If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

SLOUPEK: Volejte vydavateli Eurogameru #2

A malá fotoreportáž z EG summitu v Anglii jako bonus.

Dobrou chuť, pokud právě obědváte, vítám vás u druhého dílu pořadu... ;-)

V minulém sloupku jsem nakousel, že jedeme na Eurogamer summit. To byla koncem července taková slezina všech poboček sítě, kde se dva dny řešily aktuální trendy, vyměňovaly zkušenosti, řešily problémy, nastavovaly interní procesy a plánoval se další postup a vývoj do budoucna. Na tuto akci s Honzou Doskočilem pečlivě připravovali, protože to není jen o popovídání si s našimi kolegy z Anglie, Německa, Itálie, Francie, Švédska apod. ale také o reprezentování naší země a herního trhu, jak na tom jsme, jak tu s EG Czech válčíme, jak se herní byznys v ČR rozvíjí a co se od minule změnilo.

Bylo velmi přínosné a inspirativní sedět tam se všemi pobočkami a poslouchat vývoj u nich doma, který je často úplně odlišný než u nás. Po většinu roku jsme všichni zahrabáni ve své vlastní zemi, se svými velmi lokálními a specifickými problémy a často se s okolím poměřujeme právě přes optiku našeho trhu. Bylo ale velmi překvapivé, když slyšíte o situaci např. u kolegů z Portugalska či Španělska a najednou si uvědomíte, že na tom v ČR nejsme zase až tak špatně. Zatímco v plno zemích herní trh klesá, tak u nás alespoň jen stagnuje. Zatímco u nás se přesunulo do Polska marketingové oddělení EA a bylo kolem toho velké pozdvižení, tak v jiných zemí zavřelo pobočky i několik poboček za rok.

Ano, máme v naší zemi vlastní problémy, způsobené malostí trhu. Bez debaty je český herní trh hodně podfinancovaný a plno věcí se tu musí dělat na koleně a fungovat velmi efektivně. Přesto a nebo možná právě proto se rozvíjíme velmi rychle a v plno věcech jsme kolikrát předhonili i mnohé západní země, a tím nemyslím jen z hlediska oslovení určitého procenta populace návštěvností. V některých jiných oblastech zase naopak ČR zaspává. Pro mě to bylo v tomto velké poučení. Místo brečení, jak u nás plno věcí nefunguje a neustálého porovnávání se s trhy úplně mimo naši váhovou kategorii jako Anglie je potřeba dělat každodenně svůj domácí úkol, věnovat tomu maximum a ty nedostatky postupně měnit.

Město Brighton, dějiště EG summitu, jak jsme ho dosud neznali, když ho zmítalo na Anglii nezvyklé vedro.
Hotel Jurry's Inn u nádraží je díky své poloze a blízkosti letiště Gattwick ideální. Dorazili jsme o den v předstihu kvůli zhoršenému rannímu spojení z Prahy.
Jindy to u kanálu La Manche fouká o sto šest, tentokrát bezvětří, žádné vlny, davy popíjející či opalující se na oblázkové pláži, ale na koupaní to nebylo nejen kvůli teplotě vody ;)
Ladění not šéfy krátce před zahájením prezentace v hale se zástupci obchodních oddělení jednotlivých poboček. Šéfredaktoři besedovali o jiných tématech na separátním panelu o kousek vedle.
Po docela napěchovaném programu s mnoha zajímavými body a brainstormingem, z nějž se bude těžit ještě dlouho, se všichni rádi přesunuli do typické hospůdky na večeři ve stylu Fish and Chips.
Kdo chtěl a nebyl tolik unaven z cesty, zašel ještě později večer do pubu na pivo, kde už probíhaly velmi neformální debaty či se spřádaly aliance pro lobování za určité prvky, přesně v temperamentu toho kterého národa. Jen kdyby bylo za lidovější ceny!
Okolo historických pamětihodností Brightonu jsme jen proběhli, z minulých cest je známe nazpaměť.
Budova na Grand Parade 1, kam se nedávno přestěhovala britská centrála Eurogameru a zabrala celé horní patro, i kvůli růstu oddělení pro pořádání herních výstav.
Rozbití základny uvnitř openspace kanceláří posloužilo k vyřízení urgentních mailů. Snaha nerušit těžce pracující všude okolo ne vždy klapla, občas zvítězila nutkavá potřeba něco probrat s programátory, protože osobně vše vysvětlíte lépe než na dálku.
Hezký výhled z okna na kostel sv. Petra. A protože by se summit měl konat častěji, asi se sem zase brzy vrátíme.

Příště bychom rádi zodpověděli některé vaše dotazy týkající se Eurogameru, bude to mnohem efektivnější, než se tím zabývat někde v diskuzi, kde si toho plno čtenářů nemusí všimnout. Takže, prosím, napište do diskuze vaše dotazy + vezmu ty od minule a příště na vybrané z nich společně s Honzou Doskočilem odpovíme.

Comments