If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Zvěsti o zápolení s výrobními náklady PlayStation 5

Stlačí cenu pod 450 dolarů?

Na téma předpokládané ceny PlayStation 5 se už ledacos napsalo.

Dnes přišel respektovaný Bloomberg se spekulací z vlastního zdroje.

Podle něj prý Sony zápasí s výrobními náklady PS5 kvůli vysoké ceně jednotlivých komponent. Vyrobit každou konzoli prý firmu bude stát okolo 450 dolarů, což odmítla oficiálně komentovat.

Čili když se k této částce přidají daně, (malé) provize obchodníků a pokud možno i nějaký zisk, může být prodejní koncová cena PS5 závratně vysoko. Druhou možností je, že Sony se třeba může rozhodnout každý prodaný kus dotovat ze své kapsy a doufat, že se ji to pak časem vrátí na prodejích jednotlivých her, z předplatného služeb či příslušenství (nebyla by zdaleka první ani poslední, kdo to tak udělal).

Důvodem pro vysoké náklady mají být hlavně paměti DRAM a NAND, po kterých panuje silná poptávka od výrobců mobilních telefonů. Abnormálně drahý má být dle Bloombergu také systém chlazení konzole, který se postará, aby se nepřehřívala.

Pro srovnání, v době startu PlayStaton 4 činily její výrobní náklady 381 dolarů, načež konzole se prodávala za 399 dolarů.

Sony se údajně rozhodla pro vyčkávací taktiku, s jakou cenou se vytasí Microsoft u Xbox Series X, aby na základě stanovila, jak to s cenou PS5 bude.

Na základě těchto zvěstí lze zasvěceně tipovat, že PlayStation 5 bude pravděpodobně stát 499 dolarů, což by asi ztížilo a zpomalilo rychlost přechodu majitelů PS4 na novou generaci. I by to samozřejmě mohlo poskytnout konkurenční výhodu Xbox One Series X, pakliže by stál jen 449 či dokonce 399 dolarů, ale i ten má v útrobách velmi drahý hardware.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

Related topics
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments