If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Rodina GeForce RTX 4060 odhalena. Ceny budou začínat na 7899 Kč

"Skvělý poměr ceny a výkonu".

Společnost NVIDIA dnes představila rodinu GeForce RTX™ 4060 zahrnující dvojici GPU. Novinky přinášejí všechny vymoženosti architektury NVIDIA® Ada Lovelace, včetně DLSS 3 vykreslujícího obraz pomocí nerunových sítí a technologií ray tracingu třetí generace, při vysokých snímkových frekvencích. Ceny budou začínat již na 299 $.

GeForce RTX 4060 Ti a GeForce RTX 4060 přinášejí skvělý poměr ceny a výkonu. Poprvé přinášejí do oblíbené “šedesátkové” třídy společnosti NVIDIA dvojnásobný výkon v porovnání s nejnovějšími herními konzolemi, včetně ray tracingu pro špičkovou kvalitu obrazu v nejlepších hrách.

"Rodina RTX 4060 přináší hráčům počítačových her skvělou hodnotu i výkon v rozlišení 1080p, ať už si staví herní battle box nebo pracovní stanici pro tvorbu obsahu s pomocí umělé inteligence," řekl Matt Wuebbling, viceprezident globálního marketingu GeForce ve společnosti NVIDIA. "Tyto GPU přinášejí neuvěřitelný upgrade již od 299 $, díky čemuž se Ada Lovelace a DLSS 3 dostanou do rukou dalších milionů lidí po celém světě."

Rodina GPU GeForce RTX 4060 přináší podporu více než více než 300 her a aplikací, které nyní podporují DLSS. Jsou mezi nimi i očekávané tituly s DLSS 3 jako The Lord of the Rings: Gollum nebo Diablo IV. A brzy vychází také DLSS 3 plug-in pro Unreal Engine 5.

DLSS 3 ukazuje rostoucí význam umělé inteligence ve hrách. V reálném čase s její pomocí vytváří nové, vysoce kvalitní snímky pro plynulejší hraní. Značně tak v kombinaci s technologií DLSS Super Resolution, která využívá AI k vykreslení snímků ve vysokém rozlišení ze vstupu s rozlišením nižším, zvyšuje výkon. Nízká odezva je zachována díky NVIDIA Reflex, která redukuje input lag.

GPU GeForce RTX 4060 Ti je v průměru 2,6× rychlejší než RTX 2060 SUPER a 1,7× rychlejší než GeForce RTX 3060 Ti. U titulů bez funkce generování snímků pomocí AI je RTX 4060 Ti 1,6x rychlejší než RTX 2060 SUPER.

Paměťový subsystém RTX 4060 Ti je vybaven 32 MB vyrovnávací paměti L2 a 8 GB nebo 16 GB ultra rychlé paměti GDDR6. RTX 4060 bude disponovat 24 MB vyrovnávací paměti L2 a 8 GB paměti GDDR6. Vyrovnávací paměť L2 snižuje nároky na paměťové rozhraní GPU, což v konečném důsledku zvyšuje výkon a energetickou účinnost.

Výkon v ray tracingu se oproti předchozí generaci výrazně zvýšil díky vylepšením, jako je Shader Execution Reordering nebo nejmodernějším Opacity Micromap a Displaced Micro-Mesh enginům. Tyto inovace umožňují i v těch nejnáročnějších hrách současně implementovat více efektů ray tracingu, a dokonce i plný ray tracing, známý také jako path tracing, pro bezkonkurenční realistický zážitek, který hráče pohltí.

Perfektní pro tvůrce obsahu: Rodina GPU GeForce RTX 4060 těží také z platformy NVIDIA Studio, která tvůrcům s dostupnější cenovkou přináší akceleraci pomocí RTX a nástroje využívající AI. Platforma slouží streamerům, tvůrcům videí, 3D umělcům a dalším kreativcům. Podporuje více než 110 kreativních aplikací, poskytuje trvalou stabilitu díky ovladačům NVIDIA Studio a obsahuje výkonnou sadu softwarových nástrojů Studio s podporou AI, jako jsou NVIDIA Omniverse™, Canvas či Broadcast.

Tvůrci z mnoha oborů mohou využívat nová Tensor jádra čtvrté generace, která oproti té minulé výrazně zvyšují výkon při použití AI. Akcelerovaní funkce s podporou umělé inteligence umožňují tvůrcům snadno automatizovat zdlouhavé úlohy a aplikovat pokročilé efekty.

Při tvorbě 3D modelů ve scénách s vysokým rozlišením a ray-tracingem lze očekávat až o 45 % vyšší výkon než u GeForce RTX 3060 z předchozí generace. Přidání DLSS 3 využívajícího AI výrazně zrychluje práci ve viewportu aplikací pro 3D rendering v reálném čase a umožňuje plynulejší editaci s použitým plnohodnotným osvětlením, materiály a fyzikou. Tuto funkci lze využít také v Omniverse, centru propojujícím stávající pracovní postupy při tvorbě 3D grafiky a nahrazující lineární řazení úkonů spoluprací a synchronizací v reálném čase.

Streameři mohou používat osmou generaci video enkodéru NVIDIA NVENC s nejlepším hardwarovým kódováním kodeku AV1 ve své třídě a využívat o 40 % vyšší efektivitu. Livestreamy budou vypadat, jako by byl datový tok zvýšen o oněch 40 %. Díky tomu je možné dosáhnout podstatné zvýšení kvality obrazu v oblíbených aplikacích, jako je například OBS Studio. Výhody streamerům přinese také NVIDIA Broadcast a její sada efektů, které pomocí AI vylepšují funkce mikrofonu a webkamery, čímž dokáží proměnit běžnou místnost v domácí studio.

Tvůrci videa zase mohou využít přínosů funkcí využívajících AI, mezi něž patří např. Auto-reframe, výběr malých objektů nebo odhad hloubky prostoru. Dostupné jsou v předních aplikacích jako Adobe Premiere Pro a DaVinci Resolve. Možnost exportu v AV1 zase sníží velikost výsledných souborů.

GeForce RTX nabízí GPU pro všechny: Díky uvedení aktuálních novinek na trh přinášejí nyní GeForce RTX řady 40 možnost volby všem uživatelům preferujícím jakékoliv rozlišení.

Společnost NVIDIA oslaví uvedení řady 4060 se 100 streamery a v rámci akce "Léto s RTX" rozdá 460 nových GPU členům herní komunity. Více informací se dozvíte na stránkách soutěže.

Dostupnost: GeForce RTX 4060 Ti 8GB bude dostupná od 24. května s cenami od 399 $. GeForce RTX 4060 Ti 16GB přichází v červenci a její cena začne na 499 $. GeForce RTX 4060 se také na trhu objeví v červenci za ceny od 299 $.

GeForce RTX 4060 Ti 8GB v provedení NVIDIA Founders Edition bude k dispozici přímo na stránkách NVIDIA.com a u vybraných prodejců. Modely RTX 4060 se základními i z výroby navýšenými takty budou k dispozici od předních výrobců jako jsou ASUS, Colorful, Gainward, GALAX, GIGABYTE, INNO3D, KFA2, MSI, Palit, PNY či ZOTAC a také v herních sestavách od výrobců a integrátorů PC po celém světě.

About the Author

Redakce

Contributor

Comments