If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Star Wars: Force Unleashed II

Starkiller se vrací, aby zmlátil Vadera.

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii vznikla jedna akční hra z prostředí Star Wars, která se stala nejprodávanější videohrou z tohoto vesmíru a bylo tedy úplně jasné, že v brzké době vznikne pokračování. Ačkoliv je třeba uznat, že to tvůrci měli maličko složité. Tímto bychom vás rádi upozornili, že pokud jste nedohráli první Force Unleashed do konce a ještě to máte v plánu, raději si naši recenzi přečtěte až poté. Hodláme tu totiž vyzradit konec. Protože bez toho se prostě nepohneme dál.

V pořádku? Už tu zůstali jen ti, co jedničku hrát stejně nehodlají nebo ji už dávno pokořili? Ano? Dobrá. Tvůrci prvního Force Unleashed asi tak úplně nepočítali s tím obrovským úspěchem, který přišel, a tak na konci hlavního hrdinu docela obyčejně nechali zemřít. Tedy, alespoň dle oficiálního konce. V pokračování se nepočítá s tím, že byste se přiklonili na temnou stranu na konci první hry (Tyhle negativní zvraty se ve většině her neberou nikdy oficiálně... Tak proč je nám pořád nabízejí?).

Neznamená to ale, že byste snad ve Force Unleashed 2 ovládali jinou postavu. Jsme ve světě Star Wars, kde se jeden z filmů jmenoval Klony útočí. Jednoduše si vás Darth Vader vypěstoval znovu v akváriu. Jste už několikátá verze Starkillera, protože všechny předchozí byly tak trošku vadné (nakonec zešílely a šílený klon, to není dobrý parťák v boji proti Rebelům), ale vy... No, když to vezmeme do důsledku, také zešílíte. Hned na začátku si začnete vzpomínat na svůj „předchozí" život, na to, co vám Vader provedl, jak byl na vás zlý a také si vzpomenete na svou lásku. To je moment, kdy se rozhodnete zdrhnout z klonovací planety Kamino a od téhle chvíle začíná vaše velké dobrodružství, na jehož konci snad přijdete na to, kdo ve skutečnosti jste (Jediové se přeci klonovat nedají, sakryš!).

Pokud jste hráli jedničku, ve dvojce nemůžete čekat žádné velké překvapení. Ovládání je naprosto totožné, dokonce i vaše schopnosti jsou stejné. Přibyla jen jedna, Jedi Mind Trick, kterou ovšem stejně příliš asi nevyužijete. Znamená, že můžete nepřátele zblbnout natolik, že buďto spáchají sebevraždu (velice zábavné) nebo začnou střílet do vlastních řad (už méně zábavné, ale občas se to šikne).

Force Unleashed 2 je prostě pořád stejná koridorová akční mlátička, která se nechala hojně inspirovat God of War a podobnými, ale přidává i něco navíc. A právě to navíc ji dělá tak trošku výjimečnou. Tím navíc je možnost likvidovat nepřátele dle vaší libovůle, různými způsoby a využívat k tomu nejen své schopnosti, ale také výbornou fyziku a zničitelné prostředí.

To už šlo samozřejmě i v jedničce a byla to jedna z hlavních věcí, díky kterým se vymykala ostatním podobným hrám. Ve dvojce si tvůrci ještě víc pohráli s fyzikou, přidali ještě víc zničitelných objektů a celé se to navíc i mnohem pohodlněji ovládá. Fyzika je právě to, co dělá akci ve Force Unleashed 2 nesmírně zábavnou, kdy veškeré možnosti jsou jen a jen ve vašich rukách, Jen pro představu: Máte chodbu plnou stormtrooperů. Můžete se na ně vrhnout a jednoho po druhém rozsekat světelným mečem. Ale pozor, je tu také průzor do vesmíru. Hm, co takhle pomocí Sily vzít tenhle objekt, vysklít průzor a vojáci budou vcucnuti do temnoty venku? Anebo co takhle vyběhnout a pomocí Force Push všechny zlikvidovat? Jo, ta třetí možnost je asi nejjednodušší. Smutné...

Force Unleashed 2 vám sice dává spoustu možností, jak nepřátelské jednotky likvidovat, ale co si budeme povídat, když zrovna nebudete ve velkém nebezpečí, není větší legrace než vzít vojáka Impéria pomocí Síly, zvednout ho do vzduchu a laškovně ho posouvat na okraj platformy, za kterou se zví obrovská díra. A voják se sápe a sápe, chytá se čehokoliv může, snaží se zachránit... To je sice hezké, ale ve vřavě stejně budete používat jenom Force Push na stormtroopery, na vojáky s mečem potom dvojtlačítkové kombo, kdy je vyhodíte do vzduchu a mečem doděláte, a na létající vojáky zase budete používat výhradně blesky. Můžete se sice do nich snažit trefit nějakými objekty, které jsou všude okolo vás, ale proč? Prdnete do něj blesk, voják zakvičí, z jeho létátka začne vyvěrat kouř, voják zakvičí ještě víc a začne se neovladatelně pohybovat ve vzduchu sem tam, až do něčeho narazí. A zakvičí naposledy.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Star Wars: The Force Unleashed II

PS3, Xbox 360, Nintendo Wii, PC, Nintendo DS

Related topics
About the Author

Ales Harazim

Contributor

Comments