If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

TÉMA: Výhody služby PlayStation Plus pro PS3

Co nabízí zdarma, kolik stojí a jak se zaregistrovat?

Když před dvěma lety na americké herní výstavě E3 prezident SCEA Jack Trenton uvedl prémiovou online službu Playstation Plus pro PS3, zaznělo hodně hlasů, které jí nedávaly moc šancí, když je multiplayer na PlayStation zadarmo. Jenže služba se chytla solidně, takže se nedávno rozšířila i na kapesní přístroj VITA. Playstation Plus pro PS3 se poprvé dostala do konzolí spolu s firmwarem 3.40 v červnu 2010, přičemž ji oproti konkurenci ctí jedna podstatná věc v rámci přidané hodnoty.

Zatímco u podobné služby Xbox Live jste víceméně nuceni kvůli mnoha nedostupným funkcím (např. webový prohlížeč) a zakázanému multiplayeru investovat do placeného a jediného plnohodnotného (zlatého) členství, v případě PlayStation Plus to tolik neplatí. Tato služba spíše supluje zajímavý bonus s přidanou hodnotou pro platící uživatele ke standardním volným profilům na PSN a pro Sony je to zase zajímavý přivýdělek, když na online hraní jinak nevybírá ani halíř.

Za více peněz také více muziky

Jakkoli se prvoplánově standardní cena za roční členství 1299,- (v prosinci byla v akci za 974,-), či tříměsíční za 390,- zdá vysoká, za své peníze dostanete celkem dost, včetně několika zajímavých funkcí, které nejsou pro neplatící uživatele PSN dostupné. Kromě speciálních slev na nedávno modernizovaném obchodě Playstation Store zaujme hlavně možnost otestování vybraných her ve zkušebním hodinovém demu, či podobně jako na Xboxu 360, přednostní přístup k některým demoverzím nových her.

Drobností jsou zdarma nabízení avataři a grafická témata pro XMB menu konzole, ovšem k zahození není ani automatický update firmware konzole po internetu hned jak je vydán (normálně musíte updatovat manuálně), nebo možnost ukládání her na servery PSN (prostor 1+1 GB pro každý účet), kde je máte k dispozici na jakékoli konzoli po svém přihlášení včetně online synchronizace trofejí.

Plné hry v ceně, na to každý slyší

Nejlepší funkcí služby PlayStation Plus je ale možnost bezplatného stahování a hraní plných AAA her jinak šířených na BluRay discích - a to jak čerstvých titulů, tak i starších kousků z vybrané nabídky obchodu Playstation Store. Sony takto udržuje nabídku her zpravidla na nejméně deseti vybraných titulech, z nichž jsou každý měsíc tři nahrazovány novými. Což jinými slovy znamená, že po registraci můžete být jen za cenu služby PlayStation Plus majiteli několika desítek her, které máte dostupné PO DOBU předplácení služby. To je asi největší háček služby, že pokud své předplatné ukončíte, o všechny své hry v rámci služby přijdete. Každý rok tato instantní herní kolekce ovšem vystřídá minimálně 45 různých her.

Netřeba se bát, že by Sony do PlayStation Plus cpala jen staré nezajímavé kousky, protože třeba za prosinec tam byly plné verze Batman: Arkham City, Vanquish, MotorStorm: Apocalypse, InFamous 2, Bulletstorm či s Ratchet & Clank: All 4 One. Menší arkádičky pak před Vánocemi zastupovalo třeba Limbo. Tyto uvedené hry pak v nabídce PlayStation Plus nahradily kupř. dřívější Borderlands a Just Cause 2. Co předplatitelé dostali v lednu, to jsme psali v tomto článku a nechyběl ani přednostní přístup do MP bety God of War.

Všechny události na Playstation Plus přehledně uvádí oficiální Playstation Blog. Pokud byste si tak každý měsíc z nabídky stáhli byť jedinou velkou hru, tak vás každý takový titul vyjde lehce nad stovku, což je myslím stále ještě výborný poměr ceny a hodnoty.

Dvě platformy za jedno předplatné

Dalším plusem je nedávné rozšíření pokrytí služby i na VITA, k čemuž potřebujete oficiální firmware 2.0. Výhodou, je, že za jedno předplatné dostanete PlayStation Plus na obě konzole, pokud je vlastníte, takže i na VITA máte k dobru online ukládání s vlastním 1 GB prostorem (další 1 GB je pro PS3), synchronizaci trofejí i automatický update firmware konzole a posledních verzí her. Nabídka plných titulů je sice oproti PS3 zatím slabší, ale zase je mezi nimi Uncharted: Golden Abyss a Gravity Rush, a dříve třeba Wipeout 2048.

Službu PlayStation Plus také někdy jde ochutnat v rámci měsíční zkušební verze zdarma (přístupné plné hry takto byly inFamous 2, LittleBigPlanet2 a MotorStorm: Apocalypse), stačilo se stát fanouškem na oficiálních facebookových stránkách. Kód přišel do emailu do několika dnů.

V Playstation Plus tak osobně vidím velmi solidní službu, zejména nyní, když je v ní sloučena jak PS3, tak i VITA. Zejména v kombinaci obou konzolí na jediné předplatné se skrývají zajímavé bonusy zejména skrze pravidelně občerstvovanou nabídku plných her, na nichž se tak dá ušetřit nemalý peníz. Pokud jste k Playstation Plus ještě nepřičichli, rozhodně doporučuji alespoň vyzkoušet.

Návod na registraci do Playstation Network

Pro přístup do služby nejprve potřebujete bezplatný účet na PlayStation Network (stejný jako pro multiplayer) a mělo by vám být minimálně 18 let. V zásadě si účet můžete vytvořit dvěma způsoby. Zaprvé to lze přímo zde z počítače na internetu připojením na registrační stránku Playstation Network a zadruhé jej můžete založit také z konzole připojené k internetu. V počítači je ale vyplňování formulářů při registraci pohodlnější, stačí jen zabrouzdat na zmíněnou registrační stránku na webu Playstation:

Na stránce klikněte na tlačítko „Zaregistrujte se do sítě Playstation Network" a na další části klikněte na tlačítko „Create a New Account"(Vytvořit nový účet):

Otevře se následující jednoduchý formulář, v němž vyplníte potřebné údaje: vaši emailovou adresu, na níž přijde potvrzení o registraci a na níž se budete přihlašovat do služby (Sign-In ID), dále datum narození (Date of Birth), pohlaví (Gender - Male je muž, Female žena), zemi (Country - ČR už je předvyplněná), jazyk (Language) nechte být, stejně je na výběr jen angličtina, a naposled vaše heslo 2x pod sebou (Password - musí mít min. 8 znaků, z toho min. jednu číslici). Pak už stačí jen opsat bezpečnostní CAPTCHA obrázek a potvrdit dolním tlačítkem “I Agree, Create My Account":

Dále je ještě třeba zadat některé doplňující údaje, jako je vaše jméno (First Name), příjmení (Last Name) a bezpečnostní otázku (Security Question) s odpovědí (Security Answer) při zapomenutí přihlašovacích údajů. Když ponecháte tu první otázku (Where were you born? / Kde jste se narodili?), tak do spodní kolonky doplňte třeba město vašeho narození a směle pokračujte dále kliknutím na tlačítko „Continue“:

Na další stránce vyplníte vaši poštovní adresu, tedy ulici (Address Line 1), město (City), PSČ bez mezery (Postcode) a pokračujte opět na „Continue“:

V dalším dialogu se po vás volitelně chce vyplnit údaje k platební kartě pro nákup obsahu (Enter Billing Information), což lze prozatím přeskočit kliknutím na tlačítko „No“. Ostatně údaje lze zadat později klidně i z konzole, až si budete chtít Playstation Plus opravdu předplatit, či si zakoupit nějaký jiný obsah:

Předposlední okno si žádá vyplnění vaší přezdívky (Online ID), pod kterou budete viditelní v síti PSN. Nick musí mít mezi 3 až 16 znaky a nelze jej později změnit, leda založením zcela nového účtu. Po vyplnění zvolené přezdívky (pozor, už může být použitá) pokračujte na "Continue". Pak už zbývá jen volitelné zakliknutí emailových nabídek od Sony a jejích partnerů, načež potvrďte tlačítkem „Continue“ a váš bezplatný účet Playstation Network máte vytvořen:

Poté si zapněte svoji PS3 (musí být připojená do internetu), v XMB menu rozklikněte pod hlavičkou Playstation Network ikonku „Sign Up for Playstation Network“ a do políček vepište nejdříve váš přihlašovací email a dolů heslo, které jste si prve navolili v registraci. Pro uložení údajů můžete ještě zaškrtnout políčko "Save Password":

Tímto máte svoji konzoli připojenou do sítě PSN, což otestujte spuštěním obchodu Playstation Store stejnojmennou ikonkou v kolonce Playstation Network. A právě v obchodu Playstation Store si můžete zakoupit jedno ze dvou členství Playstation Plus. Odkaz na zakoupení služby najdete jako čtvrtou položku „Playstation Plus“ v hlavním menu obchodu:

About the Author

Michal Jonáš

Contributor

Comments