If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Sony patentovalo emulaci PS2 na PS3

Přibude po updatu zpětná kompatibilita?

První konzole Playstation 3 ještě byly zpětně kompatibilní. Kromě nového procesoru Cell byly desky v USA a Japonsku osazeny ještě starým procesorem z Playstation 2, což zajistilo, že jste mohli do trojky strčit hru z PS2 a fungovala vám. Starší evropské konzole měly tuto zpětnou kompatibilitu zajištěnou softwarovou emulací (podobně jako to má Xbox360).

Konzole se dvěma různými procesory ovšem byla na výrobu dost drahá, což se samozřejmě muselo podepsat na výsledné ceně. Když potom postupně začalo Sony uvádět na trh levnější edice konzole Playstation 3, už starý procesor ze dvojky neměly a na PS3 se tedy žádná hra z PS2 nespustila. Dokonce už neměly ani onu softwarovou emulaci (spousta her s ní ani nefungovala). Teď se možná zpětná kompatibilita vrátí na všechny konzole.

Jak se ale podařilo zjistit serveru Siliconera, Sony si nechalo v prosinci 2008 patentovat nový druh emulace PS2 na čipech Cell. Vymysleli metodu, díky které dokáže Cell z PS3 překládat kód z čipu PS2 Emotion Engine, což je mnohem lepší způsob emulace, než je softwarová a nepoměrně levnější než kompatibilitu zajišťovat hardwarově.

Otázkou zůstává, co s touto technologií Sony udělá. Všichni by si samozřejmě přáli, aby takové vylepšení bylo v novém updatu pro PS3, ale Sony nejspíš bude myslet více ekonomicky. Buďto bude tato technologie implementována v nových verzích Playstation 3 (třeba ve spekulovaném PS3 Slim) nebo to bude technologie pro herní společnosti, jež budou chtít prodávat PS2 hry na Playstation Store a taková věc by jim velice usnadnila práci.

Tagged With

Comments