díky květnovým dojmům).

Omlazená soupiska nároďáku z evropského šampionátu

Potvrzena byla kupříkladu kompletní česká lokalizace, z komentátorské kabiny naše zápasy znovu doprovodí duo Jaromír Bosák a Petr Svěcený. Smutek z chybějící české ligy se alespoň částečně pokusí nahradit přítomnost národního reprezentačního týmu, nakonec dohoda s Fotbalovou asociací České republiky byla dojednána už dřív a první ovoce přineslo v tomhle směru květnové EURO 2012 DLC. Logo FAČR je prozatím smluvně pojištěno na čtyři roky a ve FIFA 13 na něj kolem repre narazíte jak v menu, tak i televizní grafice. Česká soupiska ve FIFA 13 prakticky kopíruje evropský šampionát a ve hře tedy účinkuje výrazně omlazený národní tým.

A na téma reprezentace ještě pokračujeme, manažerský režim má být nově obohacen o možnost trénovat národní tým. Rázem tak nebudete mít pod palcem jeden, ale hned dva mančafty, což pochopitelně přinese více starostí i větší tlak. V kůži kouče bude mít letos hráč vůbec napilno, slíbena je obsáhlejší komunikace s fotbalisty, k dispozici budou další tabulky a ukazatele, hráči mají více zapojit své emoce a pocity. Což by se pochopitelně mělo projevit nejen při přestupech, na kterých údajně v EA Sports hodně zapracovali, takže už by se nemělo stávat, že si za peníze koupíte v podstatě kohokoliv.

Vkládání nadějí do talentů a EA Sports Football Clubu

Nejzářivější hvězdy i teprve se rodící talenti mají mnohem lépe zvažovat svoje další působiště, důležitý tudíž bude nejen finanční aspekt, ale také pozice v týmu, spoluhráči z kabiny, důvěra trenéra, možnost dalšího rozvoje, šance klubu a tak dál. S tím souvisí i hráčská kariéra, v Be a Pro bude více možností kudy se ubírat a kde zkusit své štěstí, FIFA 13 počítá rovněž s B týmem či hostováním. A podobně jako u přestupů, v boji o stálé místo v A týmu může být hráči hostování nabídnuto, případně o něj může sám požádat. Připravena je též řada nových úkolů a svoji roli sehraje také komunikace s médii. Být super hvězdou zkrátka není snadné.

Honba za neustálým ziskem bodíků, sledováním statistik a tabulek, jakož i pravidelnou kontrolou hráčského profilu, ve službě EA Sports Football Club neustane ani ve FIFA 13. Samozřejmostí je přenesení dat z dvanáctky (pokud na ně hra na vašem pevném disku narazí, budete trochu ve výhodě), nově tu máme utrácení virtuálních a jistě i skutečných kreditů v obchodech, ať už půjde o speciální kopačky, retro sady dresů, nebo jen specifické oslavy gólů. A jelikož správný manažer nikdy nespí, je stále v dosahu, v kontaktu a se svým týmem doslova žije, připravili vývojáři iOS a Android mobilní aplikace. Díky nim si vlastně ponesete FIFA 13 stále v kapse, s možností spravovat Ultimate tým, prohlížet žebříčky, sociální sítě...

Přínosné tréninkové minihry jako v PES

Překvapením prezentace byly Skill Games, nový to režim FIFA 13. Jednak proto, že je nikdo nečekal, ale také z důvodu jak povedené, přínosné a chytře začleněné do hry jsou. Před pár dny zveřejněný trailer v rychlosti vysvětlil, o co jde, přestože pravou podstatu asi nezachytil. Ano, jsou to minihry, vlastně doplněk tradičního tréninku (nácvik herních akcí, přímých kopů, rohů...) a další drobná zábava navíc. Ovšem vůbec poprvé, v celé dvacetileté historii série FIFA (pro fandy PES nic moc převratného), přináší tahle bokovka veskrze obvyklé dovednostní soutěže, kterými se mnozí hráči na trénincích doopravdy baví.

Máme tu namátkou klasický slalom mezi tyčemi, zakončený střelou na branku. Nechybí ani penalty a přímáky, avšak míří se do terčů zavěšených v bráně, ve stylu NHL. Šikovný je i nácvik střely bez přípravy, kdy s hráčem naběhnete do vyznačeného prostoru a pokusíte se míč umístit kam je třeba. Nebo podobně laděné centry, když po rozběhu od postranní čáry načechráte balón do velkého vápna, ideálně na jeden z terčů na pružině. Skvělé přitom je, že obtížnost těchto výzev plynule roste a hráči je později dokonce odepřena pomoc. Jestli mi v první fázi přihrávek na přesnost stačilo jen servírovat s automatikou míče stojkám na hřišti, imitujícím mé spoluhráče, později už jsem musel kopat manuálně, bez helpů. A pokud i tohle zvládnete, přidají vám clonící soupeře, následované klasickým bagem.

Předvedení Skill Games

Někteří nad minihrami možná jen mávnou rukou (hezký, ale jen taková blbost navíc), další u nich stráví desítky minut, klidně déle než u samotných zápasů. Jelikož jsou opravdu zábavné, hodně návykové (hele to je šikovný a člověk se pak vážně zlepší) a protože vás skutečně něco naučí a skvěle vysvětlí ovládání. Od bronzových až po zlaté výzvy, od střely z první, přes točené balóny, až po efektní loby á la Karel Poborský. Ve FIFA 13 se totiž obstřelují i umělé zdi, trefují prázdné barely v dáli, či posílají padáčky do branky, přes papírové krabice. Co víc, tyhle disciplíny jsou implementovány i místo někdejší tréninkové arény, takže než se načte vlastní zápas, můžete se krátce vyblbnout.

FIFA 13 vyjde pro PC, PS3,X360 a další platformy koncem září.

rezervovat na Xzone.

Závěrem ještě pár střípků a postřehů z těch pár utkání

Nepřehlédnutelné jsou dozajista nové nástupy mužstev na hrací plochu, včetně televizní režie. Kolem hráčů pobíhá kameraman se steadicam, všude je spousta fotografů, zahajovací ceremoniál neopomněl ani představovačky, potřesení rukou a skupinové foto. V přerušení hry je potom k vidění řada nových animací, rozšíření došly oslavy gólů, tak trochu návrat slaví emotivní trenér u lavičky. Pamatujeme ho už z Champions League od EA a znovu je možno si ho poupravit a obléct k obrazu svému. S koncem zápasu jsem si na některých stadionech všiml rozcvičujících se náhradníků, v rozlišovácích vyklusávali podél čáry a protahovali se vedle branek. A čtvrtý rozhodčí překvapil digitální tabulí, během střídání a před nastavením. Maličkosti, ale potěší.

Jestli už loňská FIFA 12 byla skvělá a takřka bez připomínek, FIFA 13 bude ještě lepší, což jsme určitě nikdo nečekali. ;) EA Sports jednoduše neusínají na vavřínech a ať už konkurenci mají (Pro Evo) nebo ne (vyjde ještě někdy NHL 2K?), své sportovní série posouvají pořád dál. Krátkou ochutnávku letošního fotbalu jsme si užili asi úplně všichni a jak to tak bývá, k FIFA 12 i NHL 12 se teď budeme vracet už jen neradi. Na zbrusu nové ročníky naštěstí netřeba čekat dlouho. Za kolik to nakonec budou mít a vyplatí-li se "do upgradu" jít, to se samozřejmě včas dozvíte. Do té doby sportu zdar a (kanadským?) fotbalistům zvlášť.

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

Tagged With

Comments

More Recenze

Latest Articles