If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Rozdílné ceny v různých regionech na Steamu by mohly zmizet, Evropská komise Valve vyšetřuje

Jednotná cena pro všechny v EU?

Steam vám neumožňuje nakupovat hry za stejnou cenu, jako vašim kamarádům za hranicemi? Tak to by mohli mít ve Valve zakázané.

Geoblokovací praxe Steamu, kdy ve svém regionu nemusíte ani vidět nabídku her, která je například v sousedním státě, vyšetřuje Evropská komise.

V současnosti má Valve smlouvy s pěti vydavateli - Bandai Namco, Capcom, Focus Home Interactive, Koch Media a ZeniMax - jejichž nabídky geoblokují v několika EU zemích. Znamená to, že lidé v Dánsku zaplatí za hru určitou částku, ale stejná hra stojí podstatně méně třeba v Polsku. Když si v jedné zemi koupíte klíč a nemůžete ho použít v jiné, Valve vám znemožňuje nakupovat klíče v zahraničí. A to se Evropské komisi nelíbí.

Nakupování extrémně levných her v Rusku (zlevněný Deus Ex: Mankind Divided je například teď na Steamu ve slevě za 389 rublů, což dělá 167 Kč) sice stále nebude povoleno, ale sjednotit by se měly alespoň ceny a katalogy u zemí v Evropské unii. EU totiž podporuje přeshraniční konkurenci, což dohoda s těmito vydavateli porušuje. Stojí to v samém prohlášení Evropské komise.

Zkoumají nyní, zda to neporušuje pravidla EU. Výsledkem by mohla být jednotná cena a nabídka Steam her u všech států EU. Nemusí to ovšem automaticky znamenat zlevnění například české nabídky. Může to znamenat i zdražení.

Tagged With

Comments